Autor Wątek: Wyniki kontroli NIK o ochronie narodowego zasobu archiwalnego  (Przeczytany 2242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Wczoraj na stronie NIK opublikowany został Raport nt. stanu ochrony narodowego zasobu archiwalnego.
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-zasobu-archiwalnego.html


NIK skontrolowała, czy narodowy zasób archiwalny był chroniony w sposób prawidłowy i skuteczny, czyli m.in., czy jest odpowiednio gromadzony, ewidencjonowany i przechowywany oraz udostępniany. Kontrolę przeprowadzono w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, 13 archiwach państwowych i archiwach wyodrębnionych: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, trzech ministerstwach (m.in. Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Ministerstwie Obrony Narodowej i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji) oraz Wojskowym Biurze Historycznym.

NIK oceniła, że w latach 2016 - 2019 ( I kwartał) narodowy zasób archiwalny był skutecznie chroniony.

Raport do poczytania, wskazane są tez nieprawidłowości, ale też dobra praktyka  :)

Cytuj
Jako dobrą praktykę NIK wskazuje stworzenie i prowadzenie portali internetowych, które umożliwiały poszukiwanie oraz przeglądanie zdigitalizowanych materiałów archiwalnych. Dotyczy to zasobu archiwów państwowych oraz części zasobu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wojskowego Biura Historycznego.

przytoczę też wnioski:

NIK przekazała wnioski:

do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
O podjęcie działań legislacyjnych w celu zapewnienia odpowiednich, dodatkowych wymogów ochrony przeciwpożarowej dotyczących zgromadzonych w archiwach zasobów, analogicznie do środków ochrony stosowanych w przypadku muzeów i ich zasobów.
do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
O podjęcie działań w celu dostosowania rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu udostępniania materiałów archiwalnych znajdujących się w archiwach wyodrębnionych do obowiązującego stanu prawnego wynikającego z aktualnych przepisów ustawy o narodowym zasobie archiwalnym.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wyniki kontroli NIK o ochronie narodowego zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 09, 2021, »
Wynikami tej kontroli (między innymi) podpiera się Cenckiewicz w swoich wyjaśnieniach odnośnie bieżącej "afery" z odtajnianiem dokumentów w podległym mu Centralnym Archiwum Wojskowym.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Wyniki kontroli NIK o ochronie narodowego zasobu archiwalnego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 09, 2021, »
I jeszcze jedno - skoro NDAP nie ma możliwości nadzoru archiwalnego nad archiwami wyodrębnionymi, to chociaż NIK może je skontrolować (choć to nie to samo, oczywiście).