Autor Wątek: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji  (Przeczytany 2414 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stempczyk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Mam pytanie dotyczące działalności Archiwów Państwowych w dobie obecnego stanu epidemii koronawirusa. Chodzi mi o ty archiwa świadczą tak jak dotychczas usługi reprograficzne oraz reprodukcyjne czy ewentualnie działalność Archiwów jest w tym zakresie obecnie zawieszona. Jak to wygląda w poszczególnych archiwach?

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2020, »
Witam!
Moje AP od 15 marca aż do odwołania nie przyjmuje "interesantów zewnętrznych". Z pracownikami nadzoru jest kontakt telefoniczny podczas pełnienia przez nich dyżurów.

pozdrawiam

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2020, »
Podania do archiwum w różnych sprawach można wysyłać, najlepiej mejlem. Do pracy chodzimy w kratkę, ale prędzej czy później jakaś odpowiedź przyjdzie.
Ciekawa jestem, jak kolegom idzie tagowanie? Ktoś to w ogóle robi? Jakimi zasadami się kierujecie?   

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2020, »
Może nadzór wreszcie wyjdzie z tych wielomiesięcznych zaległości w rozpatrywaniu wniosków na brakowanie?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2020, »
Ciekawa jestem, jak kolegom idzie tagowanie? Ktoś to w ogóle robi? Jakimi zasadami się kierujecie?   

Archiwisci tagują? Super :) To w sumie bez problemu można zdalnie w domu robić.

Jakies kryteria są przyjęte? Np. wybór zespolów do tagowania itp.


Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 16, 2020, »
Naczelny rozesłał pismo w tej sprawie z ogólnymi wskazówkami. Właśnie dlatego, że można to robić w domu. Wyboru zespołów dokonuje archiwum. Zasady, jakie tagi wpisywać, sami sobie ustaliliśmy, a właściwie to jest jedna zasada - "na czuja".
Ja się kieruję wskazówkami do robienia indeksów do inwentarzy i tym, co znalazłam w necie o tagowaniu. Dlatego jestem ciekawa, jak to wygląda w innych ap.

Offline stempczyk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2020, »
Naczelny rozesłał pismo w tej sprawie z ogólnymi wskazówkami. Właśnie dlatego, że można to robić w domu. Wyboru zespołów dokonuje archiwum. Zasady, jakie tagi wpisywać, sami sobie ustaliliśmy, a właściwie to jest jedna zasada - "na czuja".
Ja się kieruję wskazówkami do robienia indeksów do inwentarzy i tym, co znalazłam w necie o tagowaniu. Dlatego jestem ciekawa, jak to wygląda w innych ap.
Może warto podzielić się tu wskazówkami Dyrekcji i efektami władnych poszukiwań wiedzy. Ubogaci to wiedzę innych.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 22, 2020, »
Wskazówek Dyrekcji nie będę podawać, bo była to wewnętrzna korespondencja do pracowników archiwów i ja nie jestem upoważniona do jej publikowania. Już raz była na tym forum dyskusja co i o czym można pisać, a o czym nie.
Poza tym wskazówki były bardzo ogólne.

Myślę, że dyskusja na temat tagowania by się przydała, bo jaj mam poważne wątpliwości, czy to jest w ogóle działalność sensowna. Jak wpisywałam w Google jakiś tag, który wcześniej zrobiłam, to nie mogłam w wynikach znaleźć otagowanej jednostki. Dopiero jak już się szuka w wyszukiwarce na szukaj w archiwach, to jednostka się pojawia, ale na początku wyników pojawiają się również jednostki nie otagowane w ogóle, ale mające szukane słowo w tytule. Wygląda na to, że większy sens ma odpowiednie formułowanie tytułów jednostek i ich uzupełnianie, kiedy są nie pełne lub nie jasne.   

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 22, 2020, »
To jest działalność sensowna ale z dość paranoicznego powodu - opisy jednostek są niekiedy z d..y wzięte,  a archiwa nie mają sensownej szybkiej procedury korygowania opisów. Tag uzupełniajacy lub korygujący tytuł z d..y wzięty, powoduje że jednostka staje się wyszukiwalna na "szukaju". Przerabiałem już to  (jako szukający) przy okazji  Konstytucji 3 maja i aktu Unii Lubelskiej bodajże, najpierw nie dało się znaleźć, potem nagle "któś" to otagował i już da się znaleźć. I nie twierdzę wcale że to źle, pytanie ino czy aby na pewno tak to powinno działać. Googiela bym do tego nie mieszał - po prostu z ich perspektywy pies z kulawą nogą nie korzysta z "szukaja", co jednak juź jest znamienne.
Jarek Orszulak

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2020, »
https://archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5166-archiwum-pandemii-a-d-2020

Cytuj
Efektem akcji będzie wyjątkowa kolekcja dokumentacji z ?czasów zarazy?, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa. Powstały w ten sposób zbiór źródeł dotyczących wyjątkowego w dziejach najnowszych Polski doświadczenia, ukaże jego skutki zarówno w wymiarze prywatnym, jak i instytucjonalnym. Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

Archiwa Państwowe tworzą kolekcję z czasów pandemii koronawirusa. Każdy może wziąć udział
Ze wstępniaka:
Chcesz, aby następne pokolenia dowiedziały się, jak żyliśmy w czasie pandemii wywołanej koronawirusem? Jak zmienił on nasze codzienne zwyczaje, postrzeganie świata i nas samych? - pytają Archiwa Państwowe. - Przekaż swoje zbiory z ?czasów zarazy? do Archiwów Państwowych i stwórz z nami Archiwum Pandemii A.D. 2020.

https://echodnia.eu/radomskie/archiwa-panstwowe-tworza-kolekcje-z-czasow-pandemii-koronawirusa-kazdy-moze-wziac-udzial/ar/c1-14943682


Akcja, w swym wymiarze przypomina tę inicjatywę NAC, efektem której udokumentowana została żałoba narodowa 2010 r.


nr 71 Zbiór fotografii dotyczących żałoby narodowej po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem (11-21.04.2010)
Opis: Zbiór składa się z 1405 fotografii podzielonych na 14 tematów. Każdy temat przedstawia wydarzenia jednego dnia żałoby narodowej po katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem oraz pogrzeby niektórych ofiar katastrofy.

Liczba jednostek: 1.405

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2020, »
ja tam robię "swoje" archiwum nr pandemii :-D

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Działalność Archiwów Państwowych w obecnej sytuacji
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 09, 2020, »
Zdalnie można jeszcze migrować indeksy z IZY, aktualizować opisy jednostek dotyczące udostępniania, indeksować zdigitalizowane jednostki, itp.
prawy obrońca lewego słupka