Autor Wątek: archiwizacja  (Przeczytany 1287 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
archiwizacja
« dnia: Marzec 19, 2020, »
Witam ponownie ;D
wiem, że jako archiwista powinienem to wiedzieć  :-[ ale jestem początkujący. mam pytanie. jak przygotowywać dokumentacje z 2013 roku do przyjęcia do achiwum?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2020, »
Dokładną instrukcję punkt po punkcie powinna być zawarta w instrukcji kancelaryjnej Twojej jednostki.
Poniżej link do przykładowej instrukcji dla systemu tradycyjnego, zapoznaj się z par. 37, 40 i 41.
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/2013_przyk_IK_tradycyjny.doc

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2020, »
Dzięki Rovan  ;) na twoją pomoc zawsze można liczyć 8)

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2020, »
Bo właśnie za bardzo nie wiedziałem, jak mam im to wytłumaczyć bo oni i tak swoje. Bo wiesz co w poprzedniej instytucji gdzie byłem mówili mi, że dokumenty z 2013 roku mam robić zgodnie z obowiązującym wtedy wykazem, ale już kategorię archiwalną mam nadawać wg nowego. No i teraz nie wiem :/

« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2020, wysłana przez młodziak »

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 19, 2020, »
Bo wiesz co w poprzedniej instytucji gdzie byłem mówili mi, że dokumenty z 2013 roku mam robić zgodnie z obowiązującym wtedy wykazem, ale już kategorię archiwalną mam nadawać wg nowego. No i teraz nie wiem :/
czyli w końcu jak to rozumieć???

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 19, 2020, »
Nigdy nie zmieniasz symbolu hasła nadanego dokumentacji, bo gdyby kiedyś ktoś chciał się powołać na dane pismo, to poda znak pisma taki jaki był wtedy nadany, czyli wg obowiązującego JRWA w momencie wytworzenia dokumentacji. Natomiast, jeśli później w danej instytucji zmienił się wykaz akt, to należy sprawdzić czy danemu hasłu nie podniesiono kategorii archiwalnej, np. z B5 na B10 czy na kat. A. W takiej sytuacji jedynie zmieniasz kategorie na wyższą, natomiast symbol i tytuł teczki pozostaje taki sam, jaki nadano w poprzednich latach.
I uwaga: gdyby się zdarzyło, że dawniej była kat. B10, a obecnie w nowym JRWA obniżono kat. na B5 to zostawiamy tą kat. B 10.  Generalnie zasada jest taka, że jeśli zmieniła się kategoria archiwalna, to zostawiasz tą która jest wyższa.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 19, 2020, »
W przypadku zmiany JRWA zawsze stosujemy symbol klasyfikacyjny oraz hasło z tego wykazu, który obowiązywał w chwili założenia akt. Kategorię archiwalną natomiast zmieniamy jeśli w nowym wykazie jest wyższa niż była w wykazie obowiązującym w chwili założenia akt.

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 19, 2020, »
Dziękuję wam DAANUTKA i ROVAN właśnie o to mi chodziło
;D

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: archiwizacja
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2020, »
Mam jeszcze pytanie bo nie mogę tego znaleźć. Wiecie może gdzie, oprócz instrukcji kancelaryjnej, jest to unormowane jakimiś przepisami? Trudno mi to znaleźć, a może ktoś  akurat wie?