Autor Wątek: Niszczenie dokumentacji  (Przeczytany 506 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rogger

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 24
Niszczenie dokumentacji
« dnia: Marzec 18, 2020, »
Uzyskałem zgodę na niszczenie dokumentacji. Podpisałem umowę z firmą, która miała zniszczyć dokumenty.
W tym czasie przyszło pismo z prokuratury o udostępnienie dokumentacji, która miała być zniszczona. Dokumentacja została wypożyczona, a następnie zwrócona do archiwum. Rozumiem, że mogę ją teraz już zniszczyć?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 758
Odp: Niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2020, »
Tak.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1647
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2020, »
Trzy razy bym się zastanowił przed zniszczeniem takiej dokumentacji. Zmieniła się moim zdaniem jej sytuacja pod względem wymagań określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 unza - uznanie przez organ lub jednostkę, że dokumentacja niearchiwalna utraciła dla znaczenie, w tym wartość dowodową. Wypadałoby wewnętrznie ponownie ocenić dokumentację pod tym kątem, ewentualnie też zapytać prokuraturę co sądzą o zniszczeniu tej dokumentacji.
To że wydano już zgodę ma w tym wypadku małe znaczenie.
Jarek Orszulak

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 758
Odp: Niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2020, »
Założyłem, że skoro dokumentacja została udostępniona prokuraturze, a następnie zwrócona do AZ, to nie jest jej już potrzebna.
Być może jednak były to zbyt daleko idące założenia.

Offline rogger

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 24
Odp: Niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 09, 2020, »
Czy mieliście sytuację, że AP zaleciło Wam zostawić po jednej przykładowej sprawie z poszczególnych pozycji wniosku o zniszczenie, a pozostałe zbrakować?
Nie widzę w tym logiki...

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 758
Odp: Niszczenie dokumentacji
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 09, 2020, »
Tak, kilkukrotnie.
Logika jest taka, że AP najwyraźniej uznało tę dokumentację za interesującą pod względem informacji o działalności jednostki, natomiast z uwagi na jej masowość chce zachować jako materiał archiwalny jedynie pewien odsetek akt spraw - właśnie jako przykład obrazujący jak tego typu sprawy przebiegały.

Oczywiście kolejnym krokiem jaki będziesz musiał wykonać to przekwalifikowanie tych wybranych spraw do kat. A