Autor Wątek: pytanie???  (Przeczytany 781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
pytanie???
« dnia: Marzec 12, 2020, »
Witam wszystkich!  :D
Piszę tutaj ponieważ wiem, że znajdę tu dużo doświadczonych osób w tym fachu. Mam pytanie, na które za bardzo nie wiem, gdzie szukać odpowiedzi? A mianowicie: czy do zniszczenia dokumentacji kat. B, która już daaawno się przedawniła i minął okres jej okres przechowywania, muszę mieć pozwolenie Archiwum Państwowego? Pozdrawiam i liczę, że ktoś mi pomoże i udzieli odpowiedzi. ::)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: pytanie???
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2020, »
Tak, fakt przeterminowania dokumentacji nie ma tu znaczenia.
Na zniszczenie każdej dokumentacji wymagana jest zgoda AP.
Zapoznaj się z par. 9-12 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001743

Offline młodziak

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: pytanie???
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 12, 2020, »
 :)
Dziękuję bardzo Rovan za szybką odpowiedź. Bo mam problem z dokumentacją, która hmm? ciężko powiedzieć, że jest uporządkowana i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać, ale dzięki za odpowiedź.  ;)

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: pytanie???
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 13, 2020, »
Jest jakaś ewidencja? Na początek proponuję przejrzeć i spróbować ocenić na podstawie wykazu akt co to za dokumentacja. Możesz skorzystać z pomocy pracowników komórek w których powstała dokumentacja (aczkolwiek nie wróżę wielkich sukcesów).

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: pytanie???
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2020, »
Cytuj
Bo mam problem z dokumentacją, która hmm? ciężko powiedzieć, że jest uporządkowana i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać, ale dzięki za odpowiedź.

i teraz musisz wszystko przejrzeć, spisać to, jeśli nie ma spisów, lub sprawdzić zgodność ze spisem/spisami. I jak będzie coś co zaplątało się tam przypadkiem, a wymaga dalszego przechowywania, to wyłączysz z brakowania. I właśnie dlatego nawet mocno przeterminowana dokumentacja musi być brakowana w oparciu o zgodę od AP, bo to wymaga uporządkowania tejże dokumentacji - a nie że patrzymy na półki mówimy sobie "łooo ale to stare to!, wywalić, nikomu nie przydatne", gdzie w środku nie wiadomo co jest.