Autor Wątek: szukajwarchiwach.gov.pl  (Przeczytany 18714 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 12, 2020, »
Pewnie o to, że nie ma żadnej "Pani Kasi". Zdjęcie pochodzi z jakiegoś stock-u, a cała historia o tym jak to Szukaj w Archiwach pomogło "Pani Kasi" w pracy jest wyssana z palca ;D

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 24, 2021, »
To chyba kolejne wcielenia "pani Kasi":
https://urodazycia.pl/psychologia/mocne-strony-introwertykow-ktore-warto-znac-125402-r1/
https://pl.aleteia.org/2018/08/18/rozmawiasz-sam-ze-soba-nie-warto-zaczac/
Na szukaju "pani Kasia" chwali serwis po staremu. Zastanawiam się co trzeba mieć w głowie żeby coś takiego wymyślić...

Ale wśród rzeczy o których pisałem w związku z szukajem jednak coś się zmieniło, chodzi o zdjęcie do identyfikacji:
Cytuj
Przykład takiego zdjęcia, z zasobu AAN:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zidentyfikuj-material?p_p_id=ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_mvcPath=%2Fuser%2Fidentyfikacja_element.jsp&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_id_elementu=700042

Dwa miesiące temu trafiło na szukajowego fejsbuka i dość szybko rozpoznano że zostało zrobione w Kaliszu:
https://www.facebook.com/szukajwarchiwachgovpl/photos/pcb.1473926959455951/1473917229456924/?type=3&theater

I co dalej? Ano nic. Zdjęcie jak wisiało w sekcji "Zidentyfikuj materiał" bez jakiegokolwiek opisu, tak dalej tam wisi. Zalogowany użytkownik szukaja może próbować dodać komentarz do zdjęcia w tej sekcji. Ale ten komentarz nie będzie tam widoczny. Mam wrażenie że cała ta sekcja to zbiór obrazków z którymi nikt nie zamierza nic robić. I chyba też nie wie CO zrobić.

Przywołane wyżej zdjęcie opatrzono adnotacją "ze zbiorów Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie", więc to jest jego przynależność zespołowa. Obok jest jeszcze jedno zdjęcie z AAN, tak samo opisane:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zidentyfikuj-material?p_p_id=ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_mvcPath=%2Fuser%2Fidentyfikacja_element.jsp&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_id_elementu=699902

Kłopot z tymi zdjęciami jest taki że ich tak naprawdę na szukaju  ... nie ma. Ten zespół nie ma żadnych opublikowanych skanów. Dziwnie to działa. Gdyby identyfikacja dotyczyła zdjęć które mają swoje miejsce w zespole tzn. gdyby było wiadomo co jest obok i oprócz to chyba miałoby większy sens. W przypadku tych dwóch konkretnych fotografii pozwoliłoby to chyba nawet stwierdzić że prawdopodobnie pokazują to samo wydarzenie - kaliskie uroczystości w 1926 r. z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Co się zmieniło? Ano, zdjęcie po prostu zniknęło z sekcji do identyfikacji. Teraz już w ogóle nie ma go na szukaju. Prawdziwy to sukces archiwów.
Jarek Orszulak

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 18, 2021, »
Mi tam kilka zdjęć zidentyfikowali. Więc jakiś plus jest.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 21, 2021, »
A możesz zalinkować przykład takiego zidentyfikowanego zdjęcia? Albo przynajmniej krótko opisać jak technicznie wygląda taka zmiana? Nie ukrywam że interesuje mnie też jak taka identyfikacja wpływa potem na ewidencję archiwum (technicznie i formalnie).
Jarek Orszulak

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 30, 2021, »
Witam.
Niestety nic z tego nie będzie, bo zdjęcia zaraz były usuwane z portalu po rozpoznaniu bo pisały czasami w sprawie 1 zdjęcia 2-3 osoby.
Zdjęcia miałem opracowane w większości jeszcze przed wprowadzeniem nowych przepisów w sprawie opracowania materiałów fotograficznych.
Zdjęcia nierozpoznane (dotyczyło budynków) miałem w 2 podseriach. Jedna seria dotyczyła nowego budownictwa i nierozpoznane były na końcu tej podserii. Tutaj po ich identyfikacji wystarczyło zmienić opisy w ZOSiA. Druga podseria miała tytuł dotycząca nierozpoznanych obiektów. W tym przypadku po rozpoznaniu też zmieniało się tytuł. W uwagach w obu przypadkach wpisywałem kto rozpoznał zdjęcie. Zdjęć po rozpoznaniu z tej drugiej serii już nie przesuwano do innej serii ponieważ miały one już nadaną numerację według przepisów i były zeskanowane a skany przygotowane do publikacji. Niestety mogłyby być już dawno na Szukaju te ponad 1000 zdjęć z jednego śląskiego miasta ale nie ode mnie zależała ta decyzja.
Ponadto identyfikowaliśmy zdjęcia powojenne ze zbiory też opracowanego i tutaj postępowaliśmy podobnie. Dano także do identyfikacji losowo wybrane zdjęcia ze zbioru, który tylko został tematycznie posegregowany bez opisu każdego zdjęcia. Tutaj jeśli ktoś nam takie zdjęcie rozpoznał to wydruk maila dołączaliśmy do tego zdjęcia aby gdy przyjdzie czas na opracowanie to jakaś pomoc już była.
Pzdr.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2021, »
Dzięki za odpowiedź, fajnie to ogarniasz.
Budujące jest też to że są ludzie z zewnątrz którym chce się próbować identyfikować zdjęcia z szukaja (przyznam że trochę w to wątpiłem).

Nie wiem czy się ze mną zgodzisz, ale chyba przydałoby się uregulowanie w normatywach NDAP sposobu wprowadzania zmian do ewidencji w przypadku identyfikacji zdjęć wcześniej nie zidentyfikowanych, czy w ogóle wprowadzania zmian w ewidencji dokumentacji opracowanej i zatwierdzonej (kiedy zmiana jest dopuszczalna, tryb wprowadzania zmian do opisu, zatwierdzanie zmian).

Ja się oswajam pomału z faktem że ta podstrona ze zdjęciami do identyfikacji funkcjonuje równolegle i niezależnie od zasobu archiwów prezentowanego na szukaju - to taki rodzaj zadaniowej "gabloty" do której wstawia się różne obiekty, bez zachowania kontekstu. A potem można je tylko stamtąd usunąć. Szkoda, że nie ma też "gabloty" pod tytułem "Zidentyfikowane", gdzie widać byłoby też zaangażowanie użytkowników serwisu (informacja, kto, kiedy i co zidentyfikował, na jakiej podstawie, dyskusja?).

Na zasadzie "gabloty" funkcjonują też kolekcje na szukaju - przeglądając dokumenty wstawione do kolekcji trzeba się nieraz natrudzić żeby ustalić z jakiego zespołu pochodzą. Ja sobie to natomiast wyobrażam to tak, że jednym kliknięciem poznaję przynależność zespołową dokumentu z kolekcji i mogę śledzić kontekst. Czyż to nie jest najlepszy pomysł na popularyzację zasobu?

Przynależność dokumentu do kolekcji mogłaby mieć bardzo dużą wartość użytkową - kolekcje łączą dokumenty z różnych zespołów i archiwów. Warto te powiązania zachować w czymś więcej niż taka zadaniowa i ulotna "gablota" która zginie w końcu w tym serwisie pod natłokiem kolejnych podobnych kolekcji. W obecnym szukaju najprościej można to osiągnąć przy pomocy tagów - załóżmy że robię kwerendę na jakiś temat, i wszystkie dokumenty będące jej wynikiem opatruję jednoznacznym i unikalnym tagiem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2021, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 10, 2021, »
Cytuj
Drodzy Użytkownicy,

w dniu 31 maja 2021 roku wyłączony zostanie nieaktualizowany od początku 2019 roku serwis www.szukajwarchiwach.pl.

Wobec tego zachęcamy do korzystania z nowej wersji serwisu dostępnej pod adresem www.szukajwarchiwach.gov.pl.

Chyba kogos zdrowo .......

sz.gov.pl nie da sie uzywac, ale co tam.