Autor Wątek: Opinia na temat działalności edukacyjnej  (Przeczytany 5440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline OlSi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Opinia na temat działalności edukacyjnej
« dnia: Listopad 23, 2019, »
Witam, chciałam się zapytać, co myślicie na temat działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej archiwów. Czy uważacie, że takie działania są potrzebne, czy to tylko strata czasu?
Chcę zrobić pierwsze rozeznanie w temacie, ponieważ przygotowuję się do napisana pracy naukowej i poznać zdanie archiwistów na ten temat, by wiedzieć z której strony ugryźć temat.

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2019, »
Witam! Uważam, że taka komórka zajmująca się edukacją oraz popularyzacją powinna znajdować się w większości archiwów. Zwłaszcza w tych o bogatym zasobie. Zapoznawanie społeczeństwa z posiadanym zasobem jest według mnie bardzo ważne, dlatego że w ten sposób można znacznie poszerzyć świadomość historyczną a być może zachęcić do korzystania ze zbiorów archiwalnych. Bez wątpienia w zakres zadań wspomnianych w temacie powinna wchodzić również działalność naukowa, której owocem są publikacje.
A ja mam takie pytanie. Praca na konkretny stopień magisterska? doktorska?

pozdrawiam

Offline OlSi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2019, »
Witam! Uważam, że taka komórka zajmująca się edukacją oraz popularyzacją powinna znajdować się w większości archiwów. Zwłaszcza w tych o bogatym zasobie. Zapoznawanie społeczeństwa z posiadanym zasobem jest według mnie bardzo ważne, dlatego że w ten sposób można znacznie poszerzyć świadomość historyczną a być może zachęcić do korzystania ze zbiorów archiwalnych. Bez wątpienia w zakres zadań wspomnianych w temacie powinna wchodzić również działalność naukowa, której owocem są publikacje.
A ja mam takie pytanie. Praca na konkretny stopień magisterska? doktorska?

pozdrawiam


Dziękuję za odpowiedź. Jest to praca magisterska. Tematu pracy jeszcze dokładnie nie skonstruowałam, ponieważ chcę najpierw sprawdzić w którą stronę warto skierować zakres badań, jeśli chodzi właśnie o działalność popularyzatorską archiwów.

Offline kasabiann

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2019, »
A może kontakt z Forum Edukatorów Archiwalnych?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2019, »
I polecam lekturę książki "Edukacyjna funkcja archiwów" Agnieszki Rosy
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/Funkcja_edukacyjna_archiwow.pdf

Offline Hubert Mazur

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 10, 2019, »
Ja natomiast polecam bloga Rotulus http://rotulus.arcaion.pl/archiwistyka/pedagogika-archiwalna-zle-pojmowana/
Dr Henryk Niestrój z dużym znawstwem wypowiada się tam na temat problematyki popularyzacji i edukacji w archiwach.
Sugeruję także zajrzeć także do innych niezwykle interesujących rozważań tegoż Autora (Niestrój Henryk, Racjonalizacja pracy archiwisty. Próba modelowego przedstawienia archiwisty połowy XXI wieku, [w:] ?Archiwista cyfrowy? i infobroker. Kształcenie, sylwetka, wyzwania, red. D. Drzewiecka, B. Drzewiecki, Kraków 2016, s. 25?39).
Dzięki tym lekturom wyrobi sobie Pani z pewnością pozytywną opinię wobec działalności edukacyjnej archiwów i archiwistów w nią zaangażowanych :)
 
HM

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Opinia na temat działalności edukacyjnej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 05, 2020, »
Jest to praca magisterska. Tematu pracy jeszcze dokładnie nie skonstruowałam, ponieważ chcę najpierw sprawdzić w którą stronę warto skierować zakres badań, jeśli chodzi właśnie o działalność popularyzatorską archiwów.

Jeśli temat pracy jeszcze nie wybrany to ja proponuję "Wpływ zakładnia przez archiwistów starych prześcieradeł z dziurami na oczy, na postrzeganie archiwów przez dziatwę szkolną i przedszkolną". W tym oczywiście należy zawrzeć rozważania czy to bardziej edukacja czy popularyzacja, i czy to bardziej przebieranka czy pogadanka, czy może obie te formy naraz.

https://www.facebook.com/ArchiwumNarodoweKrakow/photos/pcb.2495163200593924/2495161453927432/?type=3&theater

Jarek Orszulak