Autor Wątek: Okres przechowywania wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej  (Przeczytany 3363 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleks

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Kochani archiwiści, jak długo byście przechowywali wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej? Wnioski są składane przez pacjentów, rodziny, nadchodzą z sądu lub prokuratury. Czy B2 tak jak jest przy "udostępnianiu dokumentacji"? Czy może macie na to w swoich rzeczowych jakieś inne hasło?


Offline to/die/for

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Ja w swoim szpitalu zaproponowałem aby wnioski przechowywać 5 lat, natomiast ewidencję wydanej dokumentacji 20 lat, tak jak podstawowy okres przechowywania historii chorób. W szpitalu, w którym pracowałem wcześniej, wnioski przechowuje się 20 lat ze względów praktycznych. Kierowniczka działu organizacyjno - prawnego argumentowała to tym, że skoro historie przechowuje się 20 lat (z wyjątkami) to mogą być sytuacje, że po 19 latach ktoś zwróci się o udostępnienie, będzie problem z odnalezieniem historii (a to się zdarza) i na podstawie wniosków będzie łatwiej dojść co się z nią mogło stać.
W obecnym szpitalu uznałem, że skoro i tak mamy obowiązek ustawowy prowadzić ewidencję udostępnionej dokumentacji, która ma zawierać odpowiednie dane, to będzie ona wystarczająca i nie ma potrzeby tak długiego przechowywania wniosków.

Offline Aleks

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Bardzo dziękuję za odpowiedź i podpowiedź! Czy mogę jeszcze poprosić o sugestię w którym miejscu w JRWA jest u Was ten typ dokumentacji? Jaka klasa? Gdzie to podpiąć? W tej chwili w naszym rzeczowym widziałabym to np jako Wnioski o udostępnienie danych osobowych. Czy to dobry trop?

Offline to/die/for

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Jeśli chodzi o strukturę organizacyjną szpitala to jestem na stanowisku archiwisty w Sekcji Dokumentacji Medycznej i Składnicy Akt w Wydziale Organizacyjno - Prawnym, dlatego też hasło jakie chcę zastosować to "0132 Udostępnianie zasobu składnicy akt, w tym dokumentacji medycznej" jest to podpięte pod 01 Organizacja -> 013 Składnica akt. W uwagach mam wpisane, że ewidencję udostępnionej dokumentacji medycznej przechowuje się 20 lat. 

Jest to wszystko w fazie projektu. Do tej pory w moim szpitalu stosowano hasło "Współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi" co próbuję wykreślić z JRWA bo jest zbyt ogólne.

Offline nowy_uzytkownik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
o! ważna rzecz: a wyniki badań? karty pacjentów? 20 czy 25 lat? Bo ostatnio rozmawiałam z archiwistą ze szpitala i on wspominał, że lat 20 + nie wolno takiej dokumentacji (chodziło o karty pacjentów) wypożyczać tylko na miejscu korzystanie dla pacjentów.
a jak jest u Was?

Offline to/die/for

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
w zasadzie wyniki badań to też dokumentacja medyczna pacjenta więc ja wychodzę z założenia, że te wyniki przechowywane poza historią choroby np w pracowniach, też należy 20 lat przechowywać. Nie ma przepisu, który mówi o tym, że jakiś rodzaj dokumentacji medycznej przechowuje się 25 lat. Inne okresy przechowywania to 22 i 30 lat. Oryginałów nie można wypożyczać pacjentom. To wynika z ustawy o prawach pacjenta i RPP. Można jedynie w przypadku gdy jest zagrożenie życia ale jakoś trudno by mi było w praktyce wyobrazić sobie sytuację, że pacjent, który właśnie umiera przychodzi jeszcze po swoje dokumenty  :) no chyba, że osoba wcześniej upoważniona ale póki co jeszcze nie zdarzyła mi się taka sytuacja.
Pacjent może otrzymać tylko kopię.

Offline Aleks

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Jeszcze w tym samym wątku jedno pytanie: w dokumentacji historii chorób mamy też płyty CD jako dokumentacja przyniesiona przez pacjenta. Czy macie podobnie w swoich szpitalach? Czy te płyty wydzielacie, robicie dla nich skład ind, czy po prostu pozwalacie im leżeć razem z historią choroby? Do tej pory w szpitalu była praktyka, żeby wszelkie dokumenty przyniesione przez pacjenta, a których mu nie oddano, przechowywać wraz z historią choroby, a zatem z płytami CD robiono tak samo.

Offline rayan

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Witam Serdecznie
Gdzie mogę znaleźć o ustawy o przechowywaniu dokumentacji historii choroby w archiwach zakładowych szpitalach klinicznych
z poważaniem : Michał Łopusiewicz

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Witam,

o to chodzi?

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1)
z dnia 21 grudnia 2010 r.
w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania -->

 http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m17&ms=794&ml=pl&mi=794&mx=0&mt=&my=794&ma=016586

pozdrawiam,

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline rayan

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Witam  Serdecznie
Bardzo dziękuje za pomoc w na pewno dziękuje za wskazówki dotyczące tego zarządzenia

Offline rayan

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Witam Serdecznie
są jakieś zarządzenia dotyczące spisów zdawczo - odbiorcze do archiwum w archiwum zakładowych w szpitalach zakładowych szpitalach Klinicznych

z poważaniem : Michał Łopusiewicz-

Offline rayan

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Witam Serdecznie
Mam pytanie gdzie mogę znaleźć zarządzenia jak długo się przechowuje wykazy spisów zdawczo-odbiorczych w archiwach zakładowych szpitalnych
z poważaniem : Michał Łopusiewicz

Offline Aleks

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Rayan wg mnie szpital kliniczny powinien stworzyć własne normatywy kancelaryjno - archiwalne: Instrukcję Kancelaryjną, Instrukcję Archiwalną - gdzie będzie wzór spisu zdawczo - odbiorczego, oraz JRWA gdzie powinien być określony okres przechowywania akt. Dla wykazu spisów zdawczo odbiorczych instytucji przechowującej dokumentację kategorii A  wykaz ten będzie miał kategorię A, jeśli to jest jednak składnica akt a nie archiwum zakładowe, to będzie to B25.

Offline to/die/for

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Jeszcze w tym samym wątku jedno pytanie: w dokumentacji historii chorób mamy też płyty CD jako dokumentacja przyniesiona przez pacjenta. Czy macie podobnie w swoich szpitalach? Czy te płyty wydzielacie, robicie dla nich skład ind, czy po prostu pozwalacie im leżeć razem z historią choroby? Do tej pory w szpitalu była praktyka, żeby wszelkie dokumenty przyniesione przez pacjenta, a których mu nie oddano, przechowywać wraz z historią choroby, a zatem z płytami CD robiono tak samo.

u mnie nie wydziela się płyt z historii choroby ale też jakoś rzadko spotykałem się z tym, żeby były dołączone

Offline rayan

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Witam
Gdzie mogę znaleźć aktualne przepisy o przechowywaniu dokumentacji medycznej w poradniach
z poważaniem