Autor Wątek: Okres przechowywania wniosków o udostępnienie dokumentacji medycznej  (Przeczytany 427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleks

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 3
Kochani archiwiści, jak długo byście przechowywali wnioski o udostępnienie dokumentacji medycznej? Wnioski są składane przez pacjentów, rodziny, nadchodzą z sądu lub prokuratury. Czy B2 tak jak jest przy "udostępnianiu dokumentacji"? Czy może macie na to w swoich rzeczowych jakieś inne hasło?


Offline to/die/for

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 17
Ja w swoim szpitalu zaproponowałem aby wnioski przechowywać 5 lat, natomiast ewidencję wydanej dokumentacji 20 lat, tak jak podstawowy okres przechowywania historii chorób. W szpitalu, w którym pracowałem wcześniej, wnioski przechowuje się 20 lat ze względów praktycznych. Kierowniczka działu organizacyjno - prawnego argumentowała to tym, że skoro historie przechowuje się 20 lat (z wyjątkami) to mogą być sytuacje, że po 19 latach ktoś zwróci się o udostępnienie, będzie problem z odnalezieniem historii (a to się zdarza) i na podstawie wniosków będzie łatwiej dojść co się z nią mogło stać.
W obecnym szpitalu uznałem, że skoro i tak mamy obowiązek ustawowy prowadzić ewidencję udostępnionej dokumentacji, która ma zawierać odpowiednie dane, to będzie ona wystarczająca i nie ma potrzeby tak długiego przechowywania wniosków.

Offline Aleks

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 3
Bardzo dziękuję za odpowiedź i podpowiedź! Czy mogę jeszcze poprosić o sugestię w którym miejscu w JRWA jest u Was ten typ dokumentacji? Jaka klasa? Gdzie to podpiąć? W tej chwili w naszym rzeczowym widziałabym to np jako Wnioski o udostępnienie danych osobowych. Czy to dobry trop?

Offline to/die/for

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 17
Jeśli chodzi o strukturę organizacyjną szpitala to jestem na stanowisku archiwisty w Sekcji Dokumentacji Medycznej i Składnicy Akt w Wydziale Organizacyjno - Prawnym, dlatego też hasło jakie chcę zastosować to "0132 Udostępnianie zasobu składnicy akt, w tym dokumentacji medycznej" jest to podpięte pod 01 Organizacja -> 013 Składnica akt. W uwagach mam wpisane, że ewidencję udostępnionej dokumentacji medycznej przechowuje się 20 lat. 

Jest to wszystko w fazie projektu. Do tej pory w moim szpitalu stosowano hasło "Współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi" co próbuję wykreślić z JRWA bo jest zbyt ogólne.

Offline nowy_uzytkownik

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 12
o! ważna rzecz: a wyniki badań? karty pacjentów? 20 czy 25 lat? Bo ostatnio rozmawiałam z archiwistą ze szpitala i on wspominał, że lat 20 + nie wolno takiej dokumentacji (chodziło o karty pacjentów) wypożyczać tylko na miejscu korzystanie dla pacjentów.
a jak jest u Was?

Offline to/die/for

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 17
w zasadzie wyniki badań to też dokumentacja medyczna pacjenta więc ja wychodzę z założenia, że te wyniki przechowywane poza historią choroby np w pracowniach, też należy 20 lat przechowywać. Nie ma przepisu, który mówi o tym, że jakiś rodzaj dokumentacji medycznej przechowuje się 25 lat. Inne okresy przechowywania to 22 i 30 lat. Oryginałów nie można wypożyczać pacjentom. To wynika z ustawy o prawach pacjenta i RPP. Można jedynie w przypadku gdy jest zagrożenie życia ale jakoś trudno by mi było w praktyce wyobrazić sobie sytuację, że pacjent, który właśnie umiera przychodzi jeszcze po swoje dokumenty  :) no chyba, że osoba wcześniej upoważniona ale póki co jeszcze nie zdarzyła mi się taka sytuacja.
Pacjent może otrzymać tylko kopię.