Autor Wątek: pobieranie opłat za xero/skan w AZ  (Przeczytany 2299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nowy_uzytkownik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
pobieranie opłat za xero/skan w AZ
« dnia: Lipiec 23, 2019, »
Dzień dobry,

mam pytanie - czy można pobierać opłaty za wykonanie skanu lub xera na potrzeby zewnętrznych osób korzystających z zasobu archiwum zakładowego państwowego podmiotu?
W naszej IK i IA nic na ten temat nie ma, AAN pobiera takie opłaty (2zł za stronę skanu).

Jaka jest praktyka w innych archiwach zakładowych?

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: pobieranie opłat za xero/skan w AZ
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 23, 2019, »
Myślę, że IA i IK nie są miejscem na zapisy o opłatach za ksero. Jeżeli instytucja ma np. cennik usług lub regulamin udostępniania, to tam można to wrzucić. U mnie (państwowa instytucja kultury) nie ma tego w cenniku, bo takich zamówień zewnętrznych na ksero czy skanowanie w zasadzie nie spotykamy, ale jeżeli by się pojawiły, to bym zawnioskował, aby dodać taką pozycję.

Offline nowy_uzytkownik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
Odp: pobieranie opłat za xero/skan w AZ
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 24, 2019, »
ok, dzięki za odp. Nie chodziło mi o zapisy cennika w IK i IA tylko czy mamy w ogóle prawo do pobierania opłat. Ale rozumiem, że żadnego zakazu nie ma

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 89
Odp: pobieranie opłat za xero/skan w AZ
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 24, 2019, »
Mnie do głowy przychodzi tylko zarządzenie w sprawie zasad udostępniania informacji, jakie  jest w mojej firmie.
Podstawą prawną jest nie tylko ustawa o dostępie do informacji  publicznej ale przepis ustawy o samorządzie gminnym art.31 "wójt kieruje bieżącymi sprawami gminy, ale ceny były wyliczane po prostu z realnego kosztu sporządzenia kserokopii/wydruku - 0,22 gr i 0,15 gr, zapis na płycie CD całe jeden złotych  :)

Uważam że na tej samej podstawie (lub analogicznej) - można wprowadzić opłatę za udostępnianie w archiwum zakładowym i również za skany.

Offline nowy_uzytkownik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
Odp: pobieranie opłat za xero/skan w AZ
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2019, »
dziękuję za odpowiedź :)