Autor Wątek: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów  (Przeczytany 1748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 164
Mam w pomieszczeniu AZ od kilkunastu dni temperaturę 20-21 i wilgotność 59-60. Jakieś pomysły na obniżenie tych wartości do poziomów dozwolonych w rozporządzeniu z 2011?

Offline wiola

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 17
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 05, 2019, »
witam,
co do wilgotności powietrza najlepiej chyba  zastosować osuszacz powietrza, temperatura niestety i u mnie stanowi problem, otwierane okna rano i wiatraki włączone cały dzień na nic się zdają.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 05, 2019, »
O osuszaczu właśnie myślałem wcześniej, bo bez tego się nie da jednak. Czy ktoś jakieś proponuje?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 05, 2019, »
W większości wypadków powinien się sprawdzić osuszacz klasy przemysłowej. Urządzenia tej klasy są przystosowane do ciągłej pracy, są wytrzymałe i nie szkodzi im kurz. Minusem w tym przypadku jest ich koszt. Jednak na rynku jest w czym wybierać.

Osuszacz kondensacyjny jest dobrym pomysłem - co prawda traci swą wydajność wraz ze spadkiem temperatury no ale zakładamy, że w magazynach AZ raczej nie będzie 5 stopni C. Taki osuszacz nie wymaga jakiś materiałowych filtrów. Zwykle tylko ma jakąś kratkę czy siatkę, która wyłapuje "grubszy" materiał z powietrza oraz większość kurzu - przemywasz to raz na jakiś czas i problem z głowy.
Do tego wbudowany higrometr, możliwość ustawiania poziomu wilgotności powietrza do którego to poziomu osuszacz ma pracować, a potem się wyłączać. Nadto automatyczne wyłączanie się po zapełnieniu się zbiornika na wodę. Uzyskuje się w ten sposób prostotę obsługi, musisz tylko pamiętać, aby co jakiś czas zaglądać czy zbiornik na wodę się nie zapełnił.

Jeśli masz gdzie odprowadzać wodę wężem - można poszukać osuszacz z gwintowaną końcówką na która można nakręcić wąż.

W kilku AZ mam takie urządzenia, nie mniej konkretnego modelu nie podam, bo mnie admin ścignie za reklamę. No i zależy jaką masz kubaturę magazynu, w którym ma stać osuszacz.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 08, 2019, »
kubatura 126 m3

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 08, 2019, »
Zakładając, iż jest to jedno pomieszczenie, a nie 2-3 "komory", tudzież zupełnie osobne pomieszczenia, to powinien wystarczyć jeden większy osuszacz.
Dobrze by było, gdyby obudowa była metalowa - w razie czego się odegnie, a nie pęknie, nadto przydałyby się zamontowane kółka - nawet osuszacze, które są reklamowane jako kompaktowe ważą ponad 20kg i potem, jak trzeba to przestawić, to robi się problem.
Cena to tak mnie więcej zakres 4000-4500 zł.

Offline archiwumUM

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: temperatura/wilgotność w AZ - przekroczenie stanów
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 08, 2019, »
Zakładając, iż jest to jedno pomieszczenie, a nie 2-3 "komory", tudzież zupełnie osobne pomieszczenia, to powinien wystarczyć jeden większy osuszacz.
Dobrze by było, gdyby obudowa była metalowa - w razie czego się odegnie, a nie pęknie, nadto przydałyby się zamontowane kółka - nawet osuszacze, które są reklamowane jako kompaktowe ważą ponad 20kg i potem, jak trzeba to przestawić, to robi się problem.
Cena to tak mnie więcej zakres 4000-4500 zł.
Jedno, osobne pomieszczenie. Dzięki za info.