Autor Wątek: Instytucje z wdrożonym EZD  (Przeczytany 15458 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 12, 2018, »
Znalazłem na tej stronie: https://www.ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&nr_katal=9788364512780&spisTR=1&store_id=2

Możliwe, że to tylko pomyłka i nie ma dwóch wydań? Wydaje mi się dziwne, że bezpośredni wydawca ma na swojej stronie tylko wersję z 2015 i tylko w nielicznych miejscach jest z 2016

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 12, 2018, »
Jak najbardziej istnieje wydanie z 2016 r. Co więcej w istotny sposób różni się treściowo od wydania z 2015 r. (nowelizacja ustawy i rozporządzenia MKiDN). Zostało to również podkreślone poprzez odpowiedni podtytuł:

"Archiwizacja dokumentacji w jednostkach państwowych i samorządowych : (po nowelizacji ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach)"

Nie wiem, czy wydanie to jest jeszcze w sprzedaży, ale na pewno jest dostępne w większości bibliotek uczelnianych.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2018, wysłana przez Rovan »

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 12, 2018, »
W linku, który podałem chyba można kupić. Po złożeniu zamówienia nie było informacji by nie było pozycji dostępnej.

Offline bela

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 46
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 15, 2018, »
Dziękuję :)
Znalazłem na tej stronie: https://www.ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&nr_katal=9788364512780&spisTR=1&store_id=2

Możliwe, że to tylko pomyłka i nie ma dwóch wydań? Wydaje mi się dziwne, że bezpośredni wydawca ma na swojej stronie tylko wersję z 2015 i tylko w nielicznych miejscach jest z 2016

Może zmylić fakt, że księgarnie, przy wydaniu z 2015 roku, podają informację, iż jest to już zaktualizowana pozycja.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2018, wysłana przez bela »

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 16, 2018, »
Nie jestem pewien czy w tym wypadku warto stawiać archiwa państwowe w jednym rzędzie z innymi instytucjami kultury i czy tych archiwów doświadczenia będą pomocne dla Filipa, tu chodzi zarówno o rodzaj dokumentacji która może być gromadzona przy pomocy EZD jak i zaawansowanie wdrożeń niestety.

Tak na marginesie - archiwa państwowe korzystają z EZD PUW, strona tego projektu wskazuje że póki co są to jedynie wdrożenia systemu wspierającego system tradycyjny. Czyli w praktyce oznacza to pewnie wykorzystywanie go jako rejestru przesyłek. A pierwsze takie wdrożenia to bynajmniej nie jest świeża sprawa i widać tu już kilka problemów. Po pierwsze - dla samych apów problem czysto praktyczny - odsuwanie w czasie pełnego wdrożenia tak naprawdę może je uniemożliwić w realnej perspektywie. Po drugie trudno powiedzieć czy apy odniosą korzyść z wdrożenia na jaką liczą "zwykłe" urzędy - uproszczenie prowadzenia dokumentacji, oszczędności, łatwość wymiany informacji itd. Tu problemem jest także ograniczona ilość rodzajów spraw i dokumentacji jaka może być przez nie prowadzona w EZD - do tego co jest solą zadań archiwów lepsze byłyby systemy dedykowane (takie jak ZoSIA). Po trzecie - "Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją" jest dla części archiwistów niestety wciąż bardziej magicznym hasłem i pustym synonimem nowoczesności archiwów (podobnie jak "records management") niż realnym bytem służącym do konkretnych celów. I mimo że EZD nie jest najważniejszym (z perspektywy archiwów) z elementów służących powstawaniu, gromadzeniu i przechowywaniu dokumentów elektronicznych (z czego chyba archiwiści też nie do końca zdają sobie sprawę), to nie da się by realizowały skuteczny nadzór nad innymi podmiotami czy służyły im pomocą we właściwym gromadzeniu dokumentacji, jeśli same nie będą dysponowały podobnym narzędziem i doświadczeniem w tworzeniu dokumentów elektronicznych. Z tym także wiąże się konieczność uświadomienia sobie przez archiwistów że EZD nie jest niczym więcej niż przełożeniem na postępowanie z dokumentem elektronicznym zasad stosowania jrwa i obiegu dokumentów typowego dla współczesnej kancelarii.
Tak się zastanawiam czy którekolwiek archiwum państwowe wdrozylo system EZD jako podstawowy i które klasy z JRWA uznano za możliwe do załatwiania i dokumentowania w postaci elektronicznej?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 16, 2018, »
Nie ma się co zastanawiać, najlepiej sprawdzić (przynajmniej jeśli chodzi o archiwa państwowe z wdrożonym EZD jako systemem podstawowym, daty poniżej to daty zawarcia porozumienia z PUW):

Cytuj
Archiwum Państwowe w Olsztynie    24.08.2012    Wdrożono jako system podstawowy
Archiwum Państwowe w Lublinie    11.10.2013    Wdrożono jako system podstawowy
Archiwum Państwowe w Kielcach    04.09.2014    Wdrożono jako system podstawowy
Archiwum Państwowe w Radomiu    29.06.2016    Wdrożono jako system podstawowy
Archiwum Państwowe w Przemyślu 07.07.2016    Wdrożono jako system podstawowy

http://ezd.gov.pl/www/ezd/partnerzy
Jarek Orszulak

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 16, 2018, »
Na dzień dzisiejszy już więcej.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Archeosi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 26, 2019, »
Mam dylemat - został u nas wdrożony EZD jako podstawowy system kancelaryjny. Na etapie wdrożenia EZD jednostki podrzędne mogły wybrać sposób prowadzenia spraw JRWA - tradycyjny/elektroniczny. Po wybraniu elektronicznego sposobu prowadzenia spraw i przepraktykowaniu okazało się że sposób elektroniczny zajmuje zbyt dużo czasu. Zmiany z systemu tradycyjnego na elektroniczny są naturalnym następstwem, a czy na odwrót również?

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 26, 2019, »
Nie wiem czy podlegają Państwo pod Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 stycznia 2011,  ale jeśli tak, to Instrukcja Kancelaryjna (Rozdział 1: par. 1.4 ) wyraźnie mówi, że po wskazaniu EZD jako podstawowego sposobu wykonywania czynności kancelaryjnych, niedopuszczalne jest ponownie wskazanie systemu tradycyjnego.

Offline Archeosi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 30, 2019, »
Czy ktoś próbował archiwizować sprawy prowadzone w EZD?   

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 30, 2019, »
 8)
Czy ktoś próbował archiwizować sprawy prowadzone w EZD?   

Jeśli chodzi o przejmowanie w systemie na stan AZ to tak. Natomiast jeśli chodzi o przekazywanie do AP to do czasu stworzenia systemu ADE na razie nie ma takiej możliwości.

Offline Archeosi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 31, 2019, »
i jak sam proces przekazania do AZ z EZD ? skomplikowana to sprawa? przysporzyła Ci kłopotów?

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Instytucje z wdrożonym EZD
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 01, 2019, »
Sam proces techniczny przekazania zwykle nie jest skomplikowany a jedynie może być czasochłonny. Dużo może zależeć od programu do EZD.  Jednak niezależnie od narzędzia do EZD, moim zdaniem, najważniejsze to uświadomić sobie jak powstaje dokumentacja elektroniczna i związane z nią metadane i jakie wynikają stąd różnice między archiwizacją papierową i elektroniczną. Kilka słów napisałem  tutaj: http://o-archiwum.pl/archiwizacja-w-systemie-ezd/