Autor Wątek: Archiwum zakładowe uniwersytetu - powierzony zasób archiwalny.  (Przeczytany 1022 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Melecjusz

  • Gość
Cześć, to mój pierwszy wątek, za ewentualne błędy przepraszam. Chciałem się dowiedzieć jak to jest z rangą archiwum uniwersyteckiego, wg obecnej ustawy archiwalnej (1983) archiwa uczelni mają powierzony zasób, natomiast archiwum uczelni z której korzystam nie zgadza się z takim określeniem jak "powierzony zasób", argumentując to tym że zasób im się prawnie należy a w ustawie jest to błędnie ujęte. Podaje przy tym artykuł 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lutego 1957 roku oraz zgodę NDAP z 15 marca 1958 r. według której  szkoły wyższe otrzymały przywilej wieczystego przechowywania akt wytworzonych w trakcie działalności instytucji (http://elar.urfu.ru/bitstream/10995/19468/1/arp-2013-03.pdf str. 44). Jak w takim razie to rozumieć ??

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Archiwum zakładowe uniwersytetu - powierzony zasób archiwalny.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2019, »
Wspomniane rozporządzenie z 1957 r. już od dawna nie obowiązuje:
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19570120066

Natomiast nawet gdy jeszcze obowiązywało, w par. 6 mowa była o powierzeniu materiałów archiwalnych (czyli właśnie o zasobie powierzonym). Nie ma tam ani słowa o tym, że materiały te stanowią własność szkół wyższych.

Do wzmiankowanej zgody NDAM z 1958 r. nie moge się odnieść - podany link nie działa.
Cytuj
w ustawie jest to błędnie ujęte
Ustawa archiwalna w aktualnym brzmieniu jest obowiazujacym aktem prawnym i uczelnia ma obowiązek się do niej stosować.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: Archiwum zakładowe uniwersytetu - powierzony zasób archiwalny.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2019, »
Według mnie aby archiwum mogło okre

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: Archiwum zakładowe uniwersytetu - powierzony zasób archiwalny.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 23, 2019, »
Według mnie aby archiwum uczelni wyższej mogło określić swój zasób jako powierzony konieczna jest w tym zakresie decyzja administracyjna NDAP. Co innego jest bowiem prerogatywa dla archiwów uczelni wyższych do przechowywania zasobu historycznego.