Autor Wątek: szukajwarchiwach.gov.pl  (Przeczytany 18788 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
szukajwarchiwach.gov.pl
« dnia: Czerwiec 08, 2019, »
Kto za to odpowiada????>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

1. zeby wybrac szukanie po zespolach, trzeba wejsc w zaawansowane  :(

2. link do wynikow wyszukiwania nie zawiera pytania, czyli nie mozna tegoz przeslac dalej  ???

3. podglad skanow w jednostce nie pozostawia w linku informacji o tym, na ktorym skanie jestesmy, czyli kazde zamkniecie karty/przegladarki powoduje powrot na start  :'(

4. link nie zawiera informacji o tym skad jest dany skan (vide stare szukaj z calym zestawem danych, az do jednostki)

5. podglad skanow nie jest skalowany na 100% ekranu, tylko jakos sobie a muzom.  >:( Zeby chociaz skrypt pamietal jak sobie uzyszkodnik ustawil, ale nie...

6. link do skanu jest genialny -> https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/be4f23647459c5119dd613202601811a8e8132efd6b3758569bdddeaf8633064_max i co ten Waclaw po prawej na dole co robi??? HALO!!!

7. gdy wejdzie sie w jednostke, znika informacja o serii (albo nie widze???).

8. link do jednostki nie jest linkiem, ktory mozna komus przeslac!!!!!!!  ??? ??? ??? ???

9. nie mozna wybrac wiekszej ilosci miniaturek niz domyslne... dalbym linka do jednostki z 1148 skanami, ale nie moge bo punkt 8....

Pewnie bym jeszcze pare punktow na szybko znalazl, ale nie wiem, czy mi sie chce dalej rozkoszowac dzisiaj z tym czyms cudownym...


EDIT: Nie mozna pracowac z dwiema jednostkami jednoczesnie, bo $#%*#$&@#*@!^#&@$%#&^$%@&^$%@&^#%!$&^#%$*&!#^@*^@#$$^%@%!@&^#%@$#^@%#^@$# system %U$#*(%$&#@$#$&@*$#&#@*&#%(*^$@$&^@$$%$&%#^$&#@^$#*& NIE WIE CO CHCE OGLADAC I BIERZE OSTATNIO OTWARTA JAKO JEDYNA WLASCIWA %#%$#@$(*#$)(@$&*@$&@&@$@$(*&$
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2019, wysłana przez fjgrabowski »

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2019, »
Myślę, że się ustabilizuje - zawsze tak jest z nowymi systemami...


Ps. ba obecne za miliardy $ dopiero po 1 patchu są funkcjonalne... :)
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2019, »
Myślę, że się ustabilizuje - zawsze tak jest z nowymi systemami...


Ps. ba obecne za miliardy $ dopiero po 1 patchu są funkcjonalne... :)

Tu nie jest problem 1 patcha, tylko kompletnej bezmyslnosci projektanta systemu. Braku wyciagania wnioskow z testow etc.

Strona jest zrobiona by byla fajna i nowoczesna (i jest!!!), ale nie da sie na niej pracowac... Nawet wyszukiwarke spaprali.

No i sadzac po aktywnosci w tym watku, to szukajwarchiwach ma tylko wygladac i nabijac statystyki. Szkoda.



ps. I teraz boli, ze nie ma tam jedynego slusznego kerownika projektu  ;)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2019, »
Myślę, że jednak powoli się poprawi. Jestem lepszej myśli niż przedmówca - zresztą jeśli będzie takie oczekiwanie to może uda się jakież warsztaty zrobić na najbliższym ifar z nowego szukaj?
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2019, »
A co z kontekstowym opisem archiwaliów? Czy są jakieś plany/eksperymenty?

Więcej:
https://www.ica.org/en/records-in-contexts-ric-a-standard-for-archival-description-presentation-congress-2016
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2019, »
Myślę, że jednak powoli się poprawi. Jestem lepszej myśli niż przedmówca

Ja tez mam nadzieje, ze poprawia, ale jezeli nie bedzie sie meczylo, to stwierdza jeszcze, ze nic nie trzeba robic ;)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2019, »
W nowym "szukaju" zrobiłem mały test wyszukiwania, podobny jak opisany tutaj:
http://www.ifar.pl/index.php/topic,3447.msg24489.html#msg24489

Do wyszukiwarki w szukajwarchiwach.gov.pl wpisałem "Konstytucja 3 maja", licząc że znajdę jednostki archiwalne z oryginalnymi egzemplarzami dokumentu. Ale nie znalazłem, wśród wyników jest jedynie kolekcja opatrzona tagiem "#Konstytucja 3 Maja" i tylko dzięki temu tagowi brzmiącemu identycznie jak zapytanie, jest ona wyszukiwalna. Kolekcja ma tytuł "Oryginał Konstytycji 3 Maja" i zawiera wybrane skany z jednostki sygn. 1/335/0/-/100 t. 2. Jednak z zawartości wyświetlanej kolekcji to nie wynika, wiadomo tylko które archiwum stworzyło kolekcję. Jednostka nie ma takiego elementu opisu ani tagu jw., więc nie jest wyszukiwalna przy pomocy tak prostego zapytania.

Konsternację budzi nie tylko wyszukiwarka nie uwzględniająca odmiany wyrazów, ale także użyteczność tagowania i tworzenia kolekcji. Tagi mogą uzupełniać opis archiwaliów i w konsekwencji ułatwiać/umożliwiać wyszukiwanie. Ale srodze myli się ten kto sądzi że kliknięcie na tag "#Konstytucja 3 Maja" da nam listę jednostek otagowanych taką frazą. Nic podobnego - pojawi się natomiast lista tysięcy jednostek zawierających w opisie wyrazy "Konstytucja" lub "Maja" lub nawet tylko "3". Po co nam takie tagi?

Co do tworzenia kolekcji - no cóż, zacznę od tego że oprócz kolekcji "Oryginał Konstytycji 3 Maja" jest jeszcze kolekcja "Oryginał Konstytucji 3 maja" ("maja" pisane z małej litery). Ta druga zawiera te same skany ale nie ma żadnych tagów. Największy problem to jednak to, że kolekcje to właściwie zestawy obrazków, oderwanych od samych archiwaliów, ich opisu, przynależności zespołowej itd. Zastanawiam się też jak będzie się dało poruszać po kolekcjach, kiedy będą ich nie dziesiątki, ale setki, czy tysiące.

Potem wpisałem do wyszukiwarki "Akt Unii Lubelskiej". Brak wyników. Podobna historia jak z konstytucją - brak w opisie jednostki i wśród tagów frazy identycznej jak moje zapytanie. W tym wypadku jednak problem jest nieco bardziej skomplikowany. Dokument oczywiście na "szukaju" jest (sygn. 1/1/0/-/5627). Natomiast pojawia się pytanie - jaki on właściwie ma tytuł, jak poprawnie powinien być nazywany? W opisie na "szukaju" jest "Panowie rady i posłowie ziemscy Wielkiego Księstwa Litewskiego odnawiają unię z Koroną Polską. Unia lubelska" czyli raczej regest, nie tytuł. W formularzu zgłoszeniowym dot. wpisu tego dokumentu na listę Unesco jako tytuł wskazano "The Union of Lublin (1569)" choć w innych miejscach formularza pojawia się też "the Act of the Union of Lublin". Tymczasem potocznie i najczęściej używana jest (także przez samo archiwum) fraza "Akt Unii Lubelskiej" (stąd moje takie a nie inne zapytanie), niekiedy pojawia się też "dokument Unii Lubelskiej" (zdaniem włodarzy Lublina jest to nawet "Akt nadania Unii Lubelskiej"). Opis jest wtórny, więc zawsze można go uzupełnić lub zmienić, ważne żeby była jasność i konsekwencja w określaniu co to właściwie jest.

Przy tym dokumencie (obawiam się że przy innych też) jest w ogóle problem z elementami opisu widocznymi na "szukaju". W przypadku dokumentów tej wartości i rangi można oczekiwać, że opis będzie ponadprzeciętnie szczegółowy (także poprzez użycie tagów), z wyliczeniem wystawców itp. (porównywalny choćby z informacjami odnośnie tego dokumentu które można znaleźć na stronie archiwum). Tymczasem mamy niewiele ponad daty i informację że to rękopis w języku polskim, z enigmatyczną zawartością określoną jako "77" (można się domyślać że chodzi o pieczęcie; swoją drogą w formularzu Unesco i np. w ostatnim komunikacie na stronie NDAP wskazano że jest ich 78. To ile w końcu ich jest?).

Byłoby fajnie gdyby elementy opisu dało się ściślej związać ze skanami, np. sygnatura i nr skanu mogłyby się zawierać w nazwie pliku, przy pobieraniu mógłby też generować się plik z elementami opisu w określonym formacie.

Pojawiło się ostatnio takie hasełko - "Nie szukaj - znajdź w archiwach". Bardziej by pasowało: "Zgadnij jak to opisaliśmy i wpisz dokładnie to co my - bo inaczej nic nie znajdziesz". Chyba nie tędy droga.

ps. Dla porządku - wiele elementów nowego "szukaja" mi się podoba, taka np. możliwość identyfikowania fotografii przez użytkowników to właściwie realizacja mojego starego pomysłu (na razie trochę mało tych zdjęć do identyfikacji, ale pojawiają się wciąż nowe). Tak czy owak pracy jeszcze przed archiwami sporo, trochę nie zazdroszczę.
Jarek Orszulak

Offline fjgrabowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 75
  • genealog
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2020, »
Na razie wydaje sie, ze "poprawiono" jedna rzecz. Link do skanu - ale dalej dziala zle. Obejrzyj na szukaj cofa do jednostki...

Poniewaz pojawily sie ksiegi, ktore mnie interesuja, stwierdzilem, ze sciagne (nie chce mi sie uzerac z tym badziewnym portalem). Poprawiono kretynizm, ze pliki nie ukladaly sie w kolejnosci. Brawo!

Okazuje sie jednak, ze jest limit. Albo paczka maks 1 giga, albo 449 plikow. No genialnie. Niech jakis geniusz mi teraz sciagnie pozostale.

Tak wiec "tfurcom" nowego portalu


Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 02, 2020, »
No, nie przesadzajmy z tymi ocenami portalu i jego twórców. Dla mnie akurat układanie plików w kolejności jest akurat istotne. 

Jak się temu nowemu szukajowi przyjrzeć to problem jest trochę bardziej złożony. Ujmując rzecz najogólniej - wciąż mu daleko do stanu w jakim powinien być tak naprawdę w momencie startu. Nie ma wciąż tego co chyba miała stara wersja szukaja - możliwości swobodnego poruszania się w strukturze zespołów i zbiorów, przechodzenia od skanu pojedynczego dokumentu do dowolnego poziomu (jednostka, seria, zespół itd) tego zasobu.

Fatalnie wygląda mechanizm identyfikacji dokumentów/zdjęć i mechanizm tworzenia kolekcji - obydwa polegają na tworzeniu zbiorów obrazków oderwanych od zawartości systemu. Obrazki dokumentów/zdjęć wiszą wciąż w sekcji "do identyfikacji" na szukaju mimo tego że dawno już zostały zidentyfikowane np. w mediach społecznościowych i ta identyfikacja jest znana NAC-owi. Opracujcie sobie może po prostu procedurę jak uzupełniać/korygować w takich sytuacjach inwentarzowy opis materiałów archiwalnych i jak powinno to wyglądać na szukaju.
Proszę wybaczyć szczerość ale to niestety wygląda mocno amatorsko, nawet (niby oczywiste) linkowanie do konkretnych archiwaliów na szukaju na mediach społecznościowych NAC to jest stosunkowo nowa sprawa.

Sporo jednak też zależy od archiwów które przechowują konkretne dokumenty i odpowiadają za treści publikowane na nowym szukaju.
I tutaj muszę wrócić do aktu Unii Lubelskiej - niestety źle wybrałem sobie obiekt testów, bo akt Unii Lubelskiej to jest antyprzykład tego jak powinno się traktować dokument tak szczególnej wagi - i to zarówno w systemie informacji archiwalnej, jak i w ogóle - w przestrzeni publicznej.
Władze Lublina uznały nie tylko że jest to "akt nadania Unii Lubelskiej" ale też że jego oryginał znajduje się w ... Archiwum Państwowym w Lublinie:
https://lublin.eu/gfx/lublin/userfiles/_public/lublin/przestrzen_miejska/zabytki/znak_dziedzictwa_europejskiego/ehl_application_2014_en.pdf
Co na to "edukatorzy archiwalni"?

Pisałem też wyżej o konsternacji jaka jest wynikiem próby określenia nazwy/tytułu tego dokumentu. Ustalenie ilości pieczęci przy dokumencie utrudniła jeszcze (dostępna w internecie) wypowiedź dyrektora archiwum, który stwierdził że jest ich nie 77, nie 78, tylko 79. To - ponawiam pytanie - ile ich w końcu jest???
Co więcej - nie zauważyłem tego wcześniej ale zgłoszenie z archiwum do Unesco nie zawiera nawet sygnatury archiwalnej tego dokumentu!!!

To co najgorsze jednak widać dopiero gdy się popatrzy na jakieś relacje filmowe lub fotorelacje z ubiegłorocznych rocznicowych publicznych i uroczystych prezentacji aktu Unii Lubelskiej - ten dokument jest w gablocie, która stoi w kącie czy w najlepszym razie z boku pod ścianą. Żeby nie przeszkadzał w obchodach??
Wychodzi na to że ten dokument jest dla samych archiwów jedynie rekwizytem w gablocie pod ścianą ... Cóż za naukowe podejście!!!
W szukaju akt Unii Lubelskiej powinien mieć staranny opis, tagi i najlepiej też edytowalny tekst (który na stronach archiwum jest), a tymczasem jest tam to co jest czyli właściwie tylko obrazki.
Jarek Orszulak

Offline Marek Krzykała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • długie włosy, słaby słuch, wysportowana sylwetka
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 09, 2020, »
Cytuj
ten dokument jest w gablocie, która stoi w kącie czy w najlepszym razie z boku pod ścianą. Żeby nie przeszkadzał w obchodach??

wszystko spoko, ale co ten dokument jako dokument ma robić innego, niż być w gablocie? Kilka lat wcześniej robiłem podchody, czy dałoby się na rocznicę Unii pokazać go w Lublinie, to przedstawione mi koszty tej operacji, a przede wszystkim obostrzenia konserwatorskie były ogromne na tyle, że nie było nawet  firmy przewozowej, która by chciała się tego podjąć... Więc stał ten dokument w gablocie w jakimś pomieszczeniu... Stąd moje pytanie - czego więcej się po nim można było spodziewać, że zostało to podkreślone w zdaniu?
Czytał Lucjan Szołajski. Tłumaczenie Ewa Firlej.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2020, »
Dokumenty w gablotach też można eksponować różnie. Można postawić w kącie, można postawić na środku. Jak jest w kącie to można stanąć przed nim i mówić: która to gablota, jak się nazywa ten dokument, ile ma pieczęci, że jest bardzo ważny itd. A potem można swobodnie oddawać się części artystycznej, bo gablota w kącie w tym nie przeszkadza.
Ot taki detal, który dopełnia smutnego obrazu.
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 29, 2020, »
Fatalnie wygląda mechanizm identyfikacji dokumentów/zdjęć i mechanizm tworzenia kolekcji - obydwa polegają na tworzeniu zbiorów obrazków oderwanych od zawartości systemu. Obrazki dokumentów/zdjęć wiszą wciąż w sekcji "do identyfikacji" na szukaju mimo tego że dawno już zostały zidentyfikowane np. w mediach społecznościowych i ta identyfikacja jest znana NAC-owi. Opracujcie sobie może po prostu procedurę jak uzupełniać/korygować w takich sytuacjach inwentarzowy opis materiałów archiwalnych i jak powinno to wyglądać na szukaju.

Przykład takiego zdjęcia, z zasobu AAN:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zidentyfikuj-material?p_p_id=ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_mvcPath=%2Fuser%2Fidentyfikacja_element.jsp&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_id_elementu=700042

Dwa miesiące temu trafiło na szukajowego fejsbuka i dość szybko rozpoznano że zostało zrobione w Kaliszu:
https://www.facebook.com/szukajwarchiwachgovpl/photos/pcb.1473926959455951/1473917229456924/?type=3&theater

I co dalej? Ano nic. Zdjęcie jak wisiało w sekcji "Zidentyfikuj materiał" bez jakiegokolwiek opisu, tak dalej tam wisi. Zalogowany użytkownik szukaja może próbować dodać komentarz do zdjęcia w tej sekcji. Ale ten komentarz nie będzie tam widoczny. Mam wrażenie że cała ta sekcja to zbiór obrazków z którymi nikt nie zamierza nic robić. I chyba też nie wie CO zrobić.

Przywołane wyżej zdjęcie opatrzono adnotacją "ze zbiorów Rady Głównej Opiekuńczej w Warszawie", więc to jest jego przynależność zespołowa. Obok jest jeszcze jedno zdjęcie z AAN, tak samo opisane:
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zidentyfikuj-material?p_p_id=ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_mvcPath=%2Fuser%2Fidentyfikacja_element.jsp&_ZidentyfikujMaterial_INSTANCE_9htbsMbKassG_id_elementu=699902

Kłopot z tymi zdjęciami jest taki że ich tak naprawdę na szukaju  ... nie ma. Ten zespół nie ma żadnych opublikowanych skanów. Dziwnie to działa. Gdyby identyfikacja dotyczyła zdjęć które mają swoje miejsce w zespole tzn. gdyby było wiadomo co jest obok i oprócz to chyba miałoby większy sens. W przypadku tych dwóch konkretnych fotografii pozwoliłoby to chyba nawet stwierdzić że prawdopodobnie pokazują to samo wydarzenie - kaliskie uroczystości w 1926 r. z okazji 150. rocznicy ogłoszenia Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 27, 2020, »
Przy okazji poszukiwań informacji o jakichś aktach z zasobu ap, udało mi się zrobić trochę dokładniejszy test wyszukiwania w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl. Poszukiwania zrobiłem jak na zwykłego archiwistę przystało, czyli ustaliłem przedmiot poszukiwania, aktotwórcę właściwego dla przedmiotu poszukiwań i ram czasowych, no i po przejrzeniu opisów iluś tam jednostek archiwalnych, ustaliłem listę takich jednostek których charakterystyka wyszukiwawcza zawiera informacje które mnie interesują, była ich prawie setka, w jednym konkretnym zespole.  Przyjąłem że interesującymi mnie elementami charakterystyki wyszukiwawczej będą słowa: wywłaszczenie, Zakopane, ZGT-630 (także ZGT 630). Następnie użyłem wyszukiwarki, żeby sprawdzić jaką będzie mieć skuteczność w ustaleniu podobnej listy jednostek, którą wcześniej ustaliłem "na piechotę".

Zacząłem od wyszukiwania prostego. Wpisałem do pola wyszukiwania wywłaszczenie Zakopane ZGT-630. Wynik wyszukiwania? Zero jednostek. Spróbowałem szukać po samym znaku kancelaryjnym. Wynik wyszukiwania? Dla zapytania ZGT-630 siedem jednostek (były na mojej liście). Dla zapytania ZGT 630 - zero jednostek.

Spróbowałem wyszukiwania zaawansowanego. Dla wpisywanego w różnych konfiguracjach (zawiera wszystkie ze słów, zawiera podaną frazę itd.) zapytania ZGT-630, wynik wyszukiwania to za każdym razem siedem wspomnianych wyżej jednostek. Spróbowałem z zapytaniem ZGT 630. Wynik przy wyszukiwaniu prostym? Zero jednostek. Przy wyszukiwaniu zaawansowanym jest zabawnie - jeśli wpiszę ZGT 630 w sekcji "zawiera wszystkie ze słów" do jednego pola (jako jedno słowo) to wynik wyszukiwania to tylko ok. 50 jednostek z mojej listy. Jeśli do osobnych pól w tej sekcji wpiszę ZGT i 630 to wynikiem wyszukiwania jest 12 jednostek/pozycji ale żadna z nich nie jest jednostką z mojej listy! (nie są nawet z tego archiwum ani z tego zespołu). A kiedy spróbowałem użyć opcji "zawiera jedno ze słów" wyników było prawie 20 tysięcy ...

Ta wyszukiwarka się do niczego nie nadaje :( . Co gorsza, jak się temu przyglądałem dokładniej, to wychodzą takie kwiatki:
- wyszukiwarka przeszukuje prawdopodobnie tylko tytuły
- w części tytułów widzi poszukiwane zapytanie (fragment tytułu) a w części nie (błąd w wyszukiwarce czy w migracji danych?)
- sortowanie listy wyników wyszukiwania wg najnowsze-najstarsze wiąże się chyba tylko z kolejnością dodania rekordów do systemu (na co komu takie sortowanie?), innych opcji nie ma
- elementy opisu jednostek (metadanych) są fantazyjnie i wymiennie nazywane (tytuł, nazwa, opis ....), tak że właściwie nie wiadomo z jaką informacją mamy do czynienia.
Mógłbym tak długo ale nie płacą mi za to, szkoda mojego czasu (test wyszukiwania zajął mi jakieś dwie godziny).
Na zakończenie testu spróbowałem takiego samego wyszukiwania w starym szukajwarchiwach.pl - wpisanie do pola wyszukiwania w prostej wyszukiwarce zapytania wywłaszczenie Zakopane ZGT-630 dało mi ok 150 wyników, w tym wszystkie z mojej pierwotnej listy. Wyszukiwarka przeszukała całe opisy jednostek, ale uwzględniła też tytuł serii. Ba, były tam zarówno jednostki mające w opisie ZGT-630 jak i ZGT 630. Na dokładkę listę wyników mogłem łatwo ograniczyć do jednostek z konkretnego zespołu, jak również posortować wg sygnatur. I zajęło mi to może dwie minuty ...
-
« Ostatnia zmiana: Sierpień 27, 2020, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 06, 2020, »
Trochę czasu i obiecanek co do rzekomej poprawy działania systemu upłynęło, ale niestety działa to dalej tak jak poprzednio czyli wcale (powtarzam test z zgt-630 co jakiś czas).

Ale, ale. Są jednak zmiany. W sekcji "Jak szukać" pojawiła się zakładka "Poszukiwacze" z zachętą "Poznaj ludzi, którzy znaleźli ciekawe materiały" i panią Kasią z Olsztyna która pracuje w agencji kreatywnej jako pierwszym poszukiwaczem wartym poznania:

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/-/poszukiwac-3?redirect=%2Fjak-szukac


Wrażenia pani Kasi z korzystania z szukajwarchiwach.gov.pl są takie:

Cytuj
Szukaj w Archiwach to świetny serwis, w którym można znaleźć wiele ciekawych starych materiałów. Ostatnio robiłam publikację dla dewelopera, który zbudował nowy budynek w Krakowie. W Szukaj w Archiwach znalazłam wiele ciekawych materiałów: plany miasta, stare zdjęcia ulicy przy której stanął budynek, a nawet listy ze wzmiankami o tym adresie i dawnym Krakowie. Sprawnie zamówiłam skany wysokiej jakości, które umieściłam w książce i na billboardach.

Dzięki internetowi okazuje się że "pani Kasia" ma więcej zainteresowań i talentów:

- interesuje się australijską stomatologią:

https://www.briercreekdentalnc.com/financial-information

- zajmuje ją zdrowie psychiczne Kanadyjczyków:

https://www.anxietycanada.com/general/facing-fears/

- ... oraz sprzedawanie biżuterii na amazonie (link sobie daruję) i randkowanie

"Pani Kasia" ma też na imię Maria i Millie.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2020, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2020, »
Jarku, o co Ci chodzi z tą panią Kasią?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak