Autor Wątek: szukajwarchiwach.gov.pl  (Przeczytany 1058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline fjgrabowski

• młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • genealog
szukajwarchiwach.gov.pl
« dnia: Czerwiec 08, 2019, »
Kto za to odpowiada????>:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

1. zeby wybrac szukanie po zespolach, trzeba wejsc w zaawansowane  :(

2. link do wynikow wyszukiwania nie zawiera pytania, czyli nie mozna tegoz przeslac dalej  ???

3. podglad skanow w jednostce nie pozostawia w linku informacji o tym, na ktorym skanie jestesmy, czyli kazde zamkniecie karty/przegladarki powoduje powrot na start  :'(

4. link nie zawiera informacji o tym skad jest dany skan (vide stare szukaj z calym zestawem danych, az do jednostki)

5. podglad skanow nie jest skalowany na 100% ekranu, tylko jakos sobie a muzom.  >:( Zeby chociaz skrypt pamietal jak sobie uzyszkodnik ustawil, ale nie...

6. link do skanu jest genialny -> https://photos.szukajwarchiwach.gov.pl/be4f23647459c5119dd613202601811a8e8132efd6b3758569bdddeaf8633064_max i co ten Waclaw po prawej na dole co robi??? HALO!!!

7. gdy wejdzie sie w jednostke, znika informacja o serii (albo nie widze???).

8. link do jednostki nie jest linkiem, ktory mozna komus przeslac!!!!!!!  ??? ??? ??? ???

9. nie mozna wybrac wiekszej ilosci miniaturek niz domyslne... dalbym linka do jednostki z 1148 skanami, ale nie moge bo punkt 8....

Pewnie bym jeszcze pare punktow na szybko znalazl, ale nie wiem, czy mi sie chce dalej rozkoszowac dzisiaj z tym czyms cudownym...

EDIT: Nie mozna pracowac z dwiema jednostkami jednoczesnie, bo $#%*#$&@#*@!^#&@$%#&^$%@&^$%@&^#%!$&^#%$*&!#^@*^@#$$^%@%!@&^#%@$#^@%#^@$# system %U$#*(%$&#@$#$&@*$#&#@*&#%(*^$@$&^@$$%$&%#^$&#@^$#*& NIE WIE CO CHCE OGLADAC I BIERZE OSTATNIO OTWARTA JAKO JEDYNA WLASCIWA %#%$#@$(*#$)(@$&*@$&@&@$@$(*&$
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2019, wysłana przez fjgrabowski »

Offline Rafał Rufus Magryś

• Administrator
  • st. kustosz(ka)
Odp: szukajwarchiwach.gov.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 09, 2019, »
Myślę, że się ustabilizuje - zawsze tak jest z nowymi systemami...

Ps. ba obecne za miliardy $ dopiero po 1 patchu są funkcjonalne... :)
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline fjgrabowski

• *
  • genealog
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 12, 2019, »
Myślę, że się ustabilizuje - zawsze tak jest z nowymi systemami...

Ps. ba obecne za miliardy $ dopiero po 1 patchu są funkcjonalne... :)

Tu nie jest problem 1 patcha, tylko kompletnej bezmyslnosci projektanta systemu. Braku wyciagania wnioskow z testow etc.

Strona jest zrobiona by byla fajna i nowoczesna (i jest!!!), ale nie da sie na niej pracowac... Nawet wyszukiwarke spaprali.

No i sadzac po aktywnosci w tym watku, to szukajwarchiwach ma tylko wygladac i nabijac statystyki. Szkoda.

ps. I teraz boli, ze nie ma tam jedynego slusznego kerownika projektu  ;)

Offline Rafał Rufus Magryś

• Administrator
  • st. kustosz(ka)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 12, 2019, »
Myślę, że jednak powoli się poprawi. Jestem lepszej myśli niż przedmówca - zresztą jeśli będzie takie oczekiwanie to może uda się jakież warsztaty zrobić na najbliższym ifar z nowego szukaj?
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

• archiwista
    • LinkedIn
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 13, 2019, »
A co z kontekstowym opisem archiwaliów? Czy są jakieś plany/eksperymenty?

Więcej:
https://www.ica.org/en/records-in-contexts-ric-a-standard-for-archival-description-presentation-congress-2016
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline fjgrabowski

• *
  • genealog
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 13, 2019, »
Myślę, że jednak powoli się poprawi. Jestem lepszej myśli niż przedmówca

Ja tez mam nadzieje, ze poprawia, ale jezeli nie bedzie sie meczylo, to stwierdza jeszcze, ze nic nie trzeba robic ;)

Offline Jarek

• st. kustosz(ka)
  • kolega Jarek NIE PRACUJE w AP! :)
    • Archiwum i EZD. Praktycznie, nie teoretycznie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2019, »
W nowym "szukaju" zrobiłem mały test wyszukiwania, podobny jak opisany tutaj:
http://www.ifar.pl/index.php/topic,3447.msg24489.html#msg24489

Do wyszukiwarki w szukajwarchiwach.gov.pl wpisałem "Konstytucja 3 maja", licząc że znajdę jednostki archiwalne z oryginalnymi egzemplarzami dokumentu. Ale nie znalazłem, wśród wyników jest jedynie kolekcja opatrzona tagiem "#Konstytucja 3 Maja" i tylko dzięki temu tagowi brzmiącemu identycznie jak zapytanie, jest ona wyszukiwalna. Kolekcja ma tytuł "Oryginał Konstytycji 3 Maja" i zawiera wybrane skany z jednostki sygn. 1/335/0/-/100 t. 2. Jednak z zawartości wyświetlanej kolekcji to nie wynika, wiadomo tylko które archiwum stworzyło kolekcję. Jednostka nie ma takiego elementu opisu ani tagu jw., więc nie jest wyszukiwalna przy pomocy tak prostego zapytania.

Konsternację budzi nie tylko wyszukiwarka nie uwzględniająca odmiany wyrazów, ale także użyteczność tagowania i tworzenia kolekcji. Tagi mogą uzupełniać opis archiwaliów i w konsekwencji ułatwiać/umożliwiać wyszukiwanie. Ale srodze myli się ten kto sądzi że kliknięcie na tag "#Konstytucja 3 Maja" da nam listę jednostek otagowanych taką frazą. Nic podobnego - pojawi się natomiast lista tysięcy jednostek zawierających w opisie wyrazy "Konstytucja" lub "Maja" lub nawet tylko "3". Po co nam takie tagi?

Co do tworzenia kolekcji - no cóż, zacznę od tego że oprócz kolekcji "Oryginał Konstytycji 3 Maja" jest jeszcze kolekcja "Oryginał Konstytucji 3 maja" ("maja" pisane z małej litery). Ta druga zawiera te same skany ale nie ma żadnych tagów. Największy problem to jednak to, że kolekcje to właściwie zestawy obrazków, oderwanych od samych archiwaliów, ich opisu, przynależności zespołowej itd. Zastanawiam się też jak będzie się dało poruszać po kolekcjach, kiedy będą ich nie dziesiątki, ale setki, czy tysiące.

Potem wpisałem do wyszukiwarki "Akt Unii Lubelskiej". Brak wyników. Podobna historia jak z konstytucją - brak w opisie jednostki i wśród tagów frazy identycznej jak moje zapytanie. W tym wypadku jednak problem jest nieco bardziej skomplikowany. Dokument oczywiście na "szukaju" jest (sygn. 1/1/0/-/5627). Natomiast pojawia się pytanie - jaki on właściwie ma tytuł, jak poprawnie powinien być nazywany? W opisie na "szukaju" jest "Panowie rady i posłowie ziemscy Wielkiego Księstwa Litewskiego odnawiają unię z Koroną Polską. Unia lubelska" czyli raczej regest, nie tytuł. W formularzu zgłoszeniowym dot. wpisu tego dokumentu na listę Unesco jako tytuł wskazano "The Union of Lublin (1569)" choć w innych miejscach formularza pojawia się też "the Act of the Union of Lublin". Tymczasem potocznie i najczęściej używana jest (także przez samo archiwum) fraza "Akt Unii Lubelskiej" (stąd moje takie a nie inne zapytanie), niekiedy pojawia się też "dokument Unii Lubelskiej" (zdaniem włodarzy Lublina jest to nawet "Akt nadania Unii Lubelskiej"). Opis jest wtórny, więc zawsze można go uzupełnić lub zmienić, ważne żeby była jasność i konsekwencja w określaniu co to właściwie jest.

Przy tym dokumencie (obawiam się że przy innych też) jest w ogóle problem z elementami opisu widocznymi na "szukaju". W przypadku dokumentów tej wartości i rangi można oczekiwać, że opis będzie ponadprzeciętnie szczegółowy (także poprzez użycie tagów), z wyliczeniem wystawców itp. (porównywalny choćby z informacjami odnośnie tego dokumentu które można znaleźć na stronie archiwum). Tymczasem mamy niewiele ponad daty i informację że to rękopis w języku polskim, z enigmatyczną zawartością określoną jako "77" (można się domyślać że chodzi o pieczęcie; swoją drogą w formularzu Unesco i np. w ostatnim komunikacie na stronie NDAP wskazano że jest ich 78. To ile w końcu ich jest?).

Byłoby fajnie gdyby elementy opisu dało się ściślej związać ze skanami, np. sygnatura i nr skanu mogłyby się zawierać w nazwie pliku, przy pobieraniu mógłby też generować się plik z elementami opisu w określonym formacie.

Pojawiło się ostatnio takie hasełko - "Nie szukaj - znajdź w archiwach". Bardziej by pasowało: "Zgadnij jak to opisaliśmy i wpisz dokładnie to co my - bo inaczej nic nie znajdziesz". Chyba nie tędy droga.

ps. Dla porządku - wiele elementów nowego "szukaja" mi się podoba, taka np. możliwość identyfikowania fotografii przez użytkowników to właściwie realizacja mojego starego pomysłu (na razie trochę mało tych zdjęć do identyfikacji, ale pojawiają się wciąż nowe). Tak czy owak pracy jeszcze przed archiwami sporo, trochę nie zazdroszczę.
Jarek Orszulak