Autor Wątek: Spotkanie z ukraińskimi historykami z Winnicy ? Warszawa, 10 czerwca 2019  (Przeczytany 1505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radosław Morawski

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 30
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek oraz dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk zapraszają na spotkanie z ukraińskimi historykami z Winnicy, które odbędzie się 10 czerwca 2019 r. o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25.

Podczas spotkania dr Jurij Łehun, dyrektor Państwowego Archiwum Obwodowego w Winnicy, scharakteryzuje zasób archiwalny podległej sobie placówki. W archiwum tym przechowywane są cenne archiwalia obejmujące okres od średniowiecza aż po dzień dzisiejszy. Są bezcennym źródłem informacji o dziejach Winnicy i jej mieszkańców, w tym Polaków, których losy od XVI wieku nierozerwalnie wiążą się z historią miasta.
Dyrektor Łehun przedstawi także efekty dotychczasowej współpracy z Archiwum IPN mającej na celu zabezpieczenie i digitalizację materiałów dotyczących tzw. ?operacji polskiej? NKWD z lat 1937?1938.

W drugiej części spotkania Ołeksandr Fedoryszen, dyrektor Centrum Historii Winnicy, opowie o Mordzie w Winnicy przeprowadzonym na mieszkańcach miasta w latach 1937-1938 przez sowiecki aparat represji. Nawiąże także do późniejszych ekshumacji dokonywanych na terenie miasta.

Wystąpienia poprzedzone zostaną emisją filmu dokumentalnego ?Winnica: topografia terroru? powstałego z inicjatywy Centrum Historii Winnicy. Ten niespełna 17-minutowy film składa się z 11 krótkich rozdziałów. Lokalni uczeni, badacze, historycy i duchowni z Winnicy przedstawiają w nim główne miejsca masowych egzekucji, tortur i pochówków przeprowadzanych w latach 1937?1938 przez sowiecki aparat represji. Wśród ofiar były także osoby narodowości polskiej prześladowane w ramach rozkazu NKWD nr 00485 inicjującego tzw. ?operację polską?.