Autor Wątek: Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej  (Przeczytany 2085 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karolina

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
« dnia: Kwiecień 24, 2019, »
Dzień dobry,
jako, że niedawno zaczęłam pracę na stanowisku archiwisty w Urzędzie Miasta to uznałam, że najlepiej od razu zająć się sporządzaniem wniosku na brakowanie dokumentacji. Stąd też pojawia się moje pytanie dotyczące podstawy kwalifikowania dokumentacji, czy napisałam to we właściwy sposób? Czy powinnam posłużyć się konkretnymi paragrafami?

- Jednolity rzeczowy wykaz akt organów gmin i związków międzygminnych oraz urzędów obsługujących te organy i związki., stanowiący załącznik nr 2 do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych

- Jednolity rzeczowy wykaz akt organów gmin i związków międzygminnych., stanowiący załącznik nr 2 do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych

- Jednolity rzeczowy wykaz akt organów gmin i związków międzygminnych., stanowiący załącznik nr 4 do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1999 r.  w sprawie instrukcji kancelaryjnej dla organów gmin i związków międzygminnych.
 

Wnioskuję na dokumentację wytworzoną w latach 1999/2013.

Z góry dziękuję za podpowiedź,
pozdrawiam

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2019, »
Na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie był zamieszczony wzór wniosku o brakowanie akt. Zaczynał się on tak:
 "Na podstawie par. 9 ust. 1 Rozporządzenia  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 października 2015 r. w sprawie klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych i brakowania dokumentacji niearchiwalnej (Dz.U. 2019 poz. 246) zwracam się z wnioskiem o wydanie zgody na brakowanie dokumentacji niearchiwalnej ujętej w załączonym spisie. Brakowana dokumentacja niearchiwalna została wytworzona przez .................(nazwa organu której dokumentacja jest brakowana) . Dokumentacja była kwalifikowana na podstawie .................(podstawa kwalifikowania dokumentacji niearchiwalnej, tj. data i pełna  nazwa aktu wprowadzającego JRWA - informacja zarówno o przepisach obowiązujących w danym podmiocie w momencie powstawania dokumentacji, jak i o przepisach, na podstawie których dokonano weryfikacji kwalifikacji archiwalnej akt). [ Czyli tak jak napisałaś bez jakiś dodatkowych paragrafów powinno wystarczyć, grunt żeby zaznaczyć, że dokumentacja z lat 1999-2010 była zweryfikowana z obecnym JRWA z 2011 r. ]  Brakowaniu podlega dokumentacja..............(informacja o rodzaju dokumentacji, np. aktowa, techniczna itp.) z lat ............. w ilości  (podać np. m.b.). Oświadczam, że upłynął okres przechowywania brakowanej dokumentacji niearchiwalnej oraz że utraciła ona znaczenie, w tym wartość dowodową dla............(nazwa organu który ją wytworzył)."

Oczywiście wniosek można inaczej skonstruować, to jest proponowany wzór zawierający potrzebne dane zgodne z przepisami.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2019, »
Było już na forum , ale zapodam jeszcze raz:
prawy obrońca lewego słupka