Autor Wątek: Przyjmowanie akt do archiwum zakładowego ? dzienniki lekcyjne  (Przeczytany 1339 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Witam,
Moje pytanie brzmi czy ktoś z Was przyjmował do AZ dzienniki lekcyjne? Jeżeli tak to czy każdy dziennik jest osobną j.a.? Czy przyjmujecie je w grupach powiązane w paczki np. według typów szkół (podstawówka, gimnazjum, zawodowa) lub typów zajęć, jeżeli mówimy o szkole specjalnej (zajęcia dodatkowe, psychologiczne)?
pozdrawiam

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Przyjmowanie akt do archiwum zakładowego ? dzienniki lekcyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2019, »
Zdarzało mi się archiwizować dokumentacje (w tym dzienniki) kilku szkół na zlecenie

Każdy dziennik lekcyjny traktuję jako odrębną jednostkę archiwalną i inwentarzową. Zdarza mi się robić wyjątek od tej zasady w przypadku dzienników zajęć dodatkowych, które z uwagi na niewielka objętość z reguły grupuję tematycznie wg rodzaju zajęć, tworząc w ten sposób jednostki archiwalne (teczki) na które składa się kilka dzienników.
Cytuj
Czy przyjmujecie je w grupach powiązane w paczki np. według typów szkół (podstawówka, gimnazjum, zawodowa)
Generalnie dokumentacja każdej szkoły stanowi odrębny zespół archiwalny, chyba ze mówimy o zespole szkół. Jednak nawet wówczas należy odrębnie grupować dokumentacje każdej ze szkół funkcjonujących w ramach zespołu.

Jeśli chodzi o układ dzienników lekcyjnych danej szkoły, to podstawowym kryterium będzie podział wg roku szkolnego.
W ramach jednego roku szkolnego preferuję układ wg klas (np. IA, I B, IC, IIA, IIB, IIC itd).

Następnie układam dzienniki zajęć dodatkowych, przy czym z uwagi na ich z reguły niewielka objętość często grupuję je wg typu zajęć (np. koła naukowe, zajęcia sportowe, zajęcia wyrównawcze, zajęcia dodatkowe z języków obcych). Z takiej grupy jednorodnych dzienników formuję jedna jednostkę archiwalną.

Z uwagi na klasyfikacje rzeczową następnie przychodzi kolej na dzienniki pedagoga szkolnego i psychologa oraz dziennik biblioteki.

Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Przyjmowanie akt do archiwum zakładowego ? dzienniki lekcyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 09, 2019, »
Dziękuję za pomoc. Tak też myślałem, żeby znaleźć jakąś metodę systematyzacji :) Z pewnością skorzystam z podpowiedzi!