Autor Wątek: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej  (Przeczytany 4037 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline awt75

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 1
Dzień dobry Państwu,
Jestem pod wrażeniem wiedzy osób udzielajacych się na tym forum, dlatego postanowiłam zapisać się tutaj by móc zasięgnąć Państwa rady.
Jestem użytkownikiem archiwów, w tym archiwów gromadzacych dokumentację osobowa i płacową. Zbieram informacje do własnego archiwum rodzinnego.
Ostatnio chcę uzyskać dostęp do teczki osobowej mojego nieżyjącego już dziadka. Mam oryginały odpisów akt urzędu stanu cywilnego poswiadczajacych moje pokrewieństwo z dziadkiem, jak i to, że jest on osoba zmarłą.
Dokumenty te wystarczyły do korzystania z zasobów Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej w Milanówku, jak i archiwów zakładowych istniejących jeszcze firm w których pracował mój dziadek.
Jednak ostatnio w jednej z prywatnych firm zajmujących się przechowywaniem dokumentacji zlikwidowanych zakładów pracy spotkałam się z prośbą przedstawienia poświadczenia pokrewienstwa wystawionego przez ZUS. A także informacja że odpisy akt są niewystarczającym dokumentem gdyż firma ta nie ma możliwości i kompetencji by badać pokrewienstwo.
Moje pytanie po tym przydlugim wstępnie brzmi czy taka prośba ze strony tej firmy jest czymś uzasadniona? Jakimiś przepisami? Dodam że dziadek pracował w zakładach mięsnych a nie w wojsku czy policji. Panie w ZUSie były zdziwione prośbą o tego typu poswiadczenie, tym bardziej że mój dziadek nie pobierał renty ani nie dozyl emerytury. I oczywiście nie otrzymałam poświadczenia o jakie prosiła Pani z firmy zajmującej się archiwizacja dokumentów.
Serdecznie proszę o pomoc i pozdrawiam

Offline KsaweryJaworski

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 1
  • https://dobramine.com/kasyno-online/unibet
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 02, 2019, »
W takim przypadku musisz zatrudnić prawnika. Wtedy może przypadek będzie miał szansę. Bardzo trudno jest samemu udowodnić pokrewieństwo.

Offline mooj

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 29
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2019, »
Naprawdę archiwiści (a przynajmniej użytkownicy forum archiwalnego) uważają, że samemu jest bardzo trudno udowodnić pokrewieństwo, i "polecenie" jakiegoś archiwisty zakładowego "proszę przynieść potwierdzenie z ZUS" ma jakiekolwiek podstawy?

tip: sprawa spadkowa, pełnomocnictwo od dziecka
Włodek Sroczyński

Offline Bogusława Deryło

 • młodszy(a) archiwista(ka)
 • *
 • Wiadomości: 156
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2020, »
Dokumentacja osobowo-płacowa ze zlikwidowanych zakładów pracy jest zwykle przekazywana przechowawcom na podstawie umowy cywilnoprawnej, w której jest zapis, że dokumenty udostępnia się (i wykonuje z nich kopie) tylko do celów emerytalnych lub wtedy, gdy wnioskodawca wykaże jakiś interes prawny. Więc poszukiwania genealogiczne odpadają.
Łatwiej jest otrzymać kopie czy zobaczyć akta osobowe pracownika w istniejącym zakładzie pracy, bo jest wyrok SN z zeszłego roku, który na to zezwala. I nie trzeba nawet wykazywać żadnego interesu prawnego.
Moim zdaniem wyrok ten powinien obowiązywać także przechowawców, ale niektórzy prawnicy uważają inaczej, a ja prawnikiem nie jestem.
Żeby zobaczyć akta osoby zmarłej, wystarczy pokazać jej akt zgonu, bo ochrona danych osobowych nie dotyczy osób zmarłych. Czasami pracownicy firm przechowalniczych są niedouczeni i nie chcą udostępniać dokumentacji pod pretekstem ochrony danych osobowych, więc taki argument może się przydać (i akt zgonu też). 

A poza tym widziałam już w życiu kilka tysięcy akt osobowych i 99% z nich nie zawiera żadnych informacji przydatnych do poszukiwań genealogicznych. Życiorysy są krótkie i sztampowe, ankiety osobowe nie są uzupełniane, poza tym kilka angaży i podanie o zwolnienie z informacją, że w innej pracy pracownik będzie więcej zarabiał albo otrzyma mieszkanie - to standard.
Wyjątkiem są akta osobowe z lat 1945-1955 (mniej więcej), bo obowiązywała wtedy bardzo szczegółowa ankieta osobowa z pytaniami, co ktoś robił przed wojną, w trakcie i po wojnie, co robili członkowie rodziny itp. Jeżeli takie akta się jeszcze zachowały to warto do nich zajrzeć. Chociaż widziałam taką ankietę mojego dziadka i daty urodzenia wszystkich czworga dzieci były podane błędnie, a i co do prawdziwości kilku innych informacji rodzina ma dziś poważne wątpliwości  ;) - akta osobowe są źródłem historycznym jak każde inne i trzeba je krytykować.   

Offline stempczyk

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 19
Odp: Dokumenty potrzebne do udostępnienia dokumentacji osobowej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2020, »
A można prosić o więcej danych wyroku SN o którym piszesz Bogusławo?