Autor Wątek: Polska odzyskała archiwum dyplomaty Michała Sokolnickiego  (Przeczytany 487 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 448
"Osiem paczek z dokumentami trafiło właśnie do polskiej ambasady w stolicy Turcji Ankarze. Są w nich m.in. pamiątki rodzinne Michała Sokolnickiego, rękopisy, zdjęcia i negatywy (w tym z czasów prac w placówkach dyplomatycznych oraz z Legionów Polskich), osobiste notatki, a także np. jego legitymacja z pracy w polskim MSZ. Niewykluczone, że część dokumentów dotyczy m.in. Polaków, którzy z armią Andersa opuszczali ZSRR. To papiery z lat 30.?60. XX wieku.
Na razie nie znamy pełnej zawartości archiwum, bo muszą to ocenić fachowcy, ale zdaniem naszych rozmówców z kręgów dyplomatycznych odnalezione dokumenty są bardzo ważne dla pełnego poznania historii polskiej dyplomacji.
PODZIĘKOWANIE OD PREZYDENTA
Sprawą zainteresował się prezydent Andrzej Duda. W czwartek Paweł Soloch, szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w czasie trwającej właśnie misji w Turcji spotkał się z darczyńcą Hermanem Woberem.
? Prezydent w specjalnym liście podziękował za zabezpieczenie i przekazanie spuścizny po ambasadorze, ważnej postaci dla historii Polski, ale też symbolu przyjaźni i współdziałania polsko-tureckiego. Ambasador był człowiekiem, który wywarł istotny wpływ na nasze dwustronne relacje ? mówi ?Rzeczpospolitej" Paweł Soloch.
Polska od kilkudziesięciu lat starała się o zwrot archiwum Sokolnickiego.
Z naszych informacji wynika, że przyspieszenie nastąpiło w ostatnich dwóch latach.
W bezpośrednie negocjacje z osobą, u której zdeponowane było archiwum, zaangażował się szef attaché obrony w Ankarze płk Michał Piasecki."


źródło: https://www.rp.pl/Historia/301179897-Polska-odzyskala-skarb-sekretarza-Pilsudskiego.html?fbclid=IwAR3J22vlCNtrH6yckWWhwJBZ6_2YOwzZDZham6ZMTszOP2E81EnjyBvYDh4

Materiały mieszczą się w definicji "narodowego zasobu archiwalnego" więc powinny trafić do AAN, chociaż wcale nie zdziwię sie jak wylądują w Sulejówku  ;)