Autor Wątek: kat. arch. B-3, B-5  (Przeczytany 4233 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ahimsa11

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
kat. arch. B-3, B-5
« dnia: Grudzień 10, 2018, »
Kolejne wątpliwości mam do rozwiania. Czy na jednym spisie zdawczo-odbiorczym można umieścić różne teczki z kategorii B-3, B-5 z roku 2016 , 2015? Czy tworzyć należy odrębny spis dla danego roku, kategorii, oraz teczki?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 10, 2018, »
Na jednym spisie z/o można ująć całe spektrum kat. B - od BC do B50, wliczając w to również kat. BE
Odrębne spisy tworzy się jedynie dla specyficznych rodzajów dokumentacji (np. dla akt osobowych, dokumentacji technicznej, kartograficznej itp.).

Osobiście preferuję umieszczać na jednym spisie z/o dokumentację z jednego rocznika (data skrajna początkowa), ale łączenie kilku roczników nie jest zabronione. W takiej sytuacji należy jedynie pamiętać aby uporządkować dokumentację najpierw chronologicznie, a w ramach każdego rocznika - w kolejności symboli z JRWA.

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 11, 2018, »
Generalnie zgadzam się z wpisem Rovana - poza jednym. Wydaje mi się, że na spisie zd-od. najpierw układamy dokumentację wg symbolów z JRWA, a dopiero w ramach danego symbolu JRWA układamy chronologicznie.

Offline Ahimsa11

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 11, 2018, »
Dziękuję za odpowiedzi. Przychylę się do obu. Danutka- masz rację. Dopytałam jeszcze inne osoby zajmujące się archiwizacją. pozdrawiam

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 11, 2018, »
Generalnie zgadzam się z wpisem Rovana - poza jednym. Wydaje mi się, że na spisie zd-od. najpierw układamy dokumentację wg symbolów z JRWA, a dopiero w ramach danego symbolu JRWA układamy chronologicznie.

To w zasadzie obojętne czy ułożymy tak czy tak. Osobiście uważam, że właściwsza jest metoda wskazana przez Rovana - akta zasadniczo powinno przekazywać się rocznikami (jeśli naraz przekazujemy więcej niż jeden rocznik, to wypada tę zasadę uszanować) no i łatwiej jest wyszukiwać przy zachowaniu podziału na roczniki.
Jarek Orszulak

Offline Ahimsa11

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2018, »
Jarek...Bardzo dziękuję . ;) Potwierdziły się moje przemyślenia i zebrane dotychczas informacje.

Offline Ahimsa11

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
książki nadawcze
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2018, »
Czy właściwym działaniem jest niszczenie książek nadawczych sprzed 6 i 10 lat?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2018, »
W 2018 r. można wybrakować pocztowe książki nadawcze z 2012 r. (i starsze) o ile w waszym JRWA maja one kat. nie wyższą niż B5.
Oczywiście za zgodą AP.

Offline Ahimsa11

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 12
Odp: kat. arch. B-3, B-5
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2018, »
Dzięki za informację Rovan