Autor Wątek: Przejąłem archiwum zakładowe  (Przeczytany 8083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 23, 2018, »
Nowy spis zawsze dostaje kolejny wolny numer z wykazu spisów.

Fakt, iż są to akta odziedziczone nie powinien być problemem.
Domyślam się, że mowa o sukcesji biernej?
W takim przypadku dokumentacja odziedziczona powinna mieć odrębną ewidencję (wykaz spisów i spisy) dla każdego odziedziczonego zespołu archiwalnego.
Wyodrębniając część akt na nowy spis rejestrujemy go na wykazie spisów dokumentacji odziedziczonej (a nie własnej).

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 23, 2018, »
Dokumentacja odziedziczona nie ma oddzielnych spisów. Wszystko idzie jednym ciągiem. Wykaz spisów jest tylko jeden. Mam akta odziedziczone z jednego zespołu archiwalnego.

Muszę przeprowadzić weryfikację kategorii archiwalnych całego zasobu sprzed 2014 i biorąc sobie ten spis numer 30 gdzie mam akta osobowe plus teczki kategorii B stoję w miejscu, bo nie wiem co zrobić. Jak zacznę wydzielać i tworzyć spis numer 1000 to zrobi się jeszcze większy syf.

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 23, 2018, »
Kontynuuję wątek ..
Dokopałem się do spisu sprzed roku 2000. Są na nim akta osobowe kategorii B50 oraz inne pozycje kategorii B. Przecież to nie może być na jednym spisie. Można to jakoś rozbić? Osoby, które tworzyły ten spis już dawno nie pracują
Może nie trzeba robić nerwowych ruchów ...?  ;)
Generalnie niewiele jest rodzajów dokumentacji o kategorii archiwalnej wyższej niż B10 ale niższej niż B50. Skoro spis zd.-odb. jest z 2000 r. to może na tym spisie, oprócz dokumentacji osobowej kat. B50, jest tylko i wyłącznie dokumentacja o kat. np. B5, B10. Jeżeli tak, to dokumentacja ta może podlegać już brakowaniu, a po jej wybrakowaniu problem rozwiąże się niejako samoistnie - na spisie zostaną tylko akta osobowe i nie trzeba będzie rozpisywać spisów, przesygnowywać jednostek, itp. ...  ;D

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 23, 2018, »
Nie mogę nic brakować dopóki nie przeprowadzę weryfikacji dokumentacji sprzed 2014

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 23, 2018, »
Istnieje tylko pewne niebezpieczeństwo, że wszystkie akta ze spisu nr 30 będą już mogły być wybrakowane z wyjątkiem tych B50. A jakiś pomocnik pakując je do brakowania zgarnie przy okazji te B50 bo były razem z tymi B5, B10. A wtedy zacznie się problem :'(
prawy obrońca lewego słupka

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #35 dnia: Sierpień 24, 2018, »
[?]
Muszę przeprowadzić weryfikację kategorii archiwalnych całego zasobu sprzed 2014 i biorąc sobie ten spis numer 30 gdzie mam akta osobowe plus teczki kategorii B stoję w miejscu, bo nie wiem co zrobić. Jak zacznę wydzielać i tworzyć spis numer 1000 to zrobi się jeszcze większy syf.
Nie mogę nic brakować dopóki nie przeprowadzę weryfikacji dokumentacji sprzed 2014

??? - raczej nie ma formalnych przeciwwskazań, aby brakowanie robić etapami, a nie wszystko na raz; podobnie z weryfikacją.

krok 1. - weryfikacja kategorii archiwalnej dokumentacji ze spisu nr 30
krok 2. - brakowanie dokumentacji ze spisu nr 30
   a/ zostaną same akta osobowe - po sprawie,
   b/ zostanie też inna dokumentacja ? dopiero teraz zastanawiałbym się nad jej wydzieleniem na osobny spis zd.-odb.
krok 3. - weryfikacja kategorii archiwalnej pozostałej dokumentacji.

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #36 dnia: Sierpień 24, 2018, »
[?]
Muszę przeprowadzić weryfikację kategorii archiwalnych całego zasobu sprzed 2014 i biorąc sobie ten spis numer 30 gdzie mam akta osobowe plus teczki kategorii B stoję w miejscu, bo nie wiem co zrobić. Jak zacznę wydzielać i tworzyć spis numer 1000 to zrobi się jeszcze większy syf.
Nie mogę nic brakować dopóki nie przeprowadzę weryfikacji dokumentacji sprzed 2014

??? - raczej nie ma formalnych przeciwwskazań, aby brakowanie robić etapami, a nie wszystko na raz; podobnie z weryfikacją.

krok 1. - weryfikacja kategorii archiwalnej dokumentacji ze spisu nr 30
krok 2. - brakowanie dokumentacji ze spisu nr 30
   a/ zostaną same akta osobowe - po sprawie,
   b/ zostanie też inna dokumentacja ? dopiero teraz zastanawiałbym się nad jej wydzieleniem na osobny spis zd.-odb.
krok 3. - weryfikacja kategorii archiwalnej pozostałej dokumentacji.


To jest jakiś sposób, nawet sam o tym myślałem, ale AP w zaleceniach na temat brakowania pisze, ze termin realizacji jest PO zakończeniu prac weryfikacyjnych, które mają trwać do 2020. Też bym chciał robić część weryfikacji i część brakowania.

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 24, 2018, »
To jest jakiś sposób, nawet sam o tym myślałem, ale AP w zaleceniach na temat brakowania pisze, ze termin realizacji jest PO zakończeniu prac weryfikacyjnych, które mają trwać do 2020. Też bym chciał robić część weryfikacji i część brakowania.
To należy ustalić z AP nieco odmienny harmonogram realizacji zaleceń - nie sądzę, żeby AP robiło problemy ...
Poza tym brakowanie dokumentacji to prawo a nie obowiązek i AP raczej tego nie zaleca, a co najwyżej sugeruje ...

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 24, 2018, »
Dostałem odpowiedź od AP, że nie dostaniemy zgody na żaden wniosek na brakowanie dopóki nie zostanie przeprowadzona weryfikacja.

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 24, 2018, »
???
Większość jednostek organizacyjnych uzyskuje zgodę na brakowanie dokumentacji na podstawie rozporządzenia MKiDN z 2015 r. (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/1743/1) - nie ma tam mowy o żadnych warunkach wstępnych uzyskania zgody, musi być wniosek + spis dokumentacji (oczywiście sporządzone zgodnie z rozporządzeniem).

Dyrektor AP może odmówić wyrażenia zgody na brakowanie (§ 10.) gdy wniosek lub spis nie spełniają wymogów formalnych oraz z powodu zmiany kwalifikacji archiwalnej dokumentacji - taki przypadek po ekspertyzie archiwalnej. Dyrektor AP może też wyłączyć z procedury brakowania dokumentację, której kwalifikacja archiwalna lub opis budzi wątpliwości (§ 11.), ale wtedy napisze zalecenia dotyczące dalszego postępowania z tą dokumentacją i pewnie przyśle kogoś na ekspertyzę.

Ja bym załatwił to tak:
Robisz weryfikacje dokumentacji ze spisu 30, sporządzasz wniosek + spis dokumentacji (spełniające oczywiście wymogi formalne z rozporządzenia), we wniosku piszesz m.in. na podstawie czego była kwalifikowana dokumentacja, np. wykaz akt z 1975 r. oraz weryfikacja na podstawie ..., i wysyłasz do AP. W oczekiwaniu na odpowiedź robisz weryfikację kwalifikacji kolejnej partii dokumentacji.

Przecież bez sensu jest wydzielanie dokumentacji, tworzenie nowych spisów, przesygnowywanie jednostek po to, aby po wykonaniu tych czynności dokumentację od razu wybrakować ...

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 24, 2018, »
???
Większość jednostek organizacyjnych uzyskuje zgodę na brakowanie dokumentacji na podstawie rozporządzenia MKiDN z 2015 r. (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/1743/1) - nie ma tam mowy o żadnych warunkach wstępnych uzyskania zgody, musi być wniosek + spis dokumentacji (oczywiście sporządzone zgodnie z rozporządzeniem).

Dyrektor AP może odmówić wyrażenia zgody na brakowanie (§ 10.) gdy wniosek lub spis nie spełniają wymogów formalnych oraz z powodu zmiany kwalifikacji archiwalnej dokumentacji - taki przypadek po ekspertyzie archiwalnej. Dyrektor AP może też wyłączyć z procedury brakowania dokumentację, której kwalifikacja archiwalna lub opis budzi wątpliwości (§ 11.), ale wtedy napisze zalecenia dotyczące dalszego postępowania z tą dokumentacją i pewnie przyśle kogoś na ekspertyzę.

Ja bym załatwił to tak:
Robisz weryfikacje dokumentacji ze spisu 30, sporządzasz wniosek + spis dokumentacji (spełniające oczywiście wymogi formalne z rozporządzenia), we wniosku piszesz m.in. na podstawie czego była kwalifikowana dokumentacja, np. wykaz akt z 1975 r. oraz weryfikacja na podstawie ..., i wysyłasz do AP. W oczekiwaniu na odpowiedź robisz weryfikację kwalifikacji kolejnej partii dokumentacji.

Przecież bez sensu jest wydzielanie dokumentacji, tworzenie nowych spisów, przesygnowywanie jednostek po to, aby po wykonaniu tych czynności dokumentację od razu wybrakować ...

Głos rozsądku. Spróbuję za jakiś czas wysłać wniosek na brakowanie z częścią zweryfikowanych spisów i zobaczę co się stanie.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 24, 2018, »
Dostałem odpowiedź od AP, że nie dostaniemy zgody na żaden wniosek na brakowanie dopóki nie zostanie przeprowadzona weryfikacja.
Ostro.
Ja mógłbym się kłócić. Jeśli na wniosku dajesz akta niezweryfikowane licząc, że oni zrobią to za ciebie to zgody przy ich postawie nie dostaniesz. Rób to etapami jak Ci tutaj sugerowano.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 24, 2018, »
Dostałem odpowiedź od AP, że nie dostaniemy zgody na żaden wniosek na brakowanie dopóki nie zostanie przeprowadzona weryfikacja.
Ostro.
Ja mógłbym się kłócić. Jeśli na wniosku dajesz akta niezweryfikowane licząc, że oni zrobią to za ciebie to zgody przy ich postawie nie dostaniesz. Rób to etapami jak Ci tutaj sugerowano.

Mam w planie weryfikowanie staroci i wrzucanie ich na wniosek na brakowanie mimo wszystko.

Offline Falmar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 10, 2018, »
Zgłosiłem zastrzeżenia do AP. Zaproponowałem częściową weryfikację i częściowe brakowanie zamiast jednej wielkiej weryfikacji (trwającej 2 lata) a potem wielkiego brakowania z uwagi na bardzo ograniczone miejsce na dokumentację. Czekam na odpowiedź.
W międzyczasie mam pytanie odnośnie weryfikacji dokumentacji :
Czy zmiany kategorii (np. z B5 na B10) nanoszę na oryginalnym spisie czy tworze nową teczkę i drukuję spisy raz jeszcze, lecz tym razem już po weryfikacji?

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Przejąłem archiwum zakładowe
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 10, 2018, »
prawy obrońca lewego słupka