Autor Wątek: Teczki w Archiwum Zakładowym  (Przeczytany 1345 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kkk

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 48
Teczki w Archiwum Zakładowym
« dnia: Lipiec 16, 2018, »
Chciałbym się zorientować, czy praktykowane jest (dopuszczalne) przyjmowanie do Archiwum Zakładowego dokumentację kategorii czasowej B w segregatorach ?

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Teczki w Archiwum Zakładowym
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 17, 2018, »
Moje AP - pytałem, nie zgodzili się na przyjmowanie w segregatorach.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Teczki w Archiwum Zakładowym
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 17, 2018, »
Z mojego i znajomych archiwistów doświadczenia wynika, że część archiwów (np. AAN, AP w Warszawie) dopuszcza segregatory dla dokumentacji o kat. nie wyższej niż B10

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Teczki w Archiwum Zakładowym
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 17, 2018, »
W instrukcji kancelaryjej jest wyraznie zapisane "teczki wiazane". Potwierdzam AAN zgadza się na segregator. Tylko później przy przekwalifikowania gdy trzeba porządkować to zmienia sie ilosc teczek/tomów gdy trzeba podzielisz 10 cm segregator.

Offline Zbigniew Marek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 188
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Teczki w Archiwum Zakładowym
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 17, 2018, »
Tylko później przy przekwalifikowania gdy trzeba porządkować to zmienia sie ilosc teczek/tomów gdy trzeba podzielisz 10 cm segregator.
I jak przejmiesz droga/i archiwistko/o w segregatorze to później Ty powyższe czynności będziesz musiał/a wykonać wraz ze zmianami w ewidencji zasobu archiwum zakładowego. Wybór należy do Ciebie ... :)
A jeżeli "podpadasz" pod rozporządzenie z 2011 lub masz podobny zapis w swoich normatywach to musisz mieć "teczki wiązane".

Wydaje się, że "dopuszczenie" przez niektóre ap-y istnienia w az segregatorów dotyczy dokumentacji "dawniej" przekazanej, a nie przekazywanej na bieżąco.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Teczki w Archiwum Zakładowym
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 17, 2018, »
Przekwalifikowanie akt w AZ do kat. A i tak wiąże się z koniecznością sporządzenia nowego spisu z/o więc jednoczesna zmiana liczby teczek/tomów jest marginalnym problemem. Znaczenie bardziej czasochłonne jest usuwanie metalowych/plastikowych elementów oraz paginacja.
Nie wiem jak inne AP ale zarówno AAN jak i APW akceptuje segregatory również w odniesieniu do dokumentacji aktualnie przekazywanej do AZ.
Co więcej, znam kilka stołecznych instytucji, w których dokumentacja w segregatorach stanowi ok. 80% całego zasobu oraz ok 80-90% wszystkich bieżących przekazań.

Natomiast osobiście jestem przeciwnikiem stosowania segregatorów w AZ nawet w odniesieniu do dokumentacji o krótkim okresie przechowywania. Po prostu zajmują zbyt wiele miejsca.