Autor Wątek: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja  (Przeczytany 1611 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline justa1988

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« dnia: Czerwiec 12, 2018, »
Bardzo ważna sprawa!
Czy coroczne decyzje wymiarów w sprawie podatku od nieruchomości-3120 oraz 3121, 3123, 3127 czy można archiwizować w teczkach zbiorczych.
Oraz czy należy załączyć spis spraw

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2018, »
U mnie każdy podatek jest osobno i dołączają spisy spraw

Offline justa1988

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2018, »
zadam pytanie na jednym przykładzie może będzie lepiej uzyskać odp

Czy jest dopuszczalne żeby wszystkie wydane w roku decyzje wymiarowe w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego rolników można było archiwizować w jednej teczce zbiorczej.
Czy Państwo dodają każdą decyzje wymiarową do teczki aktowej danego podatnika.

Offline paco1987

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2018, »
Mi firma archiwistyczna zarchiwizowała zbiorczo - miałem ponad ok 25 segregatorów decyzji wymiarowych z danego roku. Oczywiście każdy segregator miał nazwę sołectwa, a w nim naliczenia różnych podatków. Nie miałem spisu spraw...bo komórka stwierdziła, ze nie będzie robiła dla kilkunastu tysięcy podatników spisu spraw... więc mam rejestr decyzji podpięty na początku.
To tylko kat. B10 więc nie warto się tym tak bardzo martwić.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2018, »
Tak można. Jedna decyzja dotycząca jednego podatnika jest jedną sprawą. Spis spraw wraz ze wszystkimi decyzjami łzp tworzy teczkę. Łączne zobowiązanie podatkowe jest specyficzne, bo podpinają też decyzje dot. podatku od nieruchomości, podatek rolny. Zostawiam wszystko tak jak prowadzą, bo referenci wiedzą co robią. Taka jest specyfika tego podatku.
W pozostałych podatkach nie ma tego "problemu", są wyłącznie pisma z odpowiednim symbolem klasyfikacyjnym.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: podatki i opłaty lokalne - archiwizacja
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2018, »
Dokumentacja powinna zostać zarchiwizowana w takim kształcie w jakim powstała. Archiwista nie powinien ingerować w układ nadany dokumentacji przez aktotwórcę (zasada przynależności kancelaryjnej).
Spisy spraw powinny być prowadzone na bieżąco. Jeśli nie były, to nie powinno się ich odtwarzać post factum, w oparciu o dokumentację.