Autor Wątek: RODO a archiwa  (Przeczytany 1729 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
RODO a archiwa
« dnia: Maj 31, 2018, »
Znalazłem wreszcie chwilę czasu dla RODO i porównałem sobie najnowszy projekt z 8 maja ustawy wprowadzającej w części dot. unza i się trochę zdziwiłem.
Wbrew wcześniejszym wersjom projektu zwolnienia ze stosowania niektórych artykułów RODO zawężono tylko do archiwów państwowych, wyodrębnionych i archiwów z powierzonym zasobem. Wypadły np. archiwa zakładowe! Może być problem ze stosowaniem art 15, który wymaga udzielenia informacji czy mamy dane osobowe a jeżeli tak to musimy wydać osobie kopie tych danych, za pierwszym razem bezpłatnie.
W nowej wersji jest:
Cytuj
Wykonanie obowiązku, o którym mowa w art. 15 ust. 3 rozporządzenia 2016/679 następuje w zakresie w jakim ustalenie danych osobowych podlegających udostępnieniu jest możliwe za pomocą istniejących środków ewidencyjnych
Czyli w archiwach państwowych ograniczamy kwerendę tylko do ewidencji a co z archiwami zakładowymi, szukamy w całym zasobie! Mam wielką nadzieję, że się mylę.
Czy ktoś wie dlaczego wypadły ze zwolnień archiwa zakładowe?
jest:
Cytuj
Art. 22b . 1. Do przetwarzania danych osobowych przez jednostki, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 oraz ust. 2, w zakresie ich działalności archiwalnej, a także w zakresie przechowywania przez jednostki, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1, dokumentacji  określonej w art. 51a ust. 1 i art. 51r, ogranicza się stosowanie: (RODO)
było:
Cytuj
Art. 22c. 1. Do przetwarzania danych osobowych przez jednostki, o których mowa w art. 22, w zakresie ich działalności archiwalnej ogranicza się stosowanie:(RODO)