Autor Wątek: teczki zbiorcze w Ośrodku Pomocy Społecznej  (Przeczytany 513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kbar

• słuchacz(ka)
Witam,
Dostałam zadanie w pracy zorganizowania składnicy akt. Interesuje mnie czy ktoś zakładał kiedyś teczki zbiorcze dla klientów OPS? Mamy Instrukcję kancelaryjną, mamy JRWA- jest tam wskazane które sprawy mają być w tej teczce, nie wiem jednak jak numerować te teczki (w jakiej kolejności spisać klientów)

"513- Teczki zbiorcze wnioskodawców świadczeń pomocy społecznej: dla każdego wnioskodawcy (rodziny lub osoby fizycznej)można prowadzić teczkę zbiorczą na akta spraw zarejestrowanych przy klasach od 5100 do 5106 i od 5110 do 5115 i 5120-5124"

Offline Rovan

• starszy(a) archiwista(ka)
Odp: teczki zbiorcze w Ośrodku Pomocy Społecznej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 08, 2018, »
nie wiem jednak jak numerować te teczki (w jakiej kolejności spisać klientów)

Alfabetycznie wg nazwisk w ramach danego spisu zdawczo-odbiorczego.
Ponieważ dokumentacja będzie trafiała do archiwum/składnicy partiami (domyślnie raz do roku), dobrze jest prowadzić dodatkowo ideks tych akt (najlepiej elektroniczny), uzupełniając go po każdym kolejnym przejęciu partii dokumentacji do archiwum
Indeks prowadzi się w układzie alfabetycznym wg nazwisk (niezależnie od tego kiedy i na którym spisie akta trafiły do archiwum), podając przy każdej pozycji jej sygnaturę archiwalną.

Przy okazji, pamiętaj, że prowadzenie teczek zbiorczych nie zwalnia pracowników z rejestrowania spraw we właściwych teczkach/klasach rzeczowych i prowadzenia spisów spraw dla tych klas (co zresztą wynika z zacytowanego przez Ciebie fragmentu instrukcji).
W samej teczce zbiorczej dokumentacja nie podlega rejestracji i oczywiście nie prowadzi się w niej spisu spraw.

Jeszcze jedna uwaga (wynikająca z moich doświadczeń w kontaktach z pracownikami OPS, czy PUP :D)
Do archiwum/składnicy trafiają WYŁĄCZNIE teczki zakończone. Po zarchiwizowaniu niedopuszczalne jest dodawanie nowej dokumentacji do tych jednostek archiwalnych.
Wiem, ze piszę o sprawach oczywistych, ale w OPS-ach widziałem już różne pomysły ;D (właśnie w odniesieniu do teczek zbiorczych klientów).
« Ostatnia zmiana: Maj 08, 2018, wysłana przez Rovan »

Offline kbar

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2018, »
Dziękuje bardzo za odpowiedz :) spisy są prowadzone do odpowiednich klas.
Oczywiście mam jeszcze kilka pytań, czy są szanse na kontakt prywatnie?

Offline Rovan

« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2018, »
Chętnie odpowiem na wszelkie pytania (w miarę moich skromnych możliwości).
Wolałbym jednak aby zostały zadane na forum, tak by nie tylko pytający ale i inni zainteresowani mogli zapoznać się z problemem.

Offline kbar

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2018, »
Teraz mam pytanie odnośnie sprawy rozpoczętej 30 grudnia 2016r. (został złożony wniosek) decyzja została wydana już w styczniu 2017, czy znak sprawy będzie jeszcze z  20016r.? Do teczki z którego roku włożyć te dokumenty?

Offline Dory

• młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2018, »
Teraz mam pytanie odnośnie sprawy rozpoczętej 30 grudnia 2016r. (został złożony wniosek) decyzja została wydana już w styczniu 2017, czy znak sprawy będzie jeszcze z  20016r.? Do teczki z którego roku włożyć te dokumenty?
Sprawa wszczęta w 2016 r., więc znak sprawy też  z 2016 r. I sprawa trafia do teczki założonej w 2016 r.

Offline Rovan

« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2018, »
Znak sprawy nadawany jest w momencie jej wszczęcia i pozostaje niezmienny aż do jej zakończenia (za wyjątkiem wznowienia, czy przeniesienia sprawy do innej komórki). Akta sprawy prowadzi się w teczce rzeczowej założonej na rok, w którym sprawa została wszczęta.
Nie ma przy tym znaczenia jak długo toczy się sprawa.

Offline Początkujący archiwista

• słuchacz(ka)
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2018, »
Witam. Czy jeśli mam w teczce wyłącznie sprawy zarejestrowane przy jednej klasie np. 5100, to może być opisana ona jako teczka zbiorcza, czy w teczce zbiorczej muszą być sprawy zarejestrowane przy różnych klasach?

Offline Bolek

• archiwista
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2018, »
W wielu OPS-ach nie wiedzą co to jrwa. Jak wprowadzą przepisy to ich nie stosują, bo kto ma to u nich wymusić? Sprawy gromadzą według swojego przyjętego od zaś układu. Generalnie w jednej teczce są kwity na jedną osobę.