Autor Wątek: kategoria archiwalna informacji niejawnej  (Przeczytany 1612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline spm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
kategoria archiwalna informacji niejawnej
« dnia: Kwiecień 11, 2018, »
cześć, mam dwa chyba nietypowe pytania (mam nadzieję, że uda mi się je przedstawić w spójny sposób)
1. jak się archiwizuje dokumenty niejawne z kancelarii tajnej? Kiedyś istniało u mnie tzw. archiwum tajne ale teraz to kancelaria ma je trzymać u siebie?
2. jak wybrakować takie dokumenty? Kolega z kancelarii tajnej ma dokument z klauzulą, który nie ma jednak już żadnej przydatności. Nie wiemy jeszcze jaką kategorię mu nadać (jest to przychodzące pismo w sprawie przetargu) ale jak rozmawiałem z Archiwum Państwowym to oni stwierdzili, że żeby móc wybrakować dokument niejawny to musi być zdjęta klauzula. Z kolegi kolega twierdzi, że nie może go odtajnić bo to nie on jest wytwórcą. Trochę nie chce mi sie wierzyć, żeby nie można było wybrakowac dokumentów niejawnych.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: kategoria archiwalna informacji niejawnej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 11, 2018, »
Dokumenty niejawne archiwizuje się tak samo jak wszystkie pozostałe. Klasyfikacja i kwalifikacja zgodnie z JRWA.  Klauzula niejawności nie ma tu najmniejszego znaczenia z tego prostego powodu, że do archiwum dokumenty maja trafić już po jej usunięciu.
Innymi słowy dokument z ważna klauzulą nie może zostać przekazany do archiwum.

W latach 2007-2015 komórki zajmujące się sprawami obronności i bezpieczeństwa państwa prowadziły własne wewnętrzne archiwa i nie oddawały dokumentacji do archiwum zakładowego. Nowelizacja ustawy archiwalnej zniosła tę odrębność - wszystkie dokumenty z tych komórek należy przekazywać do AZ na zasadach ogólnych.

Brakujemy wg zasad ogólnych, oczywiście po uprzednim zniesieniu klauzuli. Zniesienia dokonuje się za pisemną zgodą osoby, która wytworzyła dokument/opatrzyła go klauzulą, lub jej przełożonego.

Poczytaj art. 6 ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Offline spm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: kategoria archiwalna informacji niejawnej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2018, »
Dziękuję ale czy mam rozumieć, że do czasu zniesienia klauzuli taki dokument nie może zostać zarchiwizowany czy też jest archiwizowany ale np. musi się znajdować w kancelarii tajnej? A co jeśli dokument dostanie kategorię np. B-5 i po 5 latach będzie się nadawał do wybrakowania ale nie będzie miał zniesionej klauzuli? Wnioskuję do archiwum państwowego o zgodę na brakowanie dokumentu z klauzulą?

O archiwach tajnych niestety wiem bo po ich zniesieniu do mojego archiwum przekazano mnóstwo odtajnionej dokumentacji, którą teraz muszę uporządkować (a znajdują się tam takie kwiatki jak np. dawniej tajna instrukcja obsługi magnetofonu produkcji zachodnioniemieckiej z 1984...).

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: kategoria archiwalna informacji niejawnej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 16, 2018, »
Po zniesieniu klauzuli tajności osoba w komórce przygotowuje dokumentację do przekazania do archiwum zakładowego. Nawet jeśli przewidywany w jrwa okres już minął. Innej drogi nie ma.

Offline spm

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: kategoria archiwalna informacji niejawnej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2018, »
Ok ale rozumiem, że wtedy zaraz po przyjęciu mogę taką dokumentację wybrakować czy muszę ją trzymać przez te np. 2 lata (w przypadku B2)?

I co w sytuacji gdy klauzula nie jest zniesiona a dokument wg jrwa ma kategorię np. B-2? Wtedy po dwóch latach jeśli kancelaria tajna chce go zniszczyć to musi występować o zgodę do AP?