Autor Wątek: zamówienia publiczne i umowy  (Przeczytany 1035 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline PatMaj

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 41
zamówienia publiczne i umowy
« dnia: Luty 07, 2018, »
Temat wałkowany milion razy a jednak nadal mam wątpliwości...

czy wszystkie umowy kwalifikujemy jako zamówienia publiczne? Czy jednak tematu którego dotyczą? Robimy np. postępowanie na zakup artykułów biurowych - postępowanie czyli zamówienia publiczne, ale jednak dotyczy tematu, który prowadzi inna komórka. Może w tym przykładzie tak tego nie widać, ale wielokrotnie zdarza się, że dokumentacja tematycznie ma kategorię wyższą niż B10 (jak zamówienia publiczne).

Z praktyki powiem tylko tyle - w mojej instytucji wydział zamówień prowadzi centralny rejestr umów i trzyma tam ORYGINAŁY wszystkich umów, nawet o współpracy itd...
Proszę o podpowiedzi jak wy postępujecie z umowami, i jeżeli dotychczasowa praktyka jest błędna, jak mam wyegzekwować jej zaniechanie (zaznaczam, że wydział jest niechętny).
Archiwista w spółce samorządowej

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: zamówienia publiczne i umowy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 08, 2018, »
Nie wszystkie umowy kwalifikujemy jako zamówienia publiczne, np. porozumienia nie stanowią zamówień publicznych, podobnie jak umowy sprzedaży.

Offline bubus

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 43
Odp: zamówienia publiczne i umowy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 21, 2023, »
Witam, mam pytanie z innej beczki, umowy zawarte w trybie zamówień publicznych liczymy 10 lat od podpisania, czy od terminu wykonania? Przykładowo umowa zawarta w 2013 z terminem wykonania 2015.Do tego jeszcze sprawa aneksów.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: zamówienia publiczne i umowy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2023, »
Okres przechowywania wszelkich umów liczymy od wykonania/wygaśnięcia/rozwiązania.

Offline Leksandra

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: zamówienia publiczne i umowy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 22, 2023, »
Wszystko zależy od regulaminu organizacyjnego  i od instrukcji obiegu dokumentacji finansowej. Musi być prowadzony rejestr umów i może sensownym zapisem byłoby w tej samej komórce prowadzić zbiór umów. u mnie Umowę sporządza się w 3 egz: dla wykonawcy/zleceniobiorcy, dla komórki prowadzącej sprawę i dla księgowości. ale można wprowadzić praktykę, że nie u referenta tylko gdzieś w jednym miejscu. Nie wiem czy to byłoby wygodne w przypadku dużej gminy, ale nie zapominajmy, że wszystkie wydatki podlegają ust o zam. publ , zamówienia z wolnej ręki to również tryb zamówienia publicznego, więc ma to sens. Urząd musi sobie wypracować najlepszą praktykę.


Ja osobiście jestem bardzo ostrożna przy brakowaniu umów, nawet po 10 latach
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2023, wysłana przez Leksandra »