Autor Wątek: Odmowa udostępnienia akt  (Przeczytany 1533 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline grzech4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odmowa udostępnienia akt
« dnia: Styczeń 23, 2018, »
Może ktoś pomoże mi w rozwiązaniu problemu z dostępem do pracowniczych akt archiwalnych. Prowadzę historyczne badania swojej rodziny. W związku z tym chciałem przejrzeć teczkę osobową mojego ojca. Ojciec nie żyje od kilkudziesięciu lat a jego teczka personalna jest przechowywana w pewnym zakładzie państwowym. Teczka została założona gdzieś w latach 50-tych XX wieku. Na ustną i pisemną prośbę odmówiono mi wglądu do niej zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych. Było to zwykłe pismo, nie decyzja. Żądają ode mnie, aby ojciec wyraził zgodę na dostęp do akt. Nic nie pomagają tłumaczenia, że ustawa nie dotyczy osób zmarłych a ich żądanie jest niewykonalne. Zakład stoi na swoim stanowisku. Wytworzyła się absurdalna sytuacja rodem z filmów Barei. Mam w związku z tym pytanie. Jak zmusić dyrektora państwowego zakładu do udostępnienia mi akt? Czy mogę wystąpić na drogę sądową? Jaki Sąd będzie właściwy i jaka będzie podstawa prawna takiego żądania?

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Odmowa udostępnienia akt
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 23, 2018, »
Może ktoś pomoże mi w rozwiązaniu problemu z dostępem do pracowniczych akt archiwalnych. Prowadzę historyczne badania swojej rodziny. W związku z tym chciałem przejrzeć teczkę osobową mojego ojca. Ojciec nie żyje od kilkudziesięciu lat a jego teczka personalna jest przechowywana w pewnym zakładzie państwowym. Teczka została założona gdzieś w latach 50-tych XX wieku. Na ustną i pisemną prośbę odmówiono mi wglądu do niej zasłaniając się ustawą o ochronie danych osobowych. Było to zwykłe pismo, nie decyzja. Żądają ode mnie, aby ojciec wyraził zgodę na dostęp do akt.
nie pomagają tłumaczenia, że ustawa nie dotyczy osób zmarłych a ich żądanie jest niewykonalne. Zakład stoi na swoim stanowisku. Wytworzyła się absurdalna sytuacja rodem z filmów Barei. Mam w związku z tym pytanie. Jak zmusić dyrektora państwowego zakładu do udostępnienia mi akt? Czy mogę wystąpić na drogę sądową? Jaki Sąd będzie właściwy i jaka będzie podstawa prawna takiego żądania?
Boże, widzisz i nie grzmisz ??? Bareja wysiada w tym przypadku - chyba świat Franza Kafki bardziej się nadaje.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odmowa udostępnienia akt
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2018, »
Ustawa o ochronie danych osobowych dotyczy osób fizycznych, a osoba zmarła taką nie jest, zgodnie z wykładnią prawa. Odmowę udzielania informacji na temat osób zmarłych z powołaniem się na ustawę o ochronie danych osobowych należy uznać za nieuzasadnioną. Taka jest opinia GIODO na ten temat. Od maja wchodzi w życie europejskie rozporządzenie o ochronie danych. Tam wyraźnie jest mowa o tym, że nie będzie ono miało zastosowania do danych osobowych osób zmarłych (motyw 158 preambuły).
Poniżej opisano identyczny przypadek:
https://www.portaloswiatowy.pl/akta-osobowe/udostepnienie-akt-osobowych-zmarlego-pracownika-13064.html

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odmowa udostępnienia akt
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2018, »
Może przedstawić całą sprawę organowi nadzorującemu ów zakład?

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odmowa udostępnienia akt
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2018, »
Zapoznaj się również z Ustawą o narodowym zasobie archiwalnym po nowelizacji.
Rozdział 3 od Art. 16.
prawy obrońca lewego słupka

Offline grzech4

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Odmowa udostępnienia akt
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2018, »
Zapoznaj się również z Ustawą o narodowym zasobie archiwalnym po nowelizacji.
Rozdział 3 od Art. 16.

To jest chyba to czego szukam, ale mam wątpliwości.

Art. 16b tej ustawy
2. Materiały archiwalne podlegają udostępnianiu nie wcześniej niż w przypadku:
Ust 2 pkt. 6 dokumentacji osobowej i płacowej pracodawców ? po 50 latach od ustania stosunku pracy.
w ust. 2 nie stosuje się do udostępnienia uprawnionym do dostępu do danych zawartych w tych materiałach.
w ust. 2 nie stosuje się do udostępnienia uprawnionym do dostępu do danych zawartych w tych materiałach.

Nie mogę znaleźć przepisu ? kto jest tą osobą uprawnioną?  Gdzie tego szukać?
Teoretycznie może to być art. 51 ust 3 Konstytucji. Znając jednak poziom wiedzy prawników tegoż zakładu obawiam się, że to za mało.