Autor Wątek: Daty skrajne, brakowanie akt  (Przeczytany 4578 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline paniarchiwistka91

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 22, 2018, »
No tak, ale najpierw jakby się dało jak przekwalifikować na kat. B. Jak to zrobić ?

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 22, 2018, »
No tak, ale najpierw jakby się dało jak przekwalifikować na kat. B. Jak to zrobić ?
Nie można obniżać nadanej kategorii! Można tylko podwyższyć z B do A, ale też nie ot tak, tylko na podstawie ekspertyzy np. AP.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 22, 2018, »
Jak zacząłem prowadzić archiwum w sądzie to też zauważyłem, że na większości spraw z lat 70-ych i 80-ych z Wydziału Rodzinnego i Nieletnich jest oznaczenie kategorii A. Trochę mnie to zdziwiło. Wiem, że archiwizację robiła jakaś firma zewnętrzna. Może u Ciebie też ktoś już wcześniej powydzielał akta do kategorii A. Trzeba będzie to zostawić i zrobić osobny spis. Może dla osoby, która robiła archiwizację sprawa kradzieży paszy była ciekawa  :)

Offline mitch

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 23, 2018, »
No tak, ale najpierw jakby się dało jak przekwalifikować na kat. B. Jak to zrobić ?

Przede wszystkim czy te akta kat. A zostały z taką kategorią przekazane do archiwum zakładowego spisem zd.-odb. lub jako takie figurują w ewidencji. Inaczej to tylko literka na aktach i dziś na nowo można do tego podejść. Wielokrotnie zdarzają się dekretacje z kosmosu i nie ma powodu, żeby traktować je jako świętość.

Czy dla kat. A zrobić odrębny spis ?

Odrębny spis musi być na akta przykładowe, a więc typowe, a nie "ciekawe" (spokojnie pasują tu alimenty). Spis na kategorię A będziesz robić przy przekazywaniu materiałów archiwalnych do AP (upłynie sporo wody w Wiśle do tego momentu).

Offline paniarchiwistka91

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 23, 2018, »
Na pewno nie było firmy zewnętrznej, która powydzielała akta. Prawdopodobnie literkę "A" na aktach nadał Sędzia, który pracował w Wydziale Karnym kilkadziesiąt lat temu i prawie tyle samo lat temu odszedł. Nie wiem czym się wtedy kierował i dlatego nie wiem czy traktować je jako "świętość", czy też jako tylko literkę na aktach, jak już tu wcześniej wspomnialiście.

W archiwum nie ma ŻADNEJ ewidencji, dopiero próbuję ją stworzyć. Także akta (a już na pewno te z 1989 r. ) nie były przekazywane ze spisem.

Czy teraz załóżmy jakbym wydzieliła te wszystkie wspomiane akta kat.A, muszę jeszcze dodatkowo wydzielić akta typowe ?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2018, wysłana przez paniarchiwistka91 »

Offline mitch

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 23, 2018, »
Na pewno nie było firmy zewnętrznej, która powydzielała akta. Prawdopodobnie literkę "A" na aktach nadał Sędzia, który pracował w Wydziale Karnym kilkadziesiąt lat temu i prawie tyle samo lat temu odszedł. Nie wiem czym się wtedy kierował i dlatego nie wiem czy traktować je jako "świętość", czy też jako tylko literkę na aktach, jak już tu wcześniej wspomnialiście.

W archiwum nie ma ŻADNEJ ewidencji, dopiero próbuję ją stworzyć. Także akta (a już na pewno te z 1989 r. ) nie były przekazywane ze spisem.

Czy teraz załóżmy jakbym wydzieliła te wszystkie wspomiane akta kat.A, muszę jeszcze dodatkowo wydzielić akta typowe ?

Bardzo możliwe, że te akta kat. A mogą być uznane za typowe. Wystarczy je przejrzeć. Poza tym będziesz przecież miała komisję, więc warto o tym wspomnieć i "wytłumaczyć"  ;) tę kategorię A na aktach, choć z doświadczenia wiem, że będą chcieli wszystko zostawić.

Offline Alicja87

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 26, 2018, »
Dziękuję Wam bardzo - jesteście naprawdę bardzo pomocni :) Dzięki Waszej pomocy postawię archiwum na nogi :)

Zapytam tylko o coś jeszcze. Powiedzmy, że przygotowuje już to brakowanie, z kategorii B wybrałam kilka spraw które można przekwalifikować na kategorię A. Zrobiłam spis zdawczo odbiorczy tej kategorii A i pod tym spisem napisałam, że sędzia XXXXX na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 roku w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz.u.......) dokonuje przekwalifikowania ww. akt z kategorii B na kategorię A. Pod tym będzie podpis sędziego (bo załóżmy, że sędzia poparł mój wybór akt).

I teraz jeszcze pytanie, czy sędzia ma brać wydzielone akta i na ich okładkach przekreślić kategorię B - dać swój podpis i zaznaczyć kategorię A i tam dać jeszcze raz swój podpis?

Wybaczcie jeżeli pytam o głupotę, ale naprawdę robię to pierwszy raz i chcę móc zrobić to dobrze żeby zaraz nie robili mi problemów, albo żebym niezgodnie z prawem coś im tam zrobiła. ;)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 26, 2018, »
Cytuj
na podstawie Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011

Od kiedy to sądy podlegają pod w/w rozporządzenie? :)

Natomiast co do Twojego pytania - o ile jakieś przepisy wewnętrzne/resortowe nie nakazują wam takiego trybu postępowania, nie widzę potrzeby umieszczania podpisów na teczkach.
Podpis wymagany jest na spisach z/o (starym kat. B i nowym kat. A).

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 26, 2018, »
Jeśli ty wydzieliłaś akta to pod spisem się podpisujesz. Sędziemu nic do tego  ;D Nie spotkałem się jeszcze z praktyką aby pod spisem podpisywał się sędzia, że coś wydzielił do kategorii A. Jeżeli sędzia powinien coś wydzielać do kategorii A to na podstawie Rozporządzenia Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 marca 2004r. w sprawie przechowywania akt spraw sądowych oraz ich przekazywania do archiwów państwowych lub do zniszczenia. Dlaczego sędzia ma coś przekreślać, jeśli Ty wydzieliłaś akta?

Offline paniarchiwistka91

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Daty skrajne, brakowanie akt
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 29, 2018, »
Zaczęłam dziś robić spis na brakowanie akt, sąd, wydział karny, rok 1989. Otóż na niektórych aktach widnieje kat. A. Jest ich dość sporo, teraz moje pytanie czy wszystkie akta z A zostawiać, pomimo tego że są to przeważnie sprawy o niepłacenie alimentów i np. o kradzież paszy. Czy dla kat. A zrobić odrębny spis ?

Pamiętacie mój ostatni wątek ? Otóż rozgryzłam to i okazało się, że rzeczone "A" na aktach, napisane na aktach wielką literą, czerwonym kolorem, po prawej stronie teczki nie oznacza, jak każdemu archiwiście mogłoby się wydawać kategorii archiwalnej, tylko "A", tak oznaczono sprawy objęte AMNESTIĄ ... (serio?). A to amnestia w roku 1989.

Teraz pytanie ? Zostawiać to, czy można normalnie stworzyć spis na brakowanie i tylko wydzielić typowe ?