Autor Wątek: Digitalizacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi  (Przeczytany 431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline luke

  • Moderator
  • archiwista
  • *****
  • Wiadomości: 431
  • Płeć: Mężczyzna
W artykule na temat tej inicjatywy znalazłem  informację o digitalizacji m.in.
216 czarno-białych fotografii przedstawiających Łódź w latach 50. i 60. XX wieku autorstwa Ignacego Płażewskiego. Uwiecznił on m.in.
Cytuj
budynki użyteczności publicznej, miejskie ulice i podwórka, architektura z czasów Polski Ludowej, wygląd Starego i Nowego Rynku, świątynie, fabryki, parki i kawiarnie.

Co ciekawe NAC posiada w swoim zasobie prawie 2 tys. odbitek pozytywowych tego fotografa.

http://www.nac.gov.pl/archiwum-audiowizualne/zasob/spis-zespolow/

50 Archiwum Fotograficzne Ignacego Płażewskiego (1939?1970)
Opis: Ignacy Płażewski był wydawcą, bibliofilem i fotografem. W okresie PRL założył pracownię fotograficzną w Łodzi. Był m.in. prezesem Łódzkiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików. Fotografie jego autorstwa przedstawiają przede wszystkim krajobrazy, miasta i miejscowości, architekturę, ulice i parki. Zbiór ten liczy ponad 1,8 tys. pozytywów.
Liczba jednostek: 1.862
Środki ewidencji: inwentarz kartkowy

http://www.dzienniklodzki.pl/kultura/a/muzeum-miasta-lodzi-digitalizuje-i-udostepnia-archiwalne-zdjecia,12702162/

Co szczególnie istotne, w kontekście szerokiego udostępniania zasobów Muzeum nie tylko cyfryzuje, ale udostępnia przez Wikimedię, a na bazie zasobu cyfrowego zachęca również do rozwijania haseł w Wikipedii.

Cytuj
Muzeum Miasta Łodzi rozpoczęło otwarte udostępnianie swoich zdigitalizowanych zbiorów w bibliotece multimediów Wikimedia Commons w ramach projektu #dzielimysięŁodzią. Instytucja zaprosiła również do wspólnego rozwijania haseł Wikipedii związanych z historią i kulturą miasta oraz udziału w cyklu zajęć #dzielimysięŁodzią.

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/kultura/a/muzeum-miasta-lodzi-digitalizuje-i-udostepnia-archiwalne-zdjecia,12702162/

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 484
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Digitalizacja fotografii z zasobu Muzeum Miasta Łodzi
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2017, »
Swego czasu Archiwum w Poznaniu także przekazało część skanów do Wikimedia i również zachęcało do ich publikacji na Wikipedii, m.in. poprzez konkurs  ;)