Autor Wątek: Grupa robocza przy NDAP ds. archiwów kościelnych  (Przeczytany 527 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1691
Na Zjeździe IFAR w Lublinie dowiedzieliśmy się o powstaniu przy NDAP grupy roboczej do spraw archiwów kościelnych. Tu stosowne Zarządzenie Naczelnego Dyrektora Nr 77 z 11 października 2017 r. w sprawie powołania, zakresu i trybu działania oraz składu osobowego grupy roboczej do spraw archiwów kościelnych https://www.archiwa.gov.pl/files/Zarzadzenie_NDAP_Nr_77_z_dnia_11_10_2017.pdf

Bardzo dobra inicjatywa, archiwa kościelne są w bardzo trudnej sytuacji, o czym mieliśmy okazję posłuchać na Zjeździe IFAR (wystąpienie Adriana Cieślika).

Czy powołanie Grupy (brzmi tajemniczo, czemu nie zespół?) pomoże?

W nowym zarządzeniu NDAP najbardziej zainteresował mnie §2, w którym opisano zadania Grupy:

Cyt.
"1) opracowanie zasad gromadzenia, ewidencjonowania i opracowania materiałów archiwalnych w archiwach kościelnych zgodnie z teorią archiwistyki i standardami międzynarodowymi."
Ambitnie.  :)

Ale czy nie prościej skorzystać z naszych praktycznych rozwiązań, czyli poczekać parę miesięcy na nasze nowe przepisy metodyczne?
Wydaje mi się także, że dość prostą drogą do wstępnego chociaż uporządkowania metodyki archiwalnej w archiwach kościelnych byłoby wdrożenie tam systemu ZoSIA, który bardzo ułatwiłby pracę naszym kolegom archiwistom kościelnym. System ZoSIA w znakomity i b. skuteczny sposób wymusza pewne zachowania metodyczne (np. przed opisaniem j.a. należy założyć zespół archiwalny), a podręcznik do systemu zawiera wiele przydatnych i praktycznych wskazówek, jak opisywać materiały archiwalne. Kończą się wdrożenia w archiwach państwowych (do końca 2017 r.), tak więc archiwa kościelne mają szansę wskoczyć w niszę.

Cyt.:
"2) przygotowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie udostępniania informacji o zasobie archiwów kościelnych oraz przechowywanych przez nie materiałów archiwalnych";
To może być ciekawe.

Cyt.:
"3) opiniowanie, na wniosek Naczelnego Dyr5ektora, zagadnień z zakresu działalności archiwalnej archiwów kościelnych";
Ok.

Cyt.:
4) "opiniowanie nowych przedsięwzięć i projektów o charakterze regionalnym, podejmowanych przez archiwa państwowe i archiwa kościelne"
Hmmm, nie bardzo wiem, o co chodzi. Trochę to brzmi tak, jakby to opiniowanie było obowiązkowe. I ma dotyczyć nowych przedsięwzięć i projektów (czyli tych trwających nie opiniuje się), czyli np. wystawa lub konferencja organizowana przez archiwum państwowe we współpracy z archiwum kościelnym po wejściu w życie niniejszego Zarządzenia powinna być zaopiniowana przez Grupę?
Czy tylko wybrane nowe przedsięwzięcia i projekty będą opiniowane? I kto o taka opinię występuje? W pkt 3 stoi, że o opinię wnioskuje Naczelny Dyrektor, a w tym przypadku kto?

Cyt.:
5) "monitorowanie i inspirowanie współpracy pomiędzy archiwami państwowymi i archiwami kościelnymi".
Podoba mi się. 8)

A tu chyba jakaś pomyłka nastąpiła:
Cyt.:
"§4. W przypadku, gdy przedmiot posiedzenia wymaga  podjęcia uchwały, podejmuje się ją zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków Grupy. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego lub jego zastępcy".
A co, jeśli jest równa liczba głosów, a przewodniczący jest za, a zastępca przeciw? Czyj głos decyduje? Rzucają monetą? Powinno chyba być: W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego, a w razie jego nieobecności ? zastępcy przewodniczącego.

W §8 określono terminy przedstawienia Naczelnemu Dyrektorowi projekty zasad gromadzenia, ewidencjonowania i opracowania oraz katalog dobrych praktyk dot. udostępniania na 31 grudnia 2019 r.
Ponad 2 lata, całkiem sporo czasu.

Reasumując, będziemy z ciekawością obserwować prace Grupy, miejmy nadzieję, że informacje nt. tych prac będą systematycznie ukazywać się na stronie NDAP.
Pozdrawiam

PS. W §3 ust. 4 jest literówka. ;)
Offline Adrian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: Grupa robocza przy NDAP ds. archiwów kościelnych
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 26, 2018, »
Ta grupa robocza to wspaniała decyzja NDAP. Wreszcie bowiem dostrzeżono archiwa kościelne i problemy, z jakimi one się borykają. A księża niech się nie boczą i obrażają, że ktoś im wchodzi z butami na plebanie czy do kurii, ale niech poczekają na wyniki prac grupy, bo jeszcze podziękują Naczelnej Dyrekcji.
Bardzo mocno kibicuję grupie i popieram jej działania. To musi się udać!