Ankieta

Gdzie powinien się odbyć Zjazd IFAR w 2018 roku?

...nareszcie w Przemyślu...
3 (21.4%)
...a może - nad morzem? - (i Gdańsk)!
7 (50%)
...jednak Warszawa?...(FINA!)
3 (21.4%)
...kocham pierniki! (Toruń!)...
1 (7.1%)

Głosów w sumie: 12

Głosowanie skończone: Styczeń 23, 2018,

Autor Wątek: XII Zjazd IFAR  (Przeczytany 46734 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 23, 2018, »
A kto nam zabroni? 8) 8) 8) :P

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 23, 2018, »
Miejsce obrad - https://g.co/kgs/m2xcZ8
Gdyby ktoś potrzebował do nawigacji :-)

Offline Anna Sobczak

  • Moderator
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 24, 2018, »
A kto powiedział lub napisał, że nie będzie można zadawać pytań podczas dyskusji? Zaplanowany jest czas i na to.

Prezentacja została udostępniona, żeby zacząć dyskusję już przed konferencją...

 :)
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #48 dnia: Maj 28, 2018, »
Szanowni,

Wszystko jest prawie gotowe - sala BHP czeka - przybywajcie :D...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #49 dnia: Maj 29, 2018, »
Szanowni,

link do transmisji tutaj:
https://www.youtube.com/user/sfmirator/live


Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #50 dnia: Maj 29, 2018, »
Warte uwiecznienia :) gratulacje

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #51 dnia: Maj 29, 2018, »
Gratulacje dla Rafała, nie wiem, co więcej napisać, to że lata na to pracował to banał, wszyscy o tym wiemy  ;D

Życzę wszystkim uczestnikom XII Zjazdu udanych obrad. Pozdrawiam

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 04, 2018, »
Szanowni,

Cieszę się, że udał nam się Zjazd XII IFAR - w tak szacownym miejscu (Sala BHP!) w tak szacownym gronie - Naczelny Dyrektor i jego Zastępca i Wy drodzy Forumowicze.
Chciałbym podziękować - tak jak już dziękowałem za to odznaczenie - oczywiście Naczelnemu Dyrektorowi - lecz przede wszystkim Wam Forumowicze bo bez Was to Forum nie istniałoby tyle lat i nie spotykalibyśmy się po raz XII!
Bardzo dziękuję za organizację Zjazdu Panu Dyrektorowi Piotrowi Wierzbickiemu z AP w Gdańsku wszystkim jego pracownikom a szczególnie Sławkowi Falkowskiemu. Jeszcze raz dziękuję Markowi Krzykale za opracowanie graficzne materiałów Zjazdowych.
Chciałbym też podziękować wszystkim prelegentom - szczególnie zaś organizatorce niezmiernie ciekawego panelu Ani Sobczak, a także prowadzącemu obrady 2 dnia - dziękuję Henryku!
Dziękuję wszystkim którzy byli z nami w realu i online a szczególnie tym którzy dotarli na Zjazd mimo wielu przeszkód ;)... Mam nadzieję, że Hania zgodnie z doroczną tradycją podsumuje wkrótce Zjazd merytorycznie.

Dziękuję!

Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Anna Sobczak

  • Moderator
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 08, 2018, »
Dziękuję za miłe słowa odnośnie panelu dyskusyjnego:) Cieszę się, że taka forma dzielenia się wiedzą i doświadczeniem spotkała się z pozytywnym odbiorem.

Haniu, a gdzie sprawozdanie? Czekamy, czujemy i się doczekać nie możemy! ????
Pozdrawiam,
Anna Sobczak


Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 12, 2018, »
Szanowni, uczestniczyłam tylko w 1 dniu obrad, ale i tak było b. ciekawie.
Pierwszego dnia był także Naczelny Dyrektor W. Woźniak, który aktywnie brał udział w dyskusjach i pilnie przysłuchiwał się temu, o czym mówimy.

Niżej podsumowanie, ale tylko z 1 dnia. 8)

1. Rafał odznaczony :) :) :)

2. Kamila Jastrzębska o państwie usługowym w kontekście informatyzacji państwa i wniosek: nie jest dobrze. :( Zresztą to nie był 1 raz, gdy o państwie usługowym mówiliśmy na IFAR, bo przypomnę, w Toruniu na IX Zjeździe w 2015 r. miałam wystąpienie pt. "Państwo usługowe i archiwa, czyli kiedy przejdziemy na jasną stronę Mocy?".

I takie pytanie mi się nasuwa: Czy jesteśmy bardziej ?usługowi? niż te 3 lata temu, gdy mówiłam o tym w Toruniu?

3. Maciej Zdunek opowiedział o tym, jak sobie wyobrażamy opracowanie dokumentów elektronicznych, które będziemy przejmować do ADE: założenie jest takie, że będą one opracowywane w ZoSIA (w większości będą to części zespołów tradycyjnych, papierowych, które już w archiwach są). Jako że budowany jest system ADE, już teraz trzeba mieć jakiś pomysł na metodykę opracowania tych materiałów, ale tak naprawdę to czas zweryfikuje nasze pomysły. Po raz 1 bowiem jesteśmy jako archiwiści w takiej sytuacji, że już przed przyjęciem materiałów musimy chociaż szkicowo przewidzieć, co chcemy z tymi dokumentami robić, bo budujemy system ADE i system trzeba zaprojektować. Bardzo jestem ciekawa, co realnie  z tego zostanie...

4. Karol Dowgiało (NAC) przedstawił założenia i perspektywy  systemu ZoSIA (bo jak wiemy, ZoSIA dostała b. duże, jak na warunki archiwalne, dofinansowanie z POPC).

5. Bardzo dobry pomysł Ani Sobczak z panelem: "Wychodząc poza e-doki i ezedy?" Czyli szersze spojrzenie na e-materiały archiwalne (goście: Kamila Jastrzębska, dr Rafał Leśkiewicz i Grzegorz Gałęzowski z IPN, Karol Dowgiało i Elżbieta Mizerska-Dyba z Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza.

Może panele powinny wpisać się na stałe w nasze ifarowe Zjazdy?

6. Michał Serdynski przedstawił problem scalania zespołów rozbitych w archiwach państwowych. Przypomnę, że od 10 lat archiwa składają wnioski o scalenie i dopiero od niedługiego czasu wnioski te są rozpatrywane w NDAP i realizowane.
I tu pytanie się nasuwa, które zresztą padło w czasie dyskusji: czy potrzebne są fizyczne scalenia, może wystarczy, jak scalimy rozbite materiały wirtualnie, poprzez jednolitą informację oraz digitalizację i zamieszczenie skanów w Sieci?

Oczywiście tak, to jest przyszłość archiwów.

7. Bardzo dużą dyskusję wywołał Muniek (Mariusz Krause) swoim wystąpieniem o wartościowaniu akt spraw sądowych: czy w tak masowej dokumentacji można znaleźć coś ciekawego? I co to znaczy ?ciekawe?? Czy takie kryterium nie wykrzywi obrazu rzeczywistości (takie pytania zadawał Naczelny Dyrektor). Ale z drugiej strony, jak będziemy zachowywać tylko typowe sprawy, to tez wykrzywimy rzeczywistość?
I bądź tu mądry, archiwisto. 8)

8. Bardzo interesującą prezentację pokazał Grzegorz Gałęzowski: "Wizualizacja danych jako forma prezentacji danych archiwalnych". Jako archiwiści na pewno powinniśmy się zainteresować możliwościami, jakie to nam daje.

9. Ja mówiłam o archiwach na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1929 r. więcej tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,3460.msg24855/topicseen.html#msg24855

Poza tym:
- pojawił się niepokój, czy z powodu masowej digitalizacji zmniejszy się liczba użytkowników w czytelniach archiwów? Kiedys tak mi się też wydawało, ale teraz uważam, że wręcz przeciwnie, masowa digitalizacja to szansa, żeby przyciągnąć do archiwów nowych użytkowników (to prawdziwe wyzwanie dla popularyzatorów, edukatorów itd.). A na pewno ogromną szansą na zwiększenie liczby użytkowników jest retrokonwersja, rzucenie na rynek ogromnej ilości nowych informacji o zasobie musi skutkować większym zainteresowaniem, bo pokazujemy nowe źródła.

Jak zwykle na Zjeździe sporo ciekawych dyskusji, nowych znajomości, sporo rzeczy do przemyślenia itp.
Dziękujemy organizatorom (Sławek, dzięki :) i do zobaczenia za rok.

PS. A 2 dnia i tak pozamiatał Henryk Niestrój prezentacją o RODO.  :D





Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: XII Zjazd IFAR
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 14, 2018, »
Dorzucę swoje trzy grosze. Szkoda że transmisja bardzo ciekawej pierwszej części obrad miała kiepski dźwięk, często niestety na granicy możliwości zrozumienia o czym mówią prelegenci.
Panel poświęcony dokumentowi elektronicznemu pozostawił pewien niedosyt (obszerny program, szczupłość czasu). Co do możliwości czy potrzeb dalszych prób definiowania czym jest dokument elektroniczny, to moim zdaniem: można ale nie trzeba :). Odwołując się do "Nowych Aten" ks. Chmielowskiego - dokument elektroniczny to raczej "koń" a nie "jednorożec", a koń jaki jest każdy widzi (w przeciwieństwie do jednorożca, który jako byt nieistniejący,  żeby było wiadomo jaki jest, musi być starannie opisany/zdefiniowany). Ta potrzeba definiowania dokumentu elektronicznego pewnie do nas wróci, ale już raczej w praktycznym wymiarze, tj. wobec konieczności ustalenia co i jak opisywać w ADE (czy np. UPP lub plik xades podpisu elektronicznego albo xml z metadanymi to dokument elektroniczny czy też nie?).

Interesujące wystąpienie dr Szabaciuk dot. kształcenia studentów. Trochę zaskakuje brak chętnych do zajmowania się "archiwistyką tradycyjną" w ramach specjalizacji (o ile dobrze zrozumiałem nie ma zbyt wielu chętnych).

Co do wartościowania, to myślę że kryterium "ciekawości" pasuje do całej reszty kryteriów wartościowania ? materiały archiwalne powinny być stare, ciekawe i nie powinno ich być dużo  :P

Co do poruszonego przez Hanię pomysłu ekspozycji najwartościowszych archiwaliów z polskich archiwów - pisał już o tym Leszek Pudłowski tutaj: http://www.ifar.pl/index.php/topic,3447.msg23373.html#msg23373 , poddając pomysł eksponowania Konstytucji 3 Maja w Pałacu Krasińskich. Ja mam trochę inny pomysł - bez względu na miejsce stałego czy okolicznościowego eksponowania, Konstytucja 3 Maja mogłaby towarzyszyć prezydenckim przysięgom i poselskim ślubowaniom. Nie przysięgano by na ten akt, ale jego widoczna i wyraźna obecność przy takim działaniu na pewno zwiększyłaby splendor uroczystości, a ponadto przysięgający czy ślubujący zastanawialiby się może trochę bardziej nad przyjmowanym zobowiązaniem ?. Z pewnością też zwiększyłoby to rozpoznawalność archiwów państwowych - i u polityków, i w społeczeństwie.

Nie oglądałem całości obrad, najbardziej zainteresowały mnie wystąpienia Macieja Zdunka i Grzegorza Gałęzowskiego. Wizualizacja danych archiwalnych to morze możliwości  :). Doprowadzenie do zgodnej i pożytecznej koegzystencji opisu elementów opisu archiwalnego i metadanych dokumentacji elektronicznej to jedno z ważniejszych obecnych wyzwań archiwistyki, chyba sporo tu jeszcze pracy.

pozdrawiam
Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
przysięga prezydencka na Ewangeliarz peresopnicki z XVI w.
« Odpowiedź #57 dnia: Lipiec 04, 2022, »
Ja mam trochę inny pomysł - bez względu na miejsce stałego czy okolicznościowego eksponowania, Konstytucja 3 Maja mogłaby towarzyszyć prezydenckim przysięgom i poselskim ślubowaniom. Nie przysięgano by na ten akt, ale jego widoczna i wyraźna obecność przy takim działaniu na pewno zwiększyłaby splendor uroczystości, a ponadto przysięgający czy ślubujący zastanawialiby się może trochę bardziej nad przyjmowanym zobowiązaniem ?. Z pewnością też zwiększyłoby to rozpoznawalność archiwów państwowych - i u polityków, i w społeczeństwie.


Prezydenci Ukrainy przysięgają nie tylko na konstytucję kraju, ale też na Ewangeliarz peresopnicki.
https://deon.pl/swiat/wiadomosci-ze-swiata/wolodymyr-zelenski-zaprzysiezony-na-urzad-prezydenta-ukrainy,519174
https://wyborcza.pl/51,75399,24807656.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewangeliarz_peresopnicki

« Ostatnia zmiana: Lipiec 04, 2022, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak