Autor Wątek: dokumentacja finansowa  (Przeczytany 7923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pieczątka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
dokumentacja finansowa
« dnia: Listopad 05, 2014, »
Niedawno poszłam na ustępstwo pani od finansów i przyjęłam do archiwum nieopracowaną dokumentację finansową z lat 1998-2009. Wiem, że nie miałam takiego prawa, ale nie miałam też innego wyjścia. Dokumentacji jest tak dużo, w tym wiele kat. A, że nie było szans, żeby pani od fin. jednocześnie wykonując swoje bieżące obowiązki opracowała ją tak jak należy, tj. żebym nie musiała potem wszystkiego poprawiać? Postanowiłam więc zrobić to sama, przygotować spis itd. i potem wykorzystać ten spis jako wzór jak należy postępować z dokumentacją fin. w przyszłości. Problem w tym, że pani skarbnik najchętniej całą dokumentację, bez wyjątków zakwalifikowałaby do A no i cóż przybyłoby mi jej z 6 mb, a w archiwum ciasno. Żeby ją przekonać, że tak nie można  muszę mieć sama co do tego całkowitą pewność, a niestety w kilku przypadkach mam spore wątpliwości.

Wśród dokumentacji finansowej znajdują się pisma z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dot. zwiększenia planowanej dotacji celowej dla budżetu oraz związane z tym prośby napływające z jednostek organizacyjnych gminy np. z MOPSu czy GZPO o zmiany w budżecie ? jak taką dokumentację zakwalifikować?

Problem stanowią również drugie egzemplarze zarządzeń burmistrza w sprawie zmiany w układzie wykonawczym bądź budżecie gminy oraz kserokopie uchwał rady miejskiej w sprawie zmiany w budżecie  ? jest tego naprawdę dużo, a właściwe oryginały zarządzeń i uchwał znajdują się w urzędzie w poszytach więc czy jest sens zaliczać tę dokumentację do kat. A, jak zaleca skarbnik gminy i w chwili przejęcia tych oryginałów przetrzymywać w archiwum w dwóch różnych miejscach tę samą dokumentację archiwalną?
Plany i sprawozdania finansowe typu Rb? to dopiero gratka. Jeśli chodzi o sprawozd. UM jako jst, to czy kwartalne, czy miesięczne jestem w stanie podciągnąć je pod A (mimo, że pewnie się pokrywają z rocznymi), ale co z planami, bilansami i sprawozd. jednostek organizacyjnych gminy np. MOPSU, Miejskiej Biblioteki Publicznej, placówek oświatowych czy Miejskiej Przychodni Zdrowia - to też A? (drugie egz. oryginałów przechowuje się też w tych jednostkach)

Spore wątpliwości mam także w odniesieniu do:

1.   umów na realizację zadań własnych gminy z zakresu kultury fizycznej, sportu, rekreacji oraz turystyki, w zakresie opieki społecznej, oraz w zakresie upowszechniania kultury, sztuki i tradycji regionalnych  - w formie wsparcia tych zadań wraz z udzieleniem dotacji ze środków publicznych na dofinansowanie ich realizacji przez podmioty pożytku publicznego
2.   dokumentacji otwartego konkursu ofert na realizację zadań własnych gminy z zakresu jw.
3.   sprawozdań z wykonania zadania publicznego wraz z rozliczeniem z dofinansowania (ksero faktur itp.)
4.   drugich egzemplarzy umów zawartych w trybie zamówień publicznych, wg mnie kat. B10 wg pani skarbnik A!
5.   wszelkiej maści umów i porozumień, które trafiły do Ref. Fin. w związku z ich rozliczeniem 

Oprócz tego wszystkiego pełno jest jeszcze teczek opisanych ot tak: ?Pisma? czyli całość korespondencji przychodzącej m.in. z prośbą o przyznanie różnym organizacjom i instytucjom pożytku publicznego środków finansowych i uwzględnienie ich w planowanym budżecie gminy, ale to, to już jest bezwzględnie kat. B

Wiem, że tego dużo, ale bardzo proszę o rady, z góry dziękuję!:)

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2014, »
Moim zdaniem w takich przypadkach należy kierować się przepisami i kategorię archiwalną, jak zawsze z resztą, nadawać zgodnie z jrwa, a nie zgodnie z widzimisię skarbnika. Najwyżej przy pytaniu o brakowanie nie wyrazi zgody i tyle. Należy też porównac kategorię archiwalną akt z nowym jrwa. Byc może w niektórych przypadkach zmieniła się i problem byłby rozwiązany (oczywiście zmieniła się z B na A, a nie odwrotnie). Jeśli są sprawozdania roczne, to nie ma sensu przechowywać kwartalnych (dłużej niż przewiduje jrwa). Co do uchwał, to moim zdaniem te dotyczące budżetu warto przechowywać razem z inną dokumentacją budżetową pomimo, że już są one w archiwum. Jest to integralna część tej dokumentacji. Tak z resztą radził mi pracownik ap w podobnym przypadku. Sprawozdania jednostek też są kategorią A. Nie jest istotne, że są przechowywane w "macierzystych" urzędach. Proponuję porządnie przysiąść do jrwa, a w razie wątpliwości kontaktować sie z archiwum państwowym.
Powodzenia!

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2014, »
Kłania się termin "komórka macierzysta".

Offline eve_26

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2016, »
Chciałabym podciągnąć temat. Jestem Skarbnikiem i nie mam "widzimisię". A właściwie to kompletnie nie mam pomysłu gdzie klasyfikować dokumenty tak, żeby było dobrze. Najchętniej kat. A ominęłabym szeroki łukiem. Dlatego właśnie specjalistów proszę o podpowiedź:
1. Pod jaką klasyfikacje wpinać decyzje z Urzędu Wojewódzkiego o zmianach w dotacjach?
2. Gdzie wpinać pisma typu "proszę o zabezpieczenie w budżecie", "zwracamy się z prośbą o wygospodarowanie środków na" itd, które wpływają od radnych, sołtysów i ludzi z zewnątrz w trakcie roku (nie do projektu budżetu)?
3. Czy sprawozdania roczne (RB, bilanse itd) wpływające z jednostek dawać do kat. A? Ma to sens? Są one w końcu podstawą do sporządzenia sprawozdania zbiorczego...
4. Umowy wpływające z całego Urzędu? Prowadzimy dla swoich potrzeb Rejestr umów i w związku z tym otrzymujemy jedne egzemplarz każdej zawartej umowy.
5. Umowy zawarte z bankami w sprawie kredytów, pożyczek?
Mój poprzednik prowadził teczkę 3021. 1 "Budżet gminy i jego zmiany - materiały pomocnicze" i tam było wrzucone wszystko po kolei, tak jak spływało, potraktowane jako B-5 - zresztą teczki od roku 2000 nadal leżą w szafie i nie wiem, co z nimi zrobić szczerze mówiąc.
Fachowcy pomóżcie, tylko błagam, nie piszcie, że "zgodnie z RWA", bo tyle to ja wiem, podpowiedzcie konkretny nr teczki, najlepiej opierając się na własnych doświadczeniach.

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2016, »
Moje propozycje:

Ad. 1 3033    Ewidencjonowanie dochodów, wykorzystania środków, dotacji i subwencji
Ad. 2 3031   Przekazywanie środków finansowych dla urzędów, ich komórek i jednostek organizacyjnych gminy
Ad. 3 3034    Sprawozdania okresowe z wykonania budżetu
Ad. 4  dałbym najbliższy treści 272 Umowy zawarte w wyniku postępowania w trybie zamówień publicznych
Ad. 5 3052   Współpraca z bankami finansującymi i kredytującymi

Co do nieuporządkowanych akt, spisać co dokładnie tam jest i jeśli wymieszane są akta, które powinny być klasyfikowane pod różnymi symbolami z jrwa, to nadać dla danej teczki najwyższą kategorię wynikająca z symboli odpowiadającym określonym aktom. Pewnie w większości skończy się na A.


Offline eve_26

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 02, 2016, »
No to to, co sama wymyśliłam, wygląda nieco inaczej:
Ad. 1 Miałam zamiar wpinać w 3153 Dotacje, tylko zmylił mnie fakt, że z tej teczki wychodzą decyzje w sprawie zwrotu podatku akcyzowego, co wg mnie jest kompletnie nie zrozumiałe, bo 3153 jest "podklasą" do 315 Inne dochody gminy, a wg mnie wypłata podatku akcyzowego rolnikom nijak się ma do dochodów gminy. Ale po przemyśleniu to może by i można podciągnąć pod 3033. Albo ewentualnie 3032 Rozliczanie dochodów, wydatków, subwencji i dotacji i dawać tam decyzje razem  z rozliczeniami, które się później wysyła do instytucji przekazującej dotację.
Ad. 2 O tych wpływających pismach to myślałam żeby dać 3024 - Analizowanie i weryfikowanie planów finansowych dysponentów budżetu, tylko że do tej pory miałam tutaj plany i ich zmiany (wraz z wnioskami o zmiany) z jednostek podległych. Ale jak nad tym myślę, to zmiany planów finansowych jednostek chyba lepiej pasowałyby do 3026 - Budżety komórek organizacyjnych i ich zmiany.
Ad. 3 No tutaj to właśnie się mocno zastanawiam, bo gdzieś na tym forum przeczytałam, że nieważne, że drugi egzemplarz jest w komórce macierzystej i tam jest to kategoria A, w urzędzie też powinno iść do A.
Ad. 4 272 to chyba dobry pomysł jest, też mi to gdzieś świtało.
Ad. 5 Tu się zastanawiałam również nad 3051 - Obsługa finansowa kredytów i pożyczek, bo do 3052 mam wpięte umowy z bankami o prowadzenie rachunków bankowych wraz z ich zmianami, ale nie wiem ,czy to dobrze jest.
Dzięki za podpowiedź i poważne potraktowanie mojego pytania, bo przeszukiwałam forum, i znalazłam kilka zapytań o ten temat, ale odpowiedzi nie było żadnej konkretnej. Może jeszcze ktoś ma jakieś pomysły?
Swoją drogą nieco to śmieszne jest, bo chyba wszystkie gminy jeśli chodzi o finanse mają dokładnie takie same sprawy, a każda robi inaczej i inaczej klasyfikuje akta. A przecież można to prosto uregulować i instrukcji kancelaryjnej, tylko może trzeba byłoby zapytać osób pracujących w księgowości, jakie pogrupowanie spraw najlepiej zdałoby egzamin.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2016, »
prawy obrońca lewego słupka

Offline niki0

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 27
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2017, »
Chciałabym zapytać odnośnie dokumentacji w zakresie obsługi bankowe budżetu, czyli dokumentów związanych z samym wyborem banku do obsługi budżetu oraz później wszystkich pism związanych z prowadzenie rachunków bankowych. Bo mam jedna wielką teczkę powiedzmy 2007-2010 w której są dokumenty związane z wyborem banku oraz już później związane z już prowadzonym rachunkiem w wybranym banku.

Pod jaki symbol z instrukcji z 1999 r. dla gmin znowelizowany w 2003 r. ta teczkę zakwalifikować?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 10, 2017, »
Czy to zlecenie usługi prowadzenia rachunku bankowego, a więc de facto zamówienie publiczne?

Offline niki0

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 27
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2017, »
Jest to zlecenie usługi prowadzenia rachunku, także też tak myślałam że jako dokumentacja zamówień publicznych to archiwizować.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: dokumentacja finansowa
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2017, »
OK - zatem zamówienie publiczne, kat. B5.  ;)