Autor Wątek: 5 Dni Digitalizatora 2017  (Przeczytany 2245 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
5 Dni Digitalizatora 2017
« dnia: Wrzesień 28, 2017, »
W Warszawie trwają 5 Dni Digitalizatora, organizowane przez NAC.
Byłam wczoraj na otwarciu i wysłuchałam przemówienia Naczelnego Dyrektora W. Woźniaka, oto najważniejsze tezy:
- Naczelny podkreślił priorytet udostępniania i związane z tym znaczenie digitalizacji, przypomniał, że na końcu procesu digitalizacji jest użytkownik,
- w przyszłym roku oraz w najbliższych latach archiwa mają priorytetowo digitalizować materiały związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości,
- w przyszłym roku mają być digitalizowane także materiały audiowizualne (do tej pory, jak to oględnie stwierdził Naczelny, niezagospodarowane w archiwach).
- głównym motywem przewodnim DD jest Zarządzenie Nr 14 z 31 sierpnia 2015 r. w sprawie digitalizacji zasobu archiwalnego archiwów państwowych, więc czeka nas pewnie jego nowelizacja lub zupełnie nowe zarządzenie.

PS. Nieoficjalnie wiem, że największą dyskusję wzbudziła paginacją. ;D ;D ;D
Pozdrawia digitalizatorów :)

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 5 Dni Digitalizatora 2017
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 28, 2017, »
czemu paginacja??? co z nią jest nie tak???

ahh szkoda że zapomniałem o tych dniach...

Offline Grzegorz Gałęzowski

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 444
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 5 Dni Digitalizatora 2017
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 28, 2017, »
Szczególnie zainteresowała mnie informacja o digitalizacji materiałów audiowizualnych. Jeżeli dobrze pamiętam to jakieś 6-7 lat temu jak jeszcze pracowałem w APL musiałem się mocno namęczyć by przekonać władze do uzyskania zgody na przeprowadzenie digitalizacji taśm szpulowych z nagraniami audio. Na szczęście udało mi się uzyskać taką zgodę i we własnym zakresie pozyskać sprzęt do przeprowadzenia takiej operacji. Dobrze, że w końcu coś ruszy w zakresie tego typu digitalizacji.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 5 Dni Digitalizatora 2017
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 28, 2017, »
Szczególnie zainteresowała mnie informacja o digitalizacji materiałów audiowizualnych. Jeżeli dobrze pamiętam to jakieś 6-7 lat temu jak jeszcze pracowałem w APL musiałem się mocno namęczyć by przekonać władze do uzyskania zgody na przeprowadzenie digitalizacji taśm szpulowych z nagraniami audio. Na szczęście udało mi się uzyskać taką zgodę i we własnym zakresie pozyskać sprzęt do przeprowadzenia takiej operacji. Dobrze, że w końcu coś ruszy w zakresie tego typu digitalizacji.

To chyba FINA ma najlepsze praktyki w digitalizacji materiałów audiowizualnych, warto z nimi porozmawiać

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: 5 Dni Digitalizatora 2017
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 29, 2017, »
W Poznaniu zasób materiałów dźwiękowych został "zdigitalizowany". Przynajmniej tych zewidencjonowanych. W porozumieniu z rozgłośnią Polskiego Radia, przekazali oni nam wersje tych nagrań, które już posiadali w formie cyfrowej; a pozostałe po wypożyczeniu taśm zostały dodigitalizowane. Pamiętam wówczas, jak pytałem NAC o format w jakim powinny być te pliki aby trafiły na szukajwarchiwach.pl ;) Więc Poznań na pewno ma połowę pracy z głowy :D

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: 5 Dni Digitalizatora 2017
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 29, 2017, »
Akurat jeśli chodzi nagrania audio, to nie mamy z nimi doświadczenia, ale każdą kasetę magnetyczną i taśmę filmową możemy obrobić.