Autor Wątek: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja  (Przeczytany 3130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« dnia: Wrzesień 18, 2017, »
Szanowni Państwo,
Wybieram się na Zjazd SAP w Kielcach. Chciałbym tam zaproponować, abyśmy jako archiwiści wystąpili z apelem o stworzenie godnych warunków do przechowywania i ekspozycji oryginału Konstytucji 3 Maja.

Archiwa polskie to prawdziwa skarbnica wielu cennych dokumentów ukazujących nasze dzieje i rozwój demokracji. Najważniejszym jednak wśród nich, prawdziwą perłą w koronie, w skali europejskiej i światowej jest Konstytucja z 3 maja 1791 r. To prawdziwy wyjątek. Nikt, poza USA, nie ma starszej. Nawet rewolucyjna Francja była później. Jesteśmy z tego dumni. Mamy nawet Święto Narodowe Trzeciego Maja. Jednak czy dbamy należycie o oryginały Konstytucji? Uważam, że niewystarczająco. Spoczywają ukryte w zakurzonych magazynach archiwalnych, a powinny służyć społeczeństwu i propagować historię demokracji polskiej na świecie.

Dlatego myślę o zaproponowaniu godnej siedziby do eksponowania naszego wyjątkowego dokumentu. Uważam, że w obecnej sytuacji najodpowiedniejszym byłby Pałac Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich. Od wieków służył państwu polskiemu. To przecież tam, w okresie uchwalania Konstytucji 3 Maja przechowywane były nasze najważniejsze dokumenty państwowe, Archiwum Koronne. To stamtąd w roku 1795 Rosjanie wywieźli je do Petersburga. To w tym Pałacu, jeszcze przed odzyskaniem niepodległości, odbywały się posiedzenia Tymczasowej Rady Stanu. To jest miejsce, z którego powinniśmy stworzyć ?Pomnik Konstytucji?, w którym będziemy obok innych dokumentów wolności i demokracji, w samym sercu Pałacu Rzeczypospolitej godnie przechowywać nasz najświetniejszy akt.

Jeśli chodzi o stronę techniczną, to obecnie Biblioteka Narodowa w części pałacu przechowuje starodruki, zaś większość powierzchni służy sporadycznie organizowanym wystawom. Zapewne niebawem zasób historyczny zostanie zeskanowany i będzie dostępny w Internecie, wtedy, ze względów bezpieczeństwa starodruki powinny być wywiezione do oddalonego magazynu. Jednocześnie w budynku, obok części ekspozycyjnej, mogłaby mieścić się siedziba główna dyrekcji Archiwum Narodowego.
Dodaję kilka fotografii, które ukazują parę pomysłów na interesujące aranżacje oraz sposoby na organizowanie wydarzeń, które mogą pomóc w promocji archiwów.
Bardzo jestem ciekaw opinii Państwa na ten temat.

Serdecznie pozdrawiam i liczę na interesującą dyskusję wirtualną i/lub osobistą w Kielcach.
Leszek Pudłowski, Wiedeń
b. dyr. Archiwum m.st. Warszawy i b. naczelnik Archives and Records Management Section w ONZ

P.S.
Zapraszam również na moje referaty. Zwłaszcza, że drugiego nie będę publikował z uwagi na moje zobowiązania w ONZ.
1. Od stajni Augiasza do modeli continuum dokumentacji. Początki australijskiej archiwistyki i zarządzania dokumentacją [środa]
2. Praca w organizacji międzynarodowej: ABC młodego (i nieco starszego) archiwisty [czwartek]
.

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Podoba mi się pomysł przywrócenia godności Konstytucji 3 Maja. Zastanawiam się tylko, czy powinniśmy ograniczyć się tylko do tego aktu prawnego. Na pielęgnację zasługuje polska myśl konstytucyjna, której historia jest znacznie starsza. Konstytucja 3 Maja jest drugą na świecie współczesną konstytucją, nie jest jednak jedynym polskim pomnikiem prawa konstytucyjnego. Uważam, że należy się chlubić dziejami polskiego parlamentaryzmu, republikanizmu oraz prawa regulowanego normami rangi konstytucyjnej. Polska myśl konstytucyjna wyprzedzała swoją epokę o kilka stuleci. Charakter konstytucyjny na pewno możemy przypisać Artykułom Henrykowskim, konstytucji wieczystej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, podobny charakter mają również konstytucja sejmowa "Nihil novi" i akt Konfederacji Warszawskiej, tworzyły fundament ustroju państwa ustanowiony w drodze umowy społecznej. Również tym dokumentom przywróćmy należną im godność.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Pełna zgoda. W amerykańskim Archiwum Narodowym, na przykład którego się powoływałem, również ekspozycja jest szersza i nosi tytuł America's Founding Documents i obejmuje Charters of Freedom: Constitution, Declaration of Independence i Bill of Rights. Przy wejściu jest nawet Magna Charta Libertatum (kopia).

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad priorytetami p.s.a. i poszukiwałem tego najważniejszego, który pomógłby umieścić naszą służbę możliwie najwyżej w symbolicznej hierarchii Rzeczypospolitej. Szukałem jednego, najważniejszego dokumentu o randze światowej, który byłby kwintesencją wszystkich polskich archiwaliów. Sądzę, że Konstytucja 3 Maja (pars pro toto) może pełnić taką rolę.

Także tytuł postu, Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja, jest wyrazem poszukiwania hasła, które pomogłoby zjednać przychylność i uwagę społeczeństwa. Nie twierdzę przecież, że dyr. Hubert Wajs traktuje niegodnie naszą Konstytucję. Zastanawialiśmy się nawet wspólnie nad godniejszą jej prezentacją rozmawiając o tym w Warszawie w czasie ostatniej "Nocy muzeów".

Gdyby Archiwum Narodowe w dniu Święta Konstytucji organizowało podobne uroczystości, jak te na zdjęciach powyżej z USA i Norwegii, to z pewnością społeczeństwo (i władza) inaczej postrzegałyby rolę archiwów i archiwistów w naszym społeczeństwie.

Pomyślałem, że wsparcie społeczne SAP dla takiej inicjatywy mogłoby pomóc. Ja osiadłem już w Wiedniu, więc niewiele mogę. Liczę, że może Państwo, wesprą tę inicjatywę. A może zaproponują coś zupełnie innego.

Kiedyś z dyr. Ryszardem Wojtkowskim marzyliśmy o siedzibie m.st. Warszawy w stołecznym gazometrze. Niestety, nie udało się. Za to w Grodzisku wytargowaliśmy od burmistrza budynek szkoły i oddział APW istnieje tam do dzisiaj. Znakomicie odrestaurowany przez dyr. Wojtkowskiego przy aktywnym wsparciu p. Marka Majewskiego.

Może i z pomocą Państwa uda się coś godnego "wytargować". Tylko mierzmy wysoko! Nie akceptowaliśmy na APW piwnic pod kinem "Skarpa" czy pomieszczeń pod cokołem pomnika Kościuszkowców.
Pałac Rzeczypospolitej to godne miejsce dla naszej świętości - Konstytucji 3 Maja. Wszak już jej preambule czytamy: niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Ciekawa inicjatywa. Tak swoją drogą jednak, nie da się znaleźć w archiwach Konstytucji 3 maja przy pomocy szukajwarchiwach.pl
Jarek Orszulak

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Dyr. Hubert Wajs, kieruje się zaleceniem św. Augustyna ?noli foras ire ?? i jak mi emailu napisał "dlatego na fora wszelakie z reguły nie chadzam i nie zaglądam, aliści mówią mi Koledzy, że tam jakowyś wpis jest de super 3 maja".

Biję się w piersi! Wpis przygotowywany tuż przed wyjazdem do Warszawy nie jest do końca precyzyjny. Jak już pisałem w odpowiedzi na post p. Marcina Kapały "Nie twierdzę przecież, że dyr. Hubert Wajs traktuje niegodnie naszą Konstytucję". Co więcej fotografia nie ukazuje magazynu w AGAD (zestawienie AGAD-NARA wziąłem z przygotowywanej niegdyś prezentacji, której nigdy nie miałem okazji wygłosić), z Internetu wziąłem wizerunek, który ukazuje przykładowy magazyn, taki jaki pamiętam z mej pracy w AGAD. Miały być podpisy przy ilustracjach w poście, ale czasu zabrakło.

Chodziło mi o symboliczną wymowę obrazu. Nikt chyba nie twierdzi, że AGAD ma idealne warunki do przechowywania najcenniejszych polskich archiwaliów, porównajmy choćby co zbudowali Czesi dla swego Archiwum Koronnego... Jeżeli chcemy zwrócić uwagę na trudną sytuację p.s.a. to tego typu fotografie (choć wtedy oczywiście autentyczne!) powinny docierać do świadomości społeczeństwa. Wszak przedwojenni archiwiści robili to samo wydając broszurę Archiwa zagrożone. I wtedy przygotowano projekty dla Archiwum Narodowego, ale wojna zaprzepaściła te plany.

Archiwum Główne Akt Dawnych i Archiwum Państwowe m.st. Warszawy to moje dwa najukochańsze archiwa, które zawsze wspierałem, wspieram i zawsze będę wspierał. A archiwistów tam pracujących serdecznie pozdrawiam.

P.S.
Wyjeżdżam teraz do Kielc, aby zdążyć na robocze spotkanie panelu, zatem c.d. tamże.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Najdostojniejszym miejscem które mogło by realizować te zadania i których pisze Pan Pudlowski mogłaby być siedziba Archiwum Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej. Pisze mogłaby być gdyby powstała. W tej chwili powstał bardzo silny opór wobec tego projektu, a archiwistom z archiwów centralnych bardziej zależy na tym żeby było tak jak jest. A czy jest dobrze i czy warunki do przechowywania najcenniejszych dokumentów w kraju są optymalne? O to trzeba by było zapytać Panią Anne Czajke z CLKA.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Ciekawa inicjatywa. Tak swoją drogą jednak, nie da się znaleźć w archiwach Konstytucji 3 maja przy pomocy szukajwarchiwach.pl
Bo AGAD od lat probuje udowadniać wyższość EAD nad systemem ZoSIA i swoja ewidencję publikuje na swojej stronie internetowej, a jaka strona AGAD jest to już każdy widzi.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Pełna zgoda. W amerykańskim Archiwum Narodowym, na przykład którego się powoływałem, również ekspozycja jest szersza i nosi tytuł America's Founding Documents i obejmuje Charters of Freedom: Constitution, Declaration of Independence i Bill of Rights. Przy wejściu jest nawet Magna Charta Libertatum (kopia).

Jakiś czas temu zastanawiałem się nad priorytetami p.s.a. i poszukiwałem tego najważniejszego, który pomógłby umieścić naszą służbę możliwie najwyżej w symbolicznej hierarchii Rzeczypospolitej. Szukałem jednego, najważniejszego dokumentu o randze światowej, który byłby kwintesencją wszystkich polskich archiwaliów. Sądzę, że Konstytucja 3 Maja (pars pro toto) może pełnić taką rolę.

Także tytuł postu, Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja, jest wyrazem poszukiwania hasła, które pomogłoby zjednać przychylność i uwagę społeczeństwa. Nie twierdzę przecież, że dyr. Hubert Wajs traktuje niegodnie naszą Konstytucję. Zastanawialiśmy się nawet wspólnie nad godniejszą jej prezentacją rozmawiając o tym w Warszawie w czasie ostatniej "Nocy muzeów".

Gdyby Archiwum Narodowe w dniu Święta Konstytucji organizowało podobne uroczystości, jak te na zdjęciach powyżej z USA i Norwegii, to z pewnością społeczeństwo (i władza) inaczej postrzegałyby rolę archiwów i archiwistów w naszym społeczeństwie.

Pomyślałem, że wsparcie społeczne SAP dla takiej inicjatywy mogłoby pomóc. Ja osiadłem już w Wiedniu, więc niewiele mogę. Liczę, że może Państwo, wesprą tę inicjatywę. A może zaproponują coś zupełnie innego.

Kiedyś z dyr. Ryszardem Wojtkowskim marzyliśmy o siedzibie m.st. Warszawy w stołecznym gazometrze. Niestety, nie udało się. Za to w Grodzisku wytargowaliśmy od burmistrza budynek szkoły i oddział APW istnieje tam do dzisiaj. Znakomicie odrestaurowany przez dyr. Wojtkowskiego przy aktywnym wsparciu p. Marka Majewskiego.

Może i z pomocą Państwa uda się coś godnego "wytargować". Tylko mierzmy wysoko! Nie akceptowaliśmy na APW piwnic pod kinem "Skarpa" czy pomieszczeń pod cokołem pomnika Kościuszkowców.
Pałac Rzeczypospolitej to godne miejsce dla naszej świętości - Konstytucji 3 Maja. Wszak już jej preambule czytamy: niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy.
Grodzisk jest w tej chwili już zapchany pod sam sufit, podobnie jak Milanówek czy budynek AAN na Hankiewicza. Archiwa warszawskie PILNIE potrzebują przestrzeni magazynowych bo inaczej nie będą miały gdzie przejmować akt z przedpola.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2017, »
Ale o co chodzi z tym Pałacem Rzeczypospolitej? Mamy oddać Bibliotece Narodowej naszą Konstytucję 3 Maja?

To, że trzeba ją godnie prezentować, to oczywiste, ale w Bibliotece?
Chyba że cos źle zrozumiałam, jesli tak, proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 21, 2017, »
Wczoraj na panelu o digitalizacji ktoś wspomniał, że można znaleźć, ale to nie lada wyzwanie. Niestety nie pamiętam, kto to powiedział.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 21, 2017, »
Czy chodzi o odnalezienie skanu? Mnie chodziło o to by przy pomocy systemu wyszukiwawczego archiwów państwowych znaleźć wskazanie jednostki archiwalnej (i archiwum) w której znajduje się oryginał konstytucji. Udało mi się tylko znaleźć wskazanie zespołu dla jednego z  rękopisów - ale przy pomocy Sezamu.
Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 22, 2017, »
Jarku, AGAD dopiero teraz wdraża ZoSIA, więc info o Konstytucji nie może być jeszcze na SWA.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 22, 2017, »
Żeby nie było że się czepiam, to był raczej rodzaj małego testu wyszukiwania, potem sprawdziłem co jest i gdzie, i mniej więcej wiem już dlaczego nie da się znaleźć. Generalnie jednak chodzi o to by docelowo wszystko było do znalezienia w jednym miejscu i bez dodatkowego sprawdzania. Już o tym kiedyś ktoś na forum pisał, szukajwarchiwach nie daje na wejściu informacji że nie ma w nim części archiwów.
Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 25, 2017, »
Generalnie jednak chodzi o to by docelowo wszystko było do znalezienia w jednym miejscu i bez dodatkowego sprawdzania.
Amen.
Wylalismy morze "wirtualnego" atramentu na tym forum, pisząc o tym. I jest nadzieja, że wraz z wdrożeniem ZoSIA we wszystkich apach do końca tego roku to się zisci. Wreszcie będziemy mieć wszystko w jednym miejscu, czyli na SWA :) :) :)
Wtedy ogłaszamy sukces 8)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przywróćmy godność Konstytucji 3 Maja
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 04, 2018, »
Jednostki z Konstytucją 3 maja w "szukaju" już chyba znalazłem (czemu bez skanów ...):
http://www.szukajwarchiwach.pl/1/335/0/-/100%20t.%202?q=konstytucja+3+maja+XTYPEro:jedn+XARCHro:1&wynik=5&rpp=15&page=1#tabJednostka

teraz poproszę o Akt Unii Lubelskiej  :)
Jarek Orszulak