Autor Wątek: Cenniki w archiwach - dlaczego takie rozbieżności?  (Przeczytany 873 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleksander Korolewicz

• młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
Odp: Cenniki w archiwach - dlaczego takie rozbieżności?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 07, 2017, »
Skoro już o opłacie mowa. Opłata powinna nastąpić przecież przed wykonaniem kopii.
Co się stało z Ewą P?

Offline sirsilis

• archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 07, 2017, »
Skoro już o opłacie mowa. Opłata powinna nastąpić przecież przed wykonaniem kopii.

jak najbardziej przed wykonaniem kopii...
jestem spokojny jak pyton połykajacy królika

Offline Michał Serdyński

• starszy(a) archiwista(ka)
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 07, 2017, »
Wchodzę sobie dzis na stronę AAN i widzę, że w zakładce z prawej strony "Zamawianie skanów" (bardzo intuicyjne, brawo!) stoi jak niżej (cyt.):
Aby zamówić skany dokumentów archiwalnych w Archiwum Akt Nowych należy:

dokonać rejestracji w siedzibie Archiwum w Pracowni Naukowej (zgłoszenie użytkownika zasobu archiwalnego),
    wyszukać potrzebne dokumenty,
    złożyć zamówienie na wykonanie scanów w Pracowni Naukowej,
    przyjechać do siedziby Archiwum po odbiór skanów w kasie (I piętro, pok. 107). Przed odbiorem dokonuje się opłaty przelewem.

http://www.aan.gov.pl/p,71,zamawianie-skanow

Czytam i nie... ogarniam. Użytkownik ma:
1. Przyjechać, aby dokonać "rejestracji w siedzibie" AAN?
2. Wyszukać? (to brzmi tak, jakby "otrzymywał" On dostęp do magazynów ;)) Chyba powinno być "zamówić".
3. Złożyć zamówienie - OK.
4. Przyjechać? A jeżeli mam jedną stronę? Nie "dostanę" jej od ręki? I zamawia w innym miejscu a winnym odbiera?
W całej tej "cyfrowej erze zamówień i udostępniania" przynajmniej można dokonać... przelewu  :P co by to było, gdyby komuś przyszło jeszcze na miejscu zapłacić? 8)

Offline Marcin Kapała

• archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • lord of the files
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 20, 2017, »
Nie wiem dlaczego nie możemy mieć ujednoliconego cennika w skali całego kraju. W pierwotnej wersji unza był zapis, który powierzał kwestię opłat Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych. Z tego co wiem, Naczelni Dyrektorzy nigdy nie skorzystali z przysługującego im uprawnienia, cedując sprawy cennika na dyrektorów AP-ów. Różnice w opłatach nie są niczym dziwnym, jeżeli weźmiemy pod uwagę prawo archiwów do samodzielnego ich regulowania. Jeżeli nie możemy ujednolicić cennika, to może wprowadźmy chociaż katalog usług z cenami maksymalnymi, których archiwa nie mogą przekroczyć.