Autor Wątek: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?  (Przeczytany 7136 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #30 dnia: Wrzesień 27, 2017, »
Koledzy, czy możemy wrócić do właściwego tematu?

Marcin Kapała wspomniał o filmie IPN "Niezwyciężeni". Oczywiście film jest super, jak najbardziej bierzmy przykład :)
Na początek proponuję zrobić parę filmików (z dobrym podkładem muzycznym) w oparciu o nasze materiały, tak jak zrobił to NAC, wykorzystując fotografie kawalerii z II Rzeczypospolitej Narcyza Witczaka-Witaczyńskiego "Jeźdźcy Niepodległej" https://www.youtube.com/watch?v=jfBnmAOwNrc

Moim zdaniem świetne!

Offline oinophlygos

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #31 dnia: Wrzesień 27, 2017, »
Ależ nikt nie unika właściwego tematu, prócz Pani, która zdaje się nie zauważać powtarzanego przeze mnie pytania.
Pozdrawiam serdecznie.

Offline archaik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 14
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 11, 2017, »
Dzisiaj zgłoszono pomysł organizacji meczu piłki nożnej Polska kontra reszta świata (Messi, Ronaldo itp.) za rok , 11 listopada. Archiwa mogą zorganizować z tej okazji wystawę na Stadionie Narodowym. Na bilety nie wiadomo czy będzie nas stać. Ale taki bilet do kolekcji materiałów ulotnych .... I inne okazy też warto zbierać.

Offline sirsilis

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 12, 2017, »
walenie głową w mur...

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 11, 2018, »
Wracam do tematu. 8)
Co robią archiwa w 100-lecie odzyskania niepodległości?

Powtarzam: nie interesują mnie mało ciekawe wizualnie (oględnie mówiąc) wystawy planszowe ze skanami naszych dokumentów.
Niestety, nic ciekawego nie obserwuję, a brak koordynacyjnej roli NDAP jest porażający. Szkoda, że nie pomyślano chociażby o zakładce specjalnej na stronie NDAP, gdzie archiwalne inicjatywy byłyby zgromadzone w jednym miejscu (jest za to zakładka ?Wielka Wojna?). Chociaż strona NDAP jaka jest każdy widzi? >:(

Jak na razie najciekawszą inicjatywą apów moim zdaniem jest konkurs NAC na Fb i TT ?Wybierz 100 zdjęć na 100 lat niepodległości?, który zakończy się wydaniem albumu. Świetny pomysł, sama klikam i wybieram zdjęcia. :)

Muzea robią świetne wystawy (Wyspiański w Krakowie, Paderewski w MN w Warszawie, Zachęta itd.).

Przyjrzałam się ofercie edukacyjnej IPN i bardzo mi się ona podoba: teki edukacyjne https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/teki-edukacyjne , edukacyjne paczki historyczne na różne tematy https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/46978,Edukacyjna-Paczka-Historyczna-rejestracja-zakonczona.html
Wiem, wiem, zaraz będzie o budżecie IPN... Ale przypominam, że archiwa też mają budżet na działania edukacyjne i popularyzatorskie, a wiele fajnych rzeczy można zrobić bez wielkich kosztów, potrzebny jest po prostu dobry pomysł?
I koordynacja NDAP, aż się prosi żeby ktoś to wreszcie ogarnął...


Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 15, 2018, »
Powtarzam: nie interesują mnie mało ciekawe wizualnie (oględnie mówiąc) wystawy planszowe ze skanami naszych dokumentów.

Archiwa już chwaliły się curiosami - czyli często muzealiami  :) A z kolei przedsięwzięcie pod wdzięczną nazwą Ochotnicza Straż Archiwalna organizuje muzeum ...
Ale takie to już chyba czasy - ostatnio gazownia chciała mi sprzedawać prąd a elektrownia węgiel  :D

Jak na razie najciekawszą inicjatywą apów moim zdaniem jest konkurs NAC na Fb i TT ?Wybierz 100 zdjęć na 100 lat niepodległości?, który zakończy się wydaniem albumu. Świetny pomysł, sama klikam i wybieram zdjęcia. :)

Temu konkursowi towarzyszy inicjatywa polegająca na cyklicznym publikowaniu pytań, zachęcaniu do wysyłaniu komentarzy i wybieraniu najlepszego. Niestety, pytania są na poziomie "a kogo najbardziej kochasz - mamę czy tatę?"  :-[
Przykład pytania: Każda epoka charakteryzuje się swoim niepowtarzalnym klimatem. W której żyło by Ci się najlepiej i dlaczego? Przychodzi mi na myśl odpowiedź w rodzaju: epoka? późny trias, dlaczego? bo było wtedy ciepło.  :(
Pytania nie odnoszą się do konkretnych zdjęć.
Zdanie Komu byś najbardziej podziękował za wkład w polską kulturę i sztukę na przełomie okresu międzywojennego? może co najwyżej podnieść ciśnienie poloniście.
Jest mi przykro kiedy widzę coś takiego - bo lubię NAC, bo zasób NAC to wizytówka archiwów, bo sam lubię historyczne zdjęcia i lubię wiedzieć co przedstawiają, kto i po co je zrobił, lubię też konkursy i zagadki związane ze zdjęciami. Naprawdę nie dało się lepiej?
Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Jak archiwa uczczą 100-lecie odzyskania Niepodległości?
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 20, 2018, »
Jarku, pracowicie klikam co tydzień biorąc udział w konkursie, ale tych pytań nawet nie zauważyłam :D :D :D
A faktycznie są porażające :D :D :D