Autor Wątek: Tomy, paginacja  (Przeczytany 1941 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Heardspider

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Tomy, paginacja
« dnia: Lipiec 14, 2017, »
Witam, właśnie zaczynam swoją przygodę w archiwum zakładowym, co prawda to tylko staż, ale już na sam początek swojej kariery zostałam sama (urlopy). Oczywiście mam mnóstwo pracy, abym się nie nudziła i niestety w związku z tym wyszły pewne nie jasności, których nie mam z kim skonsultować, a mianowicie:
(oczywiście jestem jednostką samorządową)

1.   w kat. A czy wszystkie dokumenty muszą być związane?
- z tego co mi mówiono, aby związać dokumenty musi być około 70% przedziurkowanych stron i mając około 40 teczek analizujemy to w obrębie jednej teczki czy może wszystkich? ( w tym przypadku tylko jedna teczka nie nadaję się ponieważ ma koperty z głosami niejawnymi reszta teczek w 98% jest przedziurkowana)

2.   jak dzielimy na tomy?
- sprawdzam teraz teczki sesje jednostki mam ich około 30, i czy tom to jedna sesja? Czy może jedna sesja ale podzielona np. na dwie teczki o grubości 5 cm? ( obecnie na spisie zdawczo-odbiorczym każda sesja jest jako osobny tom)

3.   w kat A, oczywiście usuwamy wszystkie metalowe części, w sesjach jako załączniki do ustaw znajdują się np. książki, które są sklejone, a do tego np. zszyte. Czy zostawiamy je tak czy może powinno się usunąć te części?
4.   Czy książkę również paginujemy? Każdą ze stron?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc

Pozdrawiam, HeardSpider  :D

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Tomy, paginacja
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2017, »
Hej

1) tak jak piszesz, generalnie materiałów archiwalnych nie powinno się bez potrzeby dziurkować podczas porządkowania, jeśli kancelarii bieżącej przetrwały bez przedziurkowań. Zawsze każą teczkę rozpatrujemy osobno.
Ja osobiście jestem zwolennikiem klipsów poliuretanowych (zamiennika tasiemki bawełnianej) przy konieczności "zszycia" dokumentacji.

2) na tomy dzielimy wówczas kiedy mamy zbyt obszerną teczkę. Przyjmujemy, że ma ona mieć koło 5 cm. Ale jeśli tom jednej sesji liczy 6 cm to nie dajmy się zwariować ;)

3) usuwamy metalowe części- czyli wszystkie metalowe części ;)

4) Książkę jako element teczki również paginujemy.

Pozdrawiam