Autor Wątek: ile szaf w małym pomieszczeniu  (Przeczytany 2223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Yassminka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
ile szaf w małym pomieszczeniu
« dnia: Lipiec 01, 2017, »
Witam
Czy dobrym pomysłem jest umieszczenie 5 szaf metalowych wypełnionych aktami na około 12 m2 na pierwszym piętrze? Czy ktoś się orientuje jak dowiedzieć się o wytrzymałości stropu? Dodam jeszcze, że oprócz szaf miałyby się tam znaleźć biurka, szafka gospodarcza i duże ksero.
 
Yass

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 01, 2017, »
jeżeli lokal archiwum znajduje się na piętrze należy wziąć pod uwagę , że strop musi wytrzymać obciążenie 1200 kg/m2 przy zastosowaniu regałów tradycyjnych, a 1700 ? 1800 kg/m2 w przypadku korzystania z regałów kompaktowych. To przy regałach, może podobnie będzie przy szafach metalowych, przypadku pancernych to już obciążenia muszą być większe ale nie wiem dokładnie ile... Zalecenia dotyczące konstrukcji budynku archiwum możesz poszukać w normie PN-ISO 11799


Offline Yassminka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 01, 2017, »
Bardzo dziękuję, to wyczerpało mój temat, pytanie tylko ile waży szafa pełna akt?
Yass

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 02, 2017, »
pytanie zwykła szafa metalowa czy sejf pancerny ??? przypadku zwykłej szafy metalowej to nie będzie  problemu, natomiast sejfy potrafią ważyć...

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2017, »
szafa swoją drogą, natomiast akta to około 30-40 kg na metr bieżący.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 06, 2017, »
Hehe  :)
Temat rzeka. Na jakim podłożu wybudowano budynek? W pobliżu cieku wodnych, czy też nie?
Z jakich materiałów wykonano fundamenty, ściany nośne, etc. Imo sirsilis słusznie wskazał normy w tej kwestii.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: ile szaf w małym pomieszczeniu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 13, 2017, »
Szafa (półki, regał, repozytorium stelaż) - sprzęt do przechowywania akt, ksiąg itd. Szafa może być zamknięta lub otwarta, jednostronna lub dwustronna, tj. z jedno- lub dwustronnym dostępem i układaniem na nich akt.

To definicja szafy ze znakomitego skądinąd Polskiego słownika Archiwalnego z 1952 r. Moja ulubiona definicja z tego PSA :-* :-* :-*
Taki mały off topic  ;)