Autor Wątek: fiński sposób na archiwizację  (Przeczytany 1693 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: fiński sposób na archiwizację
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 29, 2017, »
Rozmawiałem z archiwistkami z Norwegii, z ministerstwa. Wszystko już tylko cyfrowo, wpływy papierowe po zeskanowaniu niszczą. Mają też z poprzednich lat (zanim ruszyli) kilka kilometrów akt. Przechowywane przez firmę zewnętrzną, która też im robi w razie potrzeby kwerendy. To kosztuje pieniądze, więc zamierzają zeskanować i zniszczyć.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: fiński sposób na archiwizację
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2017, »
hmm pytanie co w razie awarii/ataku na serwery gdzie będą skany.... ilość kopii serwerów też jest ograniczona

Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: fiński sposób na archiwizację
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2017, »
Rozmawiałem z archiwistkami z Norwegii, z ministerstwa. Wszystko już tylko cyfrowo, wpływy papierowe po zeskanowaniu niszczą. Mają też z poprzednich lat (zanim ruszyli) kilka kilometrów akt. Przechowywane przez firmę zewnętrzną, która też im robi w razie potrzeby kwerendy. To kosztuje pieniądze, więc zamierzają zeskanować i zniszczyć.
Tak, powiadasz  panie z ministerstwa Norwegii a u nas niektórzy  archiwiści państwowi dyskutują nad przejmowaniem składów chronologicznych.  :P Oto miara gdzie jesteśmy!
Mam nadzieję, że Naczelna na październikową konferencję https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/4557-dokument-elektroniczny-w-archiwum-konferencja-5-6-pa%C5%BAdziernika zaprosi też takie panie z ministerstwa!