Autor Wątek: Datowanie dokumentacji konstrukcyjnej  (Przeczytany 914 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Asmund

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Datowanie dokumentacji konstrukcyjnej
« dnia: Czerwiec 23, 2017, »
Witam wszystkich!

Od dłuższego czasu głowię się nad pewnym problemem, szukałem w podręczniku (kancelaria..., do starych kserówek ze studiów bez bicia się przyznam, że jeszcze nie sięgałem) i nie znalazłem, szukałem na forum - też nie ma...
Koniec końców wypracowałem sobie jakieś zdroworozsądkowe zasady, ale sprawa w dalszym ciągu nie jest dla mnie jasna i nie jestem pewien czy dobrze postępuję.

Do rzeczy więc:
Mam oto w swoim archiwum multum przemysłowej dokumentacji technicznej, a zwłaszcza - rysunków konstrukcyjnych. W metryczce znajduje się parę pozycji, gdzie występuje data:

Konstruował, [nazwisko+podpis+data (mies.+rok)]
Rysował, j.w.
Sprawdził, j.w.
Kontr. normaliz., j.w.
Zatwierdził, j.w.

Te daty nieraz są rozbieżne, np. konstruowano, rysowano, sprawdzono i zatwierdzono w 1971 r., ale kontrola normalizacyjna w 1972 r.

Oprócz tego jest jeszcze informacja o zmianach do rysunku opatrzona datą, np. l. 1972, 1974, która oczywiście zawsze jest późniejsza niż datowanie powstania rysunku.

Do tego już poza metryczką, w górnym prawym rogu, widnieje pieczątka zaświadczająca o wciągnięciu rysunku na ewidencję (do rejestru), gdzie mamy pozycje:

Nr rej., Data, np. 1972 r., podpis.

Co w takim razie z tym robić?

Otóż wykoncypowałem sobie, że wezmę daty skrajne: od początku prac nad rysunkiem, aż do zmian, ew. wciągnięcia na ewidencję.
Dla podanego przykładu byłoby to zatem datowanie na l. 1971-1974. Czy to jest dobre podejście?

Mam wątpliwości zwłaszcza co do tego, czy liczyć tutaj tą pieczątkę z numerem rejestru. W końcu przybicie stempla to już nie jest praca nad rysunkiem! Z drugiej strony jego zastosowanie w datowaniu jest szczególnie kuszące, bo zamiast się pałować z różnymi datami z metryczki, można by pójść na łatwiznę i właśnie nią się kierować. Który sposób datowania jest dobry, poprawny i właściwy?
Dzielenie włosa na czworo czas zacząć!

Z góry dziękuję za pomoc.
;)

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Datowanie dokumentacji konstrukcyjnej
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2017, »
Na egzemplarzu nie ma daty, kiedy go wydrukowano? Czy mamy do czynienia z pierwszymi wersjami projektów? Bo jeżeli ktoś wydrukował któryś tam egzemplarz noszący datę np. 1972, ale wydrukował go w 1975 r., żeby dołączyć do sprawy, wówczas datą będzie 1975 r.

Offline Asmund

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 37
Odp: Datowanie dokumentacji konstrukcyjnej
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Ok, czyli dla odbitek liczy się data wykonania kopii. Zazwyczaj taka pieczątka na nich się znajduje.

Mi jednak chodziło o oryginały na kalkach, czyli tzw. matryce. Są to pierwsze wersje projektów z ewentualnymi zmianami, których daty były również wpisywane do metryczki.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Datowanie dokumentacji konstrukcyjnej
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Matryce to kat. A. Warto skonsultować się z właściwym miejscowo AP i zapytać, jak chcą mieć opisane te jednostki. Wydaje się, że należałoby zapisywać cały zakres dat (od - do), tzn. okres, w którym dokument był sporządzany.