Autor Wątek: ZoSIA - błędy  (Przeczytany 17296 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Kasia Zajkowska

  • Moderator
  • słuchacz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 23
ZoSIA - błędy
« dnia: Czerwiec 14, 2017, »
W tym wątku zgłaszajcie wszelkie usterki systemu.

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 10, 2017, »
Nie wiem, czy to usterka ale zaobserwowaliśmy pewną zależność systemu, która ma wpływ na statystyki. Wszystkie jednostki przesłane do redaktora, których status edycji nie została zakończony, nie są widoczne w raportach. Są w systemie ale tak, jakby ich nie było. Wydaje mi się, że może to być spowodowane brakiem statusu jednostek nadesłanych, stanem pośrednim pomiędzy statusem robocze a gotowe. Nie wiem, czy to możliwe ale uważam, że jednostki takie powinny być nadal widoczne dla systemu, jako robocze (ich edycja nie została jeszcze zakończona przez redaktora).   

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2017, »
Nie jest to usterka - system od zawsze tak działał (tzn. nie zliczał w raportach jednostek nadesłanych do Redaktora, których edycja nie została przez niego zakończona). Oczywiście te jednostki powinny być widoczne w zespole (przez przeglądarkę archiwów).

Ma Pan rację - dobrze byłoby to zmienić. Pytania:

1. W których raportach (poza "Wykaz zespołów (zbiorów) wg wybranych kryteriów") powinno być to widoczne?
2. Czy w raporcie "Wykaz zespołów..." takie jednostki powinny znaleźć się w nowej kolumnie (np. "Jednostki w systemie (u Redaktora, nadesłane)"), czy też w istniejącej kolumnie "Jednostki w systemie (robocze)"?

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 13, 2017, »
2. Czy w raporcie "Wykaz zespołów..." takie jednostki powinny znaleźć się w nowej kolumnie (np. "Jednostki w systemie (u Redaktora, nadesłane)"), czy też w istniejącej kolumnie "Jednostki w systemie (robocze)"?

Myślę, że w raporcie może się znaleźć dodatkowa kolumna obejmująca wszystkie jednostki w systemie (robocze, nadesłane, gotowe). Ewentualna różnica będzie wskazywać na jednostki, które nie zostały jeszcze zamknięte przez redaktorów. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas lepszym rozwiązaniem będzie dodatkowa kolumna na jednostki nadesłane/ otwarte (pozostają otwarte w trybie edycji).

1. W których raportach (poza "Wykaz zespołów (zbiorów) wg wybranych kryteriów") powinno być to widoczne

Jestem jeszcze przed analizą raportów.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2017, »
Przypomnienie  :)
Archiwa Państwowe wszelkie błędy dotyczące systemu ZoSIA powinny zgłaszać do NAC. Przede wszystkim w systemie Mantis.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2017, »
Nie jestem użytkownikiem ZoSIA, ale współpracuję z instytucją, która wdrożyła ZoSIA (jest spoza sieci AP). Mają mi przekazać wygenerowany excel z inwentarzem książkowym. Dostałem wzór i wygląda to bardzo źle, głównie z powodu braku polskich znaków. Jakie są widoki na naprawę tego stanu?

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2017, »
Proszę zmienić kodowanie znaków w programie używanym do otwierania tego pliku na UTF-8. Jeśli jest to Excel to na 99% ma ustawione cp-1250. ZoSIA generuje raporty w bardziej uniwersalnym UTF-8 i pewnie stąd problem.

Kodowanie znaków najłatwiej zmienia się w Open/Libre Office, który pyta o nie podczas otwierania każdego pliku.

W każdym bądź razie raport z ZoSIA wyświetla polskie znaki prawidłowo. Gdyby powyższe nie pomogło, proszę o informację (najlepiej z plikiem na adres michal.kaca@nac.gov.pl).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2018, »
ZOSiA przy imporcie prze tabele dla kartografii nie importuje całości. Prawdopodobnie plik uszkadza się podczas importu.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2018, »
Standardowo w takich przypadkach - proszę o podesłanie pliku na michal.kaca@nac.gov.pl lub oac@nac.gov.pl.

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2018, »
ZOSiA przy imporcie prze tabele dla kartografii nie importuje całości. Prawdopodobnie plik uszkadza się podczas importu.

Okazało się, że problem powodowało kilka wierszy, które miały wpisane "0" (zero) w kolumnie "skala_liczbowa". Jeśli wartość jest nieznana, najlepiej nic w tej kolumnie nie wpisywać.
Oczywiście jest to pewien błąd - ZoSIA powinna to podpowiedzieć.

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2018, »
ZOSiA przy imporcie prze tabele dla kartografii nie importuje całości. Prawdopodobnie plik uszkadza się podczas importu.

Okazało się, że problem powodowało kilka wierszy, które miały wpisane "0" (zero) w kolumnie "skala_liczbowa". Jeśli wartość jest nieznana, najlepiej nic w tej kolumnie nie wpisywać.
Oczywiście jest to pewien błąd - ZoSIA powinna to podpowiedzieć.

Dziś importowałem kartogarfię. ZOSiA nie podpowiada, że jest wpisane (0) w kolumnie skala liczbowa. Dobrze, że pamiętałem o wpisie w tym wątku. Pzdr.
prawy obrońca lewego słupka

Offline kasabiann

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 10, 2018, »
Czy ktoś miał dziś problem z importem CSV dla fotografii?
Plik poprawny, nie ma błędów po załadowaniu do ZoSIA, po naciśnięciu Importuj nie dzieje się nic. Ani jednostki nie zostają załadowane, ani też nie ma żadnego komunikatu o błędzie

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 21, 2019, »
Czy Wy też macie problem z ZoSIĄ? Od zeszłej środy zaczęła mocno mulić, a od czwartku to się już w zasadzie nic robić nie da...  :(

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2019, »
Wszyscy robią sprawozdania, liczą i sprawdzają oraz uzupełniają ;D
prawy obrońca lewego słupka

Offline Michał Kaca

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 76
Odp: ZoSIA - błędy
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 24, 2019, »
Wczoraj dostaliśmy szczegóły do zgłoszenia z ANK. Analizuje je IT.
Na początku stycznia problemy zgłaszało też AP w Warszawie.
W obydwu przypadkach nie jestem przekonany, że problemy są tylko po naszej stronie.

Faktem jest jednak, że obecnie ZoSIA jest dosyć obciążona masowym importem CSV przez kilka archiwów - to bez wątpienia może okresowo spowalniać działanie systemu.