Autor Wątek: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?  (Przeczytany 10135 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 05, 2017, »
Nie wiem czy to ma wpływ na Twoją zgodę czy też niezgodę  ;), ale cytowana wypowiedź to wypowiedź Hani, a nie moja.
Jarek Orszulak

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 06, 2017, »
Haniu. Właściwie trudno powiedzieć. Ostatnio zastosowałem nawiasy kwadratowe przy opisie akt gruntowych, gdy teczki nie miały tytułu. Było ok. Zaakceptowane. Z tego co pamiętam to chyba preferują umieszczanie tytułów nadanych przez archiwistę zakładowego w nawiasach kwadratowych.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 16, 2017, »
Muniek, to są bardzo dobre pytania.

Cytat: cytuj
Mnie jeszcze zastanawia, czy te nawiasy należy stosować w spisach materiałów archiwalnych przekazywanych do AP. Czy rozwijać takie tytuły jak np. G.K.R.P.A p-ko A. Kowalski o skierowanie na leczenie.
A jak zalecają archiwiści z archiwum państwowego z nadzoru?

Cytat: cytuj
Czy w ogóle w ten zapisać należy ingerować, i rozszerzać w taki sposób G[minna] K[omisja] R[ozwiązywania] P[roblemów] A[lkoholowych] p-ko A. Kowalski o skierowanie na leczenie.
Absolutnie w taki sposób nie, niech Cię ręka Boska broni!
W archiwach państwowych wreszcie od tego odejdziemy (jak Naczelny Dyrektor podpisze zarządzenie 8)), więc tym bardziej z przedpola nie chcemy tak opisanych materiałów przyjmować.

Cytat: cytuj
Czy w ogóle ingerować w pierwotny tytuł teczki, aby przed przekazaniem pracownicy AP mieli jasność czego przekazywana jednostka dotyczy, czy dopiero osoba opracowująca zespół będzie rozszerzała zapis bez nawiasów kwadratowych.
Powtórzę moje pytanie: A jak zalecają archiwiści z archiwum państwowego z nadzoru?
Moim zdaniem na każdym etapie opisu, niezależnie od tego, czy to jest archiwum zakładowe czy państwowe, należy tak opisać j.a., aby było wiadomo jaka jest zawartość.

Cytat: cytuj
Ostatnio miałem przypadek z dokumentacją do brakowania. Na teczkach brak tytułu. Teraz powinienem stworzyć tytuł teczki. Czy powinienem zapisać ten tytuł w nawiasie kwadratowym, aby pokazać, iż tytuł teczki nie został nadany w komórce, która dokumentację wytworzyła, czy nie ma to kompletnie żadnego znaczenia?
Nie ma to absolutnie i kompletnie żadnego znaczenia.

Cytat: Jarek
Tytuł oryginalny - Obóz ZHP
Tytuł nadany - Obóz Związku Harcerstwa Polskiego w Mrągowie

Przy tym pozostaje np. możliwość wyszukiwania po skrócie ZHP (ten wie jak może to być ważne  kto np. próbował znaleźć na allegro stare tomy Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia Wrzesień 1939 (WLU)).
Jak najbardziej, skróty nazw własnych należy zachować (i dodatkowo oczywiście rozwiązać).

Cytat: Jarek
Nie wiem, więc zapytam - czy ZoSIA służy tylko do tworzenia ewidencji ap, czy też jest narzędziem do opracowania akt? Bo jeśli jest takim narzędziem, to rozumiem że daje np. możliwość wpisywania doń najpierw tytułu oryginalnego (jeśli był), potem odrębnie tytułu nadanego (jeśli powstał).

W ZoSIA są następujące pola do opisu zawartości: tytuł, tytuł tłumaczony i zawartość (tak samo jak w bazie IZA).
Zastanawiam się, po co komu dane o ?oryginalnym? tytule, jeśli jest on całkowicie błędny i od czapki. Zawsze wtedy jako argument pojawia się ten nieszczęsny badacz kancelarii, ale, jak mniemam, taki badacz zagląda do akt, nie bada chyba kancelarii na podstawie inwentarza.

Cytat: Jarek
Być może też trzeba zastanowić się nad tym jak i kiedy publikować ewidencję (metadane! pytanie czy np publikować ewidencję akt która jest tylko spisem zdawczo odbiorczym, czy da się potem zastąpić ją danymi po opracowaniu).
Oczywiście że publikować (po to jest m.in. retrokonwersja i przepisywanie do ZoSIA spisów zdawczo-odbiorczych].
Oczywiście że da się zastąpić danymi po opracowaniu.


Im dalej w las tym więcej drzew. Muniek zwrócił uwagę na ważną rzecz. Często będzie tak że nawias kwadratowy nie będzie oznaczał braku tytułu, czy poprawienia tytułu, a jedynie jego uzupełnienie przez wytwórcę. W tytule będzie bowiem hasło klasyfikacyjne z jrwa (jak najbardziej prawidłowe ale bardzo ogólne) i w nawiasach opis zawartości. Powtórzę - lepiej zastanowić się raczej co zrobić jeśli klasyfikacja jest niepoprawna. Usunięcie nawiasów i nieudokumentowana ingerencja archiwisty to utrata informacji. Usunięcie nawiasów nie spowoduje zmniejszenia ilości pracy do wykonania, bo błędy i tak trzeba poprawić. Powtórzę też - chodzi nie o nawiasy same w sobie, tylko o zachowanie odrębności informacji: o haśle klasyfikacyjnym, o pierwotnym tytule, o pierwotnym dodatkowym opisie, o tytule i opisie nadanym przez archiwistę. Można to wydzielić do odrębnych pól, można inaczej oznaczyć w obrębie jednego pola (np. zamiast nawiasów umowne frazy). Nie jestem pewien czy to dobry kierunek, może jest na to lepszy pomysł, ale nie przemawia do mnie gubienie przez archiwa informacji wcześniej z mozołem wypracowywanych przez wytwórców, to poniekąd podważa sens stosowania jrwa. Na drugim biegunie mamy trzy pola w ZoSIA. Może wystarczy rozszerzyć przeznaczenie pola "tytuł tłumaczony"? Jest chyba kilka możliwości. Gdyby ZoSiA służyła archiwiście od A do Z do opracowania akt (a chyba tak nie jest), to wyobrażam sobie że w systemie byłoby widać wszystko, z historią zmian i poprzednie tytuły.
Co do badaczy kancelarii - tworzenie i stosowanie jrwa to wciąż problem, może dzięki zachowaniu błędnych tytułów uda się to udoskonalić, albo zastąpić czymś to jrwa jako narzędzie niereformowalne.


Jarek Orszulak

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 16, 2017, »
Tak jeszcze a propos utarty informacji. Nie wiem czy to będzie do końca dobre porównanie, ale to pierwszy z brzegu bieżący przykład, pisałem o tym w tym wątku: http://www.ifar.pl/index.php/topic,3096.msg22706/topicseen.html#msg22706 , chodzi o zdjęcia z niemieckiego okupacyjnego wydawnictwa prasowego, którym audiovis wyświetla tylko polski opis. Zakładam że ktoś wpisał do wyszukiwarki w audiovisie "archiwum", może jeszcze jakiś parametr, a potem wybrał to co wybrał, nie znajdując w opisie audiovisowym niczego co dyskwalifikowałoby wybór. Gdyby tam zobaczył oryginalną nazwę zespołu  "Zeitungs-Verlag Krakau-Warschau" to może oceniłby te zdjęcia inaczej? Zaznaczam że nie wiem co jest w inwentarzu, czy opis tematów i zdjęć jest oryginalny czy nie.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 16, 2017, wysłana przez Jarek »
Jarek Orszulak

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 20, 2017, »
Tak jeszcze a propos utarty informacji. Nie wiem czy to będzie do końca dobre porównanie, ale to pierwszy z brzegu bieżący przykład, pisałem o tym w tym wątku: http://www.ifar.pl/index.php/topic,3096.msg22706/topicseen.html#msg22706 , chodzi o zdjęcia z niemieckiego okupacyjnego wydawnictwa prasowego, którym audiovis wyświetla tylko polski opis. Zakładam że ktoś wpisał do wyszukiwarki w audiovisie "archiwum", może jeszcze jakiś parametr, a potem wybrał to co wybrał, nie znajdując w opisie audiovisowym niczego co dyskwalifikowałoby wybór. Gdyby tam zobaczył oryginalną nazwę zespołu  "Zeitungs-Verlag Krakau-Warschau" to może oceniłby te zdjęcia inaczej? Zaznaczam że nie wiem co jest w inwentarzu, czy opis tematów i zdjęć jest oryginalny czy nie.
Jarku, w którym miejscu moich wywodów wypowiadałam się na temat oryginalnej nazwy zespołu? To nie ma tu nic do rzeczy, poza tym twardo stoję na gruncie zespołowosci, proweniencja to podstawa organizowania naszych zasobów, to jest dla mnie oczywiste. I nazwa oryginalna twórcy powinna być zawsze tak podana, aby można ją łatwo sprawdzić 8) 8) 8)
pozdrawiam

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 20, 2017, »
No napisałem przecież że to przykład pierwszy z brzegu i że nie wiem czy dobry  ;)
To przykład na możliwe skutki utraty informacji  (to też napisałem) w ogóle, to może nastąpić zarówno w tytule jednostki, tytule zespołu, datach czy gdziekolwiek indziej. Jeśli archiwa "na wejściu" dysponują jakąś informacją to po co dobrowolnie ją tracić? Nie jesteśmy teraz w stanie w pełni ocenić jej przyszłej użyteczności, ale ona jest, nie wymaga żadnej pracy, tylko zachowania.

ps. Ja jestem wielkim fanem audiovisu i proszę nie mieć do niego pretensji, że nie ma tam wszystkiego jeśli chodzi o opisy, bo zdaje się że nie po to powstał.
Jarek Orszulak