Autor Wątek: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?  (Przeczytany 10110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Cytuj
O czym dyskutowaliśmy poza tym na ostatnim posiedzeniu? M.in. o tym, czy potrzebne są w tytułach jednostek archiwalnych nawiasy kwadratowe na to, co archiwista uzupełnia ?od siebie? (ja uważam, że te nawiasy są zbędne, niepotrzebnie zamulają opis archiwalny i niczemu nie służą) oraz o tym, jakie elementy opisu powinny znaleźć się na obwolutach j.a.

No i kolejna przedziwna propozycja ze strony CKM - tym razem podważanie zasady, którą bądź co bądź stosowaliśmy w archiwach - czyli pisanie tytułu oryginalnego jednostki i uzupełnianie tegoż o rodzaj dokumentów w nawiasie +/lub wpisywanie uwag czy tytułu od archiwisty w nawiasie kwadratowym. Moim zdaniem zasada dobra i potrzebna. Jakie są powody jej podważania?

Cytuj
(ja uważam, że te nawiasy są zbędne, niepotrzebnie zamulają opis archiwalny i niczemu nie służą)


No cóż, nie zgadzam się z tym. Jest to jasny sygnał dla użytkownika, że ma tytuł uzupełniony lub wręcz zredagowany przez archiwistę. Opis powinien być zgodnie z metodyką archiwalną skrótowy, ale informacyjnie treściwy. Ważne to jest też przy cytowaniu źródeł - czy mamy do czynienia z jednostką archiwalną opisaną historycznie, czy też jest to pomysł archiwisty.

Problem znowu, w mojej ocenie, leży poza metodyka archiwalną. Problem ma ZoSIA  - nie łyka nawiasów kwadratowych i ma problem z wyszukiwaniem z nawiasami (ogólnie dużo większy, a wręcz gigantyczny problem z samym wyszukiwaniem w ogóle - patrz post A. Korolewicza w innym wątku).
Może poprawmy funkcjonalności w ZoSIA, a potem podważajmy naszą metodykę archiwalną. Przecież już mamy miliony opisów tak uczynionych - teraz mamy to poprawiać? Kolejna akcja po retrokonwersji?

Co do samych opisów - to rzeczywiście były one różne w różnym czasie. Zamiast nawiasów kwadratowych stosowano także czasem cudzysłów - w tym samym celu co nawias kwadratowy.

Nawet jeśli coś się zmienia to przecież powinniśmy pozostawić zespoły opracowane / opisane w np. latach 60-tych czy 70-tych  według obowiązujących wtedy zasad. Czyli nawiasy kwadratowe powinny pozostać w opisach.


Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Cytuj
  poprawmy funkcjonalności w ZoSIA, a potem podważajmy naszą metodykę archiwalną

Jako osoba "orząca na przedpolu" uważam, że tam gdzie metodykę poprawić należy to trzeba to zrobić, ale  faktycznie w tym przypadku pomysł nie jest trafiony. Sam bardzo często mam do czynienia z teczkami nie opisanymi albo opisanymi fatalnie i poprawiam dane dopisując różne elementy żeby to wszystko jakoś wyrównać i postawić na nogach. Faktycznie na miejscu badacza czy innego użytkownika wolałbym wiedzieć co jest pierwotne, a co wtórne...

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Zwłaszcza gdy w nawiasie kwadratowym jest też umieszczane często tłumaczenie tytułu jednostki z języka obcego :/ Żadne to gmatwanie w tym przypadku wręcz przeciwnie...

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Jest to jasny sygnał dla użytkownika, że ma tytuł uzupełniony lub wręcz zredagowany przez archiwistę.

Cytat: Grzesiek
Faktycznie na miejscu badacza czy innego użytkownika wolałbym wiedzieć co jest pierwotne, a co wtórne...
A po co mu ta wiedza?
Wielokrotnie spotykałam się z pytaniami użytkowników, co to te nawiasy i po co. I wielokrotnie slyszałam, że do niczego im to nie jest potrzebne.
A badacz kancelarii i tak zagląda do akt (przynajmniej mam taką nadzieję ;)), nie piszą chyba swoich wiekopomnych prac na podstawie inwentarza.
Weźmy taki tytuł na okładce, nadany w NDAP:
Prot. posiedzeń CKM.
I akta te wedrują do AAN, gdzie zgodnie z dotychczasowymi zasadami archiwista pracowicie inwentaryzuje i nadaje tytuł: Prot[okoły] posiedzeń C[entralnej] K[omisji] M[etoycznej].
Przejrzyscie? Na pewno nie. A jaki cel tego? Co to obchodzi użytkownika? On chce wiedzieć, co jest w tej jednostce, i nasze łamańce i kombinacje niewiele go interesują, a wręcz zamulają informację.

Cytat: urzędas
Opis powinien być zgodnie z metodyką archiwalną skrótowy, ale informacyjnie treściwy.
Cytat: Grzesiek
Sam bardzo często mam do czynienia z teczkami nie opisanymi albo opisanymi fatalnie i poprawiam dane dopisując różne elementy żeby to wszystko jakoś wyrównać i postawić na nogach
Pełna zgoda, stąd mój postulat, aby w takich przypadkach archiwista nadawał nowy tytuł bez żadnych nawiasowych łamańców.

Cytat: urzędas
Ważne to jest też przy cytowaniu źródeł - czy mamy do czynienia z jednostką archiwalną opisaną historycznie, czy też jest to pomysł archiwisty.
Nie bardzo wiem o co chodzi.

Cytat: urzędas
Problem znowu, w mojej ocenie, leży poza metodyka archiwalną. Problem ma ZoSIA  - nie łyka nawiasów kwadratowych i ma problem z wyszukiwaniem z nawiasami (ogólnie dużo większy, a wręcz gigantyczny problem z samym wyszukiwaniem w ogóle - patrz post A. Korolewicza w innym wątku).
Może poprawmy funkcjonalności w ZoSIA, a potem podważajmy naszą metodykę archiwalną.
ZoSIA nie ma tu nic do rzeczy!
Gdybysmy w dalszym ciągu inwentaryzowali na kartach, też byłabym za tym, aby odejsc od stosowania nawiasów kwadratowych.

Cytat: urzędas
Przecież już mamy miliony opisów tak uczynionych - teraz mamy to poprawiać? Kolejna akcja po retrokonwersji? 
Nawet jeśli coś się zmienia to przecież powinniśmy pozostawić zespoły opracowane / opisane w np. latach 60-tych czy 70-tych  według obowiązujących wtedy zasad. Czyli nawiasy kwadratowe powinny pozostać w opisach.
To jest oczywiste, nowe przepisy bedą dotyczyć nowych inwentarzy, sporządzanych po wejsciu w życie nowych przepisów.
Pozdrawiam i życzę większej elastycznosci w podejsciu do metodyki archiwalnej ;D



Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
A po co mu ta wiedza?
Wielokrotnie spotykałam się z pytaniami użytkowników, co to te nawiasy i po co. I wielokrotnie slyszałam, że do niczego im to nie jest potrzebne.

Czy aby na pewno?
Pierwsze z brzegu z naszej (póki co) Izy.
PL   59   21   0   3   63      dokumentacja aktowa   J   Różne [informacje o grobach żołnierzy, sprawozdania z akcji zbiórkowej na Warszawę]         1949-1950      stan dobry            polski                  Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   64      dokumentacja aktowa   J   Sumaryczny spis ludności         1944-1945      stan dobry            polski   s. 203         Nr 45      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   65      dokumentacja aktowa   J   Spisy miejscowości [miasta, gromady]         1945-1945      stan dobry            polski   s. 320         Nr 46      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   66      dokumentacja aktowa   J   Różne [sprawy ochrony przeciwpożarowej]         1946-1946      stan dobry            polski                  Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   67      dokumentacja aktowa   J   Sprawy metrykalne i urzędów stanu cywilnego [zażalenia na duchowieństwo, sprawozdania okresowe nadsyłane przez Urzędy Stanu Cywilnego z terenu powiatu]         1945-1946      stan dobry            polski            Nr 48      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   68      dokumentacja aktowa   J   Zmiana wyznania [podania, decyzje]         1945-1945      stan dobry            polski   s. 124         Nr 53      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   69      dokumentacja aktowa   J   Sprawy wyznań niechrześcijańskich [informacje o istnieniu wyznawców i duchowieństwa grecko - katolickiego]         1946      stan dobry            polski   s. 12         Nr 54      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   70      dokumentacja aktowa   J   Instrukcje i okólniki [władz nadrzędnych oraz własne]         1945-1946      stan dobry            polski   s. 406         Nr 55      Tak      -   -      Nie
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Chyba się nie zrozumielismy. W opisie jednostej jak najbardziej chodzi o to aby tytuły uzupełniac, rozszerzać, poprawiać, nadawać nowe, jesli jest taka potrzeba.
Chodzi o łamańce dzielące wyrazy i uzupełnienia, które często można podac bez nawiasu. A nawiasy powinnismy stosować tam, gdzie trzeba, zgodnie z zasadami języka polskiego.


PL   59   21   0   3   63      dokumentacja aktowa   J   Różne [informacje o grobach żołnierzy, sprawozdania z akcji zbiórkowej na Warszawę]         1949-1950      stan dobry            polski                  Tak      -   -      Nie
Tytuł jest niejasny: jesli w jednostce jest tylko to, co w nawiasie, to po co te "Różne"? Tytuł powinien brzmieć (bez nawiasu oczywiście): Informacje o grobach żołnierzy, sprawozdania z akcji zbiórkowej w Warszawie. A jesli są też inne sprawy, to powinni być dodane "m.in."

Cytat: Marek Gieroń
PL   59   21   0   3   65      dokumentacja aktowa   J   Spisy miejscowości [miasta, gromady]         1945-1945      stan dobry            polski   s. 320         Nr 46      Tak      -   -      Nie
Tutaj uzupełnienie jak najbardziej ok.
Cytat: Marek Gieroń
PL   59   21   0   3   66      dokumentacja aktowa   J   Różne [sprawy ochrony przeciwpożarowej]         1946-1946      stan dobry            polski                  Tak      -   -      Nie
Jeżeli w jednostce są tylko sprawy ochrony przeciwpożarowej to po co ten nawias i przepisane "Różne"?
Cytat: Marek Gieroń
PL   59   21   0   3   67      dokumentacja aktowa   J   Sprawy metrykalne i urzędów stanu cywilnego [zażalenia na duchowieństwo, sprawozdania okresowe nadsyłane przez Urzędy Stanu Cywilnego z terenu powiatu]         1945-1946      stan dobry            polski            Nr 48      Tak      -   -      Nie

PL   59   21   0   3   68      dokumentacja aktowa   J   Zmiana wyznania [podania, decyzje]         1945-1945      stan dobry            polski   s. 124         Nr 53      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   69      dokumentacja aktowa   J   Sprawy wyznań niechrześcijańskich [informacje o istnieniu wyznawców i duchowieństwa grecko - katolickiego]         1946      stan dobry            polski   s. 12         Nr 54      Tak      -   -      Nie
PL   59   21   0   3   70      dokumentacja aktowa   J   Instrukcje i okólniki [władz nadrzędnych oraz własne]         1945-1946      stan dobry            polski   s. 406         Nr 55      Tak      -   -      Nie
Ok, chociaż przy wymienianiu równie dobrze można zastosować dwukropek (a jeśli w tych nawiasach nie ma wszystkiego, to i tak tytuł jest niejasny, bo uzupełnienie powinni byc poprzedzone "m.in.").
Powtarzam: chodzi o łamańce w stylu:
Czł[onkowie] Zw[iązku Harcerstwa P[olskiego]  w szkole
Spraw[ozdanie] z działalności
itd.
oraz:
Korespondencja [Jana Kowalskiego z żoną Barbarą]
Sprawozdanie [z działalności Archiwum Państwowego w Poznaniu za 2016 rok].
Po co tutaj nawiasy?





Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Ja się kiedyś spotkałem z metodą w jednym ze zlikwidowanych już dawno oddziału archiwum, że archiwiści tam pracujący zarzucili metodę uzupełniania skrótów typu M[iejska] R[ada] N[arodowa] lub Prez[ydium] tylko cały tytuł dawali w nawiasy dając do zrozumienia, że coś było zmieniane.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Takie czy inne łamańce oko rozpozna, ale systemy informatyczne mają z tym trudności. W związku z tym, że to właśnie one służą obecnie do gromadzenia i wyszukiwania danych, w pismach NDAP do archiwów zalecane było rozwijanie skrótów w sposób, który pozwoli na wyszukanie danych oryginalnych i nadanych tytułów, a także zaznaczenia zakresu ingerencji osoby opracowującej materiały archiwalne, tzn.  PMRN [Prezydium Miejskiej Rady Narodowej]. Taka propozycja była też dyskutowana na ostatnim posiedzeniu CKM. W związku z tym, że normy międzynarodowe i standardy opisów stosowane w różnych krajach nie przewidują zaznaczania zakresu twórczej ingerencji osoby opracowującej w brzmienie tytułu podane w opisie, w projekcie polskiej normy NOMA nie proponowano stosowania nawiasów.
Zgodnie z instrukcją kancelaryjną w opisach teczek w NDAP skrótów się nie stosuje. Podstawą tytułu jest brzmienie hasła klasyfikacyjnego z jrwa, które często trzeba uzupełnić stosownie do zawartości teczki. I pytanie, czy AAN to uzupełnienie umieści w polu opisu "tytuł", czy w polu "zawartość".
Oprócz uzupełniania tytułów zdarza się też ich skracanie, co proponuje się zaznaczać jako [?] i co nie budzi już takich dyskusji jak uzupełnienia.

Offline Anna Laszuk

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 161
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Psikus techniczny. W ostatnim wersie poprzedniego wpisu, w nawiasie kwadratowym zapisał się znak zapytania, a był wpisany wielokropek czyli [...] = [trzy kropki] .

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Dla mnie jak widzę w archiwum "zakładowym" (nie lubię tej nazwy!) teczkę z tytułem "Różne pisma" to jest to jasny sygnał, że ktoś zawalił swoje obowiązku i zrobił teczkę bez sensu. Kiedy ją przepakuję, ułożę sprawy chronologicznie, usunę wtórniki i uzupełnię jej tytuł na odpowiadający stanowi faktycznemu: Różne pisma [Współpraca z podmiotami o charakterze ponadnarodowym] (porozumienia o współpracy, notatki ze spotkań roboczych) - to potem wiem, że w takiej teczce nie mam co szukać kompletnych akt sprawy a i o spisie spraw mogę zapomnieć. Stąd nie dowiem się na pewno czy w danym roku były tylko te dwa porozumienia, które są w teczce czy może były jeszcze inne ale nie zostały odłożone do właściwej (Pisma różne ;)) teczki. Generalnie wiem, że to potencjalny problem dla mnie, archiwisty. Pytanie czy użytkownikowi taka wiedza jest na pewno zbędna? Wydaje mi się, że dla historyka może być użyteczna. Sposób prowadzenia dokumentacji w instytucji też jest (powinien być) istotną, w wielu kwestiach,  wskazówką dla badacza. Nie umiem ocenić czy na pewno powinniśmy kogoś tej wiedzy pozbawiać ale czuję, że nie powinniśmy.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Widzę że wiele osób poparło moje rozumowanie. I chwała Bogu!
A teraz kilka dodatkowych argumentów czy opinii.
Pytanie i stwierdzenie Pani Hanny Staszewskiej:
Cytuj
A po co mu ta wiedza?
Wielokrotnie spotykałam się z pytaniami użytkowników, co to te nawiasy i po co. I wielokrotnie slyszałam, że do niczego im to nie jest potrzebne.

Są użytkownicy, którym ta wiedza nie będzie do niczego potrzebna. Z mojej perspektywy jednak wygląda to tak, że badacze - zwłaszcza Ci stale przesiadujący w PN i piszący wiele - chcą wiedzieć z czym mają do czynienia.
Nade wszystko my archiwiści powinniśmy chcieć wiedzieć - mamy bowiem badać kancelarię, bo na podstawie tych badań i naszej praktyki archiwalnej porządkujemy potem kolejne zespoły.
I znowu wracam do definicji porządkowania; ma być tak jak działało w żywym funkcjonującym urzędzie. Jeśli w nim była teczka Sprawy różne, albo Teczka p. Krysi, albo Sprawy załatwiane przez przewodniczącego Rady Narodowej - to pięknie to opisuje jak stosowany był system kancelaryjny. Takie teczki to smaczek archiwalny - i powinniśmy je zostawić i uzupełnić na jakikolwiek sposób   treść tych akt. Umówiliśmy się jakiś czas temu, że wszystko od archiwisty jest w nawiasie kwadratowym - nie widzę powodu, żeby to teraz zmieniać, skoro stosujemy to już jakiś dłuższy czas (więc domniemać można, że się sprawdziło).
No i te Sprawy załatwiane przez przewodniczącego Rady Narodowej a w rozszerzeniu od archiwisty [sprawy przydziału talonów na samochód marki Fiat 126p i przydziału mieszkań spółdzielczych]. czy to nie piękny przykład rodem ze środka PRL?
Przykład z Protokołami z NDAP - delikatnie mówiąc nietrafiony. Bo któż jak nie my powinniśmy wiedzieć jak to powinno być i nie robić sobie takich numerów. Szewc bez butów chodzi?

Nie mogę też niestety powiedzieć, że ZoSIA nic do tego nie ma. Ma - pracujemy coraz więcej w tym systemie  i widzimy gdzie są braki i gdzie są problemy. Proszę nam nie wmawiać, że tego nie ma. To zaklinanie rzeczywistości. ZoSIA ma problem z nawiasami i wyszukiwaniem. I tyle w tym temacie.

Sama Pani Hanna raz pisze o nawiasach w ogóle a raz tylko o łamańcach - to jak ma być. Kasujemy łamańce czy kasujemy nawiasy kwadratowe w ogóle?

Cytuj
Przejrzyście? Na pewno nie. A jaki cel tego? Co to obchodzi użytkownika? On chce wiedzieć, co jest w tej jednostce, i nasze łamańce i kombinacje niewiele go interesują, a wręcz zamulają informację.

Przejrzyście, z wiedzą o kancelarii, czasach, w których funkcjonowała i jej ewidentnych brakach. Z pełnym pierwotnym tytułem i skrótowym uzupełnieniem od archiwisty, zaznaczonym jak należy. Zgodnie z zasadami.

To chyba przykład na to, że nowe jest wrogiem lepszego. Stwarzamy problemy tak gdzie ich nie ma.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Cytuj
Polecam te:
http://searcharchives.pl/53/1692/0#tabZespol
http://searcharchives.pl/53/4939/0/?q=biblioteka+publiczna+w+poznaniu+XCDNUMERUro:0+XTYPEro:zesp+XARCHro:53&wynik=7&rpp=15&page=1#tabZespol

No to teraz już zupełne oniemienie...  :o
Pani Hanna w innym wątku poleca przykład dobrego opisu jednostek archiwalnych z AP Poznań. Wchodzę i oczom nie wierzę??!!!  :( Nawiasy kwadratowe...

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Widzę, że niektórym wszystko kojarzy się z ZoSIA, ale nie będę się tutaj zajmować schorzeniami, tylko tematem wątku.

Celem inwentaryzacji powinien być opis jednostki, a najważniejszym jego elementem jest nadanie jednostce tytułu, tzn. archiwista, w oparciu o analizę jednostki i tytułu nadanego na przedpolu powinien nadawać jednostce tytuł najlepiej oddający jej zawartość. Oczywiście jeśli tytuł nadany na przedpolu jest odpowiedni, nie ma potrzeby go zmieniać. I w tym procesie nawiasy kwadratowe są moim zdaniem zupełnie zbędne i niejednokrotnie ich nadużywanie prowadzi to wypaczenia opisu, a na pewno do niezrozumienia wśród użytkowników. A celem pracy archiwisty nie powinno być tworzenie opisów w sposób hermetyczny, tylko w taki, aby trafiał do szerokiego grona odbiorcy. Likwidacja nawiasów nie prowadzi do degradacji pracy archiwisty inwentaryzującego, a wręcz przeciwnie - podniesie rangę inwentaryzacji, która w ten sposób stanie się prawdziwym procesem nadawania tytułu jednostce, a nie tylko procesem odtwórczym, przepisywania niejednokrotnie bezsensownych tytułów w imię dogmatu wyznawanego przez grupę wyznawców.

Swoje spostrzeżenia opieram na mojej praktyce w trakcie której zdarzało mi się trafiać na jednostki, których tytuł nadany na przedpolu i zapisany na teczce w żaden sposób nie był związany z zawartością jednostki. Aby nie być gołosłownym podam przykład (fakt, najbardziej jaskrawy) zespołu, w którym użycie nawiasów podczas nadawania tytułów było "sztuką dla sztuki": http://szukajwarchiwach.pl/53/5417/0/#tabZespol
W kilku przypadkach tytuł jednostki na tyle odbiegał od rzeczywistości, że zdecydowałem się nadać całkowicie nowy tytuł, a stary przenosiłem do uwag. Np.:
http://szukajwarchiwach.pl/53/5417/0/1/43#tabJednostka
http://szukajwarchiwach.pl/53/5417/0/-/38#tabJednostka
Po co? Ano jedna z wersji doktryny o nawiasach głosi, że tytuł trzeba przepisać, niezależnie od tego jaki jest bezsensowny, bo jest elementem identyfikującym jednostkę. Idąc "na całość" wpisywałbym bezsensowny tytuł i dodawał swój jeszcze w nawiasie, co stworzyłoby niezłego potworka. Tyle mój głos w dyskusji, proponuję spojrzeć na sprawę nieco szerzej niż tylko w stylu "zamach na metodykę" czy "zawsze się tak robiło i nie zmieniajmy tego".

PS ZoSIA nie ma problemów z wyszukiwaniem w nawiasach, a jeśli ktoś twierdzi inaczej proszę o przykład, trzeba będzie zgłosić do poprawki. Tylko proszę nie podawać przykładów w stylu "Protokoły [G]minnej [R]ady [N]arodowej". Jeśli ktoś nadal tak nadaje tytuły jednostkom, to lepiej aby czym prędzej zaprzestał tego procederu i nie chwalił się tym, bo naprawdę nie ma czym.

Pozdrawiam wszystkich prawdziwych archiwistów  :)
Absens carens

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 07, 2017, »
Cóż, i ja do wyznawców się zaliczam. Tym samym nie wiem, czy końcowe pozdrowienie mnie dotyczy.  :D
Z nawiasami jest może więcej roboty, ale niosą jednak informację.
Cytuj
Likwidacja nawiasów nie prowadzi do degradacji pracy archiwisty inwentaryzującego, a wręcz przeciwnie - podniesie rangę inwentaryzacji, która w ten sposób stanie się prawdziwym procesem nadawania tytułu jednostce, a nie tylko procesem odtwórczym.
No, jeśli ktoś ogranicza się do bezkrytycznego przepisywania, to problem nie polega na istnieniu nawiasów bądź nie.

Jednym użytkownikom są potrzebne, innym nie. Mamy równać do tych, dla których to rybka? To proponuję więcej sondaży przed każdym i po każdym posiedzeniu CKM. Internet i prowadzenie czytelni daje ogromne możliwości w tym względzie...

Czy jeśli los [] będzie policzony, czy my będziemy je teraz usuwać? W IZIe to "minuta osiem" roboty, ale w ZoSI...
Nawiasem (okrągłym) mówiąc, zamierzchła, uświęcona i kontynuowana jeszcze lata tradycja w Krakowie stosowała "" przy tytułach oryginalnych, i bez [] przy nadanych przez archiwistę. Taki jest fakt. Ileż to roboty było, jeszcze nieukończonej, z likwidacją "" i wstawianiem []. Nie, żeby nam się nudziło albo takie zajęcie szczególnie podobało, ale wynikało to z wniosków pokontrolnych.

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy nawiasy kwadratowe są potrzebne?
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 07, 2017, »
Cóż, i ja do wyznawców się zaliczam. Tym samym nie wiem, czy końcowe pozdrowienie mnie dotyczy.  :D
Dotyczy wszystkich, którzy czują się prawdziwymi archiwistami. Nawiasy nie mają tu nic do rzeczy :)
Cytuj
Czy jeśli los [] będzie policzony, czy my będziemy je teraz usuwać?
No bez przesady... Tytuły, które są już w systemie zostają, nie będziemy ich usuwać i meliorować. Jeśli wprowadzimy taki zapis, a do tego jeszcze długa droga, to będzie dotyczył tylko nowych opisów. Ja przedstawiłem swoje zdanie, ale ostateczna decyzja będzie należała to CKM, a na razie zdania są podzielone.
Absens carens