Autor Wątek: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl  (Przeczytany 6189 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« dnia: Marzec 21, 2017, »
W firefox 52.0.1 i chrome 57.0.2987.110 ifar.pl jest stroną niezabezpieczoną i istnieje ryzyko utraty danych do logowania. Da się coś z tym zrobić?

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2017, »
Nie jest to przypadkiem standardowe ostrzeżenie dla wszystkich stron, które mają w adresie http, zamiast co raz popularniejszego https?

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2017, »
Nie jest to przypadkiem standardowe ostrzeżenie dla wszystkich stron, które mają w adresie http, zamiast co raz popularniejszego https?

Słuszna uwaga. Oczywiście będzie zmiana - natomiast chcę podejść kompleksowo co wiąże się z wydatkami dla mnie (certyfikaty SSL) co muszę jakoś rozplanować - tak pisząc już od kuchni... ;)..]

pozdrawiam,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Cyberatak na forum?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 24, 2017, »
Dostałem na priva wiadomość od użytkownika Ewap - znikają jej posty, nie może pisać żadnych wiadomości. Zgłaszam adminowi, ale piszę też tutaj, bo może inni też zauważą coś niepokojącego. Lepiej dmuchać na zimne.

Przy okazji - gdybyśmy mieli tę planowaną fundację czy stowarzyszenie, to po prostu zrzucalibyśmy się na takie wydatki jako ifarowa społeczność.
Jarek Orszulak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2017, »
Nie ma cyberataku.
dzięki za czujność!
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 24, 2017, »
Cytuj
Nie ma cyberataku.
dzięki za czujność!

No niestety, cenzura jednak zadziałała na forum. Ewap został zablokowany. Zamknięto mu usta bez słowa wyjaśnienia.
-->wycięte ze względu na interwencję zewnętrzną<--- RM

Wielka szkoda! Wycięto osobę, która wykazała się wielką wiedzą w zakresie archiwistyki i EZD, będącą na bieżąco w prawie i nowinkach technicznych, która bezsprzecznie ożywiła to forum.  Dzięki jej postom i odpowiedziom pojawiło się tu mnóstwo merytoryki. WIELKA SZKODA!
Jedyny grzech Ewap to to, że nie było po linii...

Na wszelki wypadek żegnam się z Państwem, bo niewykluczone, że kolejne zbanowane konto będzie moje.

PS. Za moim pośrednictwem Ewap pozdrawia wszystkich serdecznie i żegna się z Państwem. Prosi o ew. kontakt przez moją osobę. Zresztą znajdziecie ją, kto myśli ten się już dawno domyślił...

Żądam przywrócenia Ewap!!! Dyskutujmy i szanujmy zdanie innych, nawet jeśli nam z nimi nie po drodze
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2017, »
Cytuj
Nie ma cyberataku.
dzięki za czujność!

No niestety, cenzura jednak zadziałała na forum. Ewap został zablokowany. Zamknięto mu usta bez słowa wyjaśnienia.

Wielka szkoda! Wycięto osobę, która wykazała się wielką wiedzą w zakresie archiwistyki i EZD, będącą na bieżąco w prawie i nowinkach technicznych, która bezsprzecznie ożywiła to forum.  Dzięki jej postom i odpowiedziom pojawiło się tu mnóstwo merytoryki. WIELKA SZKODA!
Jedyny grzech Ewap to to, że nie było po linii...

Na wszelki wypadek żegnam się z Państwem, bo niewykluczone, że kolejne zbanowane konto będzie moje.

PS. Za moim pośrednictwem Ewap pozdrawia wszystkich serdecznie i żegna się z Państwem. Prosi o ew. kontakt przez moją osobę. Zresztą znajdziecie ją, kto myśli ten się już dawno domyślił...

Żądam przywrócenia Ewap!!! Dyskutujmy i szanujmy zdanie innych, nawet jeśli nam z nimi nie po drodze

Ech...
a) zostałem poproszony o usunięcie - pamiętacie może swego czasu jak proszono mnie nawet przez kancelarię prawną (list dostała moja mama która naprawdę ciężko to przeżyła) o usunięcie pewnych informacji, teraz podchodzę do różnych spraw z większą ostrożnością.
b) mam kilka raportów użytkowników którzy uważają, że wypowiedzi Ewyp obrażają innych na forum,
c) Ewap dostała info, że jest w tej chwili zablokowana - lecz nie usunięta. Będę wyjaśniał z tymi ifarowiczami ten problem.
Urzędasie proszę o czytanie ze zrozumieniem.
d) każde konto może być zabanowane jeśli jest raprtowane jako naruszające zasady forum/odczucia ifarowiczów.

Pozdrawiam,



« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 24, 2017, »
Po pierwsze
Chciałabym zapytać dlaczego wycina Pan ten link?  ---
Nie linkujemy nic co byłoby podejrzane -

Po drugie odnośnie Ewap
Cytuj
Ewap został zablokowany
Tak właśnie napisałam, więc jak widać umiem czytać że zrozumieniem. Fakt jest faktem, Ewap nie może się odezwać w swojej obronie.
Cytuj
Będę wyjaśniał z tymi ifarowiczami ten problem.
Wnioskuję o publiczną dyskusję co takiego stało się złego, że Ewap został zbanowany. Dla oczyszczenia sytuacji i dla rozwagi na przyszłość.
Cytuj
każde konto może być zabanowane jeśli jest raportowane jako naruszające zasady forum/odczucia ifarowiczów.
Zgoda zasady są ważne - ale dowiedzmy się jakie zostały złamane. Co do odczuć ifarowiczów - no cóż też jako żywo jestem ifarowiczem i moje odczucia są zgoła inne. Jestem też na innych forach - były dużo ostrzejsze spory i nikt nikomu ust nie zamykał.

Po trzecie  tylko przypominam -  cenzura jest zła i o tym już było na tym forum...
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 24, 2017, »
Po pierwsze
Chciałabym zapytać dlaczego wycina Pan ten link?  ---
Nie linkujemy nic co byłoby podejrzane -

Po drugie odnośnie Ewap
Cytuj
Ewap został zablokowany
Tak właśnie napisałam, więc jak widać umiem czytać że zrozumieniem. Fakt jest faktem, Ewap nie może się odezwać w swojej obronie.
Cytuj
Będę wyjaśniał z tymi ifarowiczami ten problem.
Wnioskuję o publiczną dyskusję co takiego stało się złego, że Ewap został zbanowany. Dla oczyszczenia sytuacji i dla rozwagi na przyszłość.
Cytuj
każde konto może być zabanowane jeśli jest raportowane jako naruszające zasady forum/odczucia ifarowiczów.
Zgoda zasady są ważne - ale dowiedzmy się jakie zostały złamane. Co do odczuć ifarowiczów - no cóż też jako żywo jestem ifarowiczem i moje odczucia są zgoła inne. Jestem też na innych forach - były dużo ostrzejsze spory i nikt nikomu ust nie zamykał.

Po trzecie  tylko przypominam -  cenzura jest zła i o tym już było na tym forum...

a) Pisałem dlaczego usuwam. We wcześniejszym poście - znów upraszam o czytanie dokładne.
b) Publiczną dyskusję?  Jak wyjaśnię z użytkownikami czemu zgłaszają uwagi do działań Ewyp nie będzie ona potrzebna tym bardziej, że nie chcieli upublicznienia swoich danych.
c) Każde forum kieruje się swoimi zasadami jeśli inne fora są lepsze, nie ma obowiązku korzystania z tego.
d) nie mam zamiaru na ten temat dyskutować ani chwili dłużej, jest uruchomiane działanie, jeśli weryfikacja będzie poprawna Ewap (jeśli zechce wróci na forum).

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 24, 2017, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 24, 2017, »
Usuwany link to link do informacji publicznej przecież ... To chyba trzeba jeszcze do NIK-u się zwrócić żeby usunęli? Szczerze mówiąc jakby nie to późniejsze zamieszanie, to nawet bym do tego nie zaglądnął. Bardziej zainteresowały mnie ich kontrole dotyczące systemów teleinformatycznych, bo tam jest mowa o EZD.
Poruszeni słusznym gniewem użytkownicy zbiorą się zatem w ustronnym miejscu, i zakrywszy swe twarze, osądzą niecne występki Ewyp ...

Trochę strasznie, trochę śmiesznie.
Jarek Orszulak

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 24, 2017, »
Cytuj
a) Pisałem dlaczego usuwam. We wcześniejszym poście - znów upraszam o czytanie dokładne.
czyli
Cytuj
zostałem poproszony o usunięcie - pamiętacie może swego czasu jak proszono mnie nawet przez kancelarię prawną (list dostała moja mama która naprawdę ciężko to przeżyła) o usunięcie pewnych informacji, teraz podchodzę do różnych spraw z większą ostrożnością.
Dla mnie to nie jest odpowiedz na zadane pytanie, które też Pan ocenzurował (i nawet nie zostawił śladu swojej ingerencji w poście, czyniąc go lakonicznym i mało dobitnym).
Dlatego pytam jeszcze raz już bez wklejania linka: Dlaczego wycina Pan na forum link do oficjalnej strony Najwyższej Izby Kontroli i jej oficjalnych dokumentów?  Link do czegoś co jest informacja publiczną?
Cytuj
Publiczną dyskusję?  Jak wyjaśnię z użytkownikami czemu zgłaszają uwagi do działań Ewyp nie będzie ona potrzebna tym bardziej, że nie chcieli upublicznienia swoich danych.
Chyba to jednak nie problem wskazać wypowiedź, która nam się nie podoba i napisać jasno, jakie zasady złamano. Trochę odpowiedzialności cywilnej niezależnie czy piszemy pod nazwiskiem czy pod nikiem.
 
Cytuj
Każde forum kieruje się swoimi zasadami jeśli inne fora są lepsze, nie ma obowiązku korzystania z tego. Nie mam zamiaru na ten temat dyskutować ani chwili dłużej, jest uruchomiane działanie, jeśli weryfikacja będzie poprawna Ewap (jeśli zechce wróci na forum).
Forum jest  po to żeby właśnie dyskutować - zwłaszcza tam gdzie się nie zgadzamy.
A tekst o braku obowiązku korzystania z tego forum jest kuriozalny. I przykry niezwykle zarazem.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 24, 2017, »
...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 27, 2017, »
b) mam kilka raportów użytkowników którzy uważają, że wypowiedzi Ewyp obrażają innych na forum,
(...)
d) każde konto może być zabanowane jeśli jest raprtowane jako naruszające zasady forum/odczucia ifarowiczów.

Odczucia kilku użytkowników zostały naruszone więc konto Ewyp zostało zbanowane. Czyli, jak rozumiem, jeśli teraz kilkoro innych użytkowników zgłosi naruszanie zasad przez tę pierwszą grupę (np. niesłuszne oskarżanie, konfliktowanie, niszczenie wizerunku forum, tworzenie złej atmosfery na forum) to ci z pierwszej grupy też zostaną zbanowani, czy tak?
Jarek Orszulak

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
A co do certyfikatów bezpieczeństwa  :)
Po "zhackowaniu" algorytmu SHA1 prawdopodobnie przejdziemy na SHA2 dla zastosowań począwszy od systemów archiwizacji po systemy płatności elektronicznych. Zatem, jeżeli ifar.pl certyfikujemy to już po zalecanych algorytmach :D

PS. Rafale, przepraszam za tamto pismo... nie wiedziałem, jakie były okoliczności tej sprawy. Przepraszam.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: Certyfikat bezpieczeństwa ifar.pl
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 29, 2017, »
Cytuj
c) Ewap dostała info, że jest w tej chwili zablokowana - lecz nie usunięta. Będę wyjaśniał z tymi ifarowiczami ten problem.

Chciałam dopytać, czy są już jakieś ustalenia odnośnie Ewap
Czas płynie...
Warto byłoby potraktować nas poważnie i podjąć jakąś decyzję
Ewap jest dalej zablokowana - ten stan teoretycznie przejściowy stał się stanem stałym
Panie Rafale - nie odpuścimy, będziemy pytać wciąż i wciąż...