Autor Wątek: Opis jednostek archiwalnych  (Przeczytany 2247 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adrian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Opis jednostek archiwalnych
« dnia: Marzec 11, 2017, »
Witajcie IFARowicze :)
Nie wiem, czy taki temat był już na Forum (pewnie tak, a ja słabo szukałem). Ale że nie znalazłem, to piszę tu :)
Moje pytanie dotyczy opisu jednostek archiwalnych, w przygotowaniu inwentarza książkowego. Czy jest jakiś wzór opisu jednostek, poza normami NOMA 01?? W sensie, czy jest jakiś wzór, według którego opisuje się poszczególne pola opisu, nadaje się im konkretny układ?? Co umieszcza się w bloku uwag??
Wiem, że te pytania są banalne i proste, ale powstał ostatnio pewien merytoryczny spór wśród braci archiwalnej, o treści co, jak i gdzie. Stąd moje pytanie, jak wyglada to w innych archiwach?? A może ktoś może podesłać jakiś przykładowy opis jednostek?? Będę wdzięczny.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Opis jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2017, »
Bardzo wdzięczne pytania :)
Proponuję zajrzeć do wskazówek metodycznych do sporządzania inwentarzy archiwalnych zespołów (zbiorów) akt wytworzonych w okresie kancelarii akt spraw (XIX-XX w.) z maja 1984 r. (wciąż obowiązują w archiwach, ale CKM pracuje nad nowym normatywem  8)) https://www.archiwa.gov.pl/files/przepisy_metodyczne/1984_2.pdf
Spora częsć zaleceń jest w dalszym ciągu aktualna.

W serwisie SWA można obejrzeć opisy jednostek z różnych archiwów, oczywiscie są tu i  przykłady kiepskie, pokazujące, jak nie należy opisywać j.a., ale jest dużo dobrze opracowanych materiałów.
Polecam te:
http://searcharchives.pl/53/1692/0#tabZespol
http://searcharchives.pl/53/4939/0/?q=biblioteka+publiczna+w+poznaniu+XCDNUMERUro:0+XTYPEro:zesp+XARCHro:53&wynik=7&rpp=15&page=1#tabZespol

Pozdrawiam

Offline Adrian

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: Opis jednostek archiwalnych
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2017, »
Pani Hanno,
dziękuję za odpowiedź. Te wskazówki metodyczne są tym, czego szukałem. I cieszy mnie niezmiernie fakt, iż Komisja Metodyczna pracuje nad nową ich wersją. To, co potrzebowałem, w nich znalazłem.

Strukturę SWA oczywiście znam, ale chętnie skorzystam z załączonych przykładów, zwłaszcza że poleca je Pani jako te dobre. Mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć jakiś model, który będzie odpowiadał normom. Bo jak na razie to w archiwum, w którym pracuję, jest wolna amerykanka.