Autor Wątek: CKAOD kadencji 2016-2020  (Przeczytany 15480 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline coochise

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
CKAOD kadencji 2016-2020
« dnia: Styczeń 25, 2017, »
Oczywiście protokoły CKAOD będą w swoim czasie opublikowane na stronie NDAP.  Co do publikowania  protokołów i zaprzestania tego procederu w 2014 r. to pytanie dlaczego tak się stało można kierować do ówczesnego przewodniczącego CKAOD, który powinien coś więcej na ten temat wiedzieć. Ponadto prośby publikowania protokołów z posiedzeń CKAOD powinny być kierowane do przewodniczącego CKAOD a nie przewodniczącej CKM   :D

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 25, 2017, »
Zgodnie z paragrafem 10 Zarządzenia nr 9 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 31 lipca 2012 r. za obsługę administracyjną i kancelaryjną CKAOD odpowiada departament właściwy dla spraw kształtowania narodowego zasobu archiwalnego. Na stronach NDAP jest pełna informacja o kadencji z lat 2007-2011 i kadencja 2012-2016 - do końca 2014 r.
Pytanie: co takiego stało się na poczatku 2015 r., że zaprzestano obsługi CKAOD zgodnie z wypracowanymi wcześniej standardami? Nie zmienił nam się przypadkiem wtedy Dyrektor Departamentu Kształtowania Narodowego Zasobu Archiwalnego? 

Offline coochise

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2017, »
Nie chcę być złośliwy Urzędasie ale na stronach NDAP nie ma protokołów z posiedzeń CKAOD z lat 2007-2014 - są tylko zawiadomienia o posiedzeniach, rejestry uchwał oraz sprawozdania z prac CKAOD  i wtedy był inny dyrektor DKN. W każdym bądź razie nie wiem dlaczego na stronach NDAP nie wisi nic z prac CKAOD w 2015 r., nie wiązałbym jednak tego ze zmianami na stanowiskach dyrektorów w NDAP. W każdym razie protokoły wraz z całą dokumentacją  posiedzeń CKAOD znajdą się na stronie NDAP. A Ciebie Urzędasie skoro się tak bardzo interesujesz pracami CKAOD zapraszam do współpracy w ramach CKAOD;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2017, wysłana przez Hanna Staszewska »

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2017, »
CKAOD od 2007 do 2014 informowała rzetelnie nad czym pracuje i jakie podejmuje uchwały. Składała też regularnie sprawozdania. I był to chlubny wyjątek na stronach NDAP.
Do tego trzeba dodać kilka opinii i materiałów z prac CKAOD, które stały się artykułami np. w Archeionie (np. o spisach powszechnych lub zapowiadany o dokumentach tożsamości).  Dla mnie wystarczająco.
Co do protokołów to trzeba by było się zastanowić - czy sprawy brakowania z zasobu poszczególnych ap rzeczywiście trzeba upubliczniać.  Może czasem lepiej mniej wstydu dla ap.  ???
A prace gremium zajmującego się wartościowaniem dokumentacji interesują mnie jak każdego archiwistę. Wartościowanie to ważne i niezwykle trudne zadanie - od tego zależy czy potem użytkownicy będą mieli na czym pracować i jakie będą nasze zbiory. Ich obecne utyskiwania, że zostawiamy tylko sprawozdania i bilanse są tego najlepszym dowodem.
Co do prac w CKAOD - no cóż, jestem i pracuję w swoim lokalnym archiwum i mam całkiem niezłe doświadczenie zawodowe  - jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z mojej wiedzy - z pewnością nie uchylę się. Obawiam się jednak, że to nie nastąpi...

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2017, »
Co do prac w CKAOD - no cóż, jestem i pracuję w swoim lokalnym archiwum i mam całkiem niezłe doświadczenie zawodowe  - jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z mojej wiedzy - z pewnością nie uchylę się. Obawiam się jednak, że to nie nastąpi...
A gdyby jednak chciał, to z kim konkretnie ma się kontaktować?  :)
Absens carens

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 28, 2017, »
Informacje o działalności CKAOD w kadencji 2016-2020 powinny się wkrótce pojawić, będę o to zabiegał. W pierwszej kolejności będzie można zapoznać się ze składem osobowym Komisji oraz  programem i harmonogramem jej działania. Mam wątpliwości, czy rzeczywiście konieczne jest publikowanie protokołów z posiedzeń, chociaż z drugiej strony nie znajduję żadnego argumentu, żeby tego nie robić. Trzeba będzie też rzeczywiście wyjaśnić w DKN-ie kwestię dokumentacji z przebiegu prac Komisji z lat 2014-2016.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 08, 2017, »
Cytuj
A gdyby jednak chciał, to z kim konkretnie ma się kontaktować?

Nie po to loguję się jako urzędas, aby podawać swoje dane. I nie chodzi tu także o personalia, ani o moją skromną osobę.
Chodzi o to, że powinno sięgać się po ludzi którzy mają duże i długie doświadczenie w pracach we własnych archiwach, w działających tam kaod i km, funkcjonujących jako prelegenci na seminariach /konferencjach, piszacych artykuły na tematy metodyczne czy wypowiadających się w jakikolwiek sposób na tematy metodyczne. Ludzi za którymi stoi wiedza i doświadczenie - bo Ci ludzie decydować będą o tym co po nas zostanie w archiwach.

Offline coochise

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2017, »
Rozumiem że cała reszta archiwistów oprócz wybranych jednostek (które posiadają monopol na wiedzę) nie ma o niczym zielonego pojęcia i dlatego nie powinno się po nich sięgać?

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2017, »
Rozumiem że cała reszta archiwistów oprócz wybranych jednostek (które posiadają monopol na wiedzę) nie ma o niczym zielonego pojęcia i dlatego nie powinno się po nich sięgać?

Ale skąd taki wniosek? Przecież urzędas zapytał o dorobek i doświadczenie ludzi których powołuje się do centralnych komisji i zespołów? Zapewne był zainteresowany ich poglądami. Nie napisał, że to ludzie, którzy "nie mają o niczym zielonego pojęcia". Zasadnicze pytanie, dlaczego w tych zespołach i komisjach nie ma archiwistów doświadczonych oraz takich którzy doświadczenia lub dorobku nie mają. Taka mieszanka jest zawsze twórcza... Na razie to eliminuje się tych z wybranych jednostek, którzy mają wiedzę/monopol na wiedzę...  :D
Ps. Coochise proszę by Pan/Pani uważał/a co pisze, bo Admin czuwa i taki post może uznać za podstawę blokowania konta. Ja osobiście uważam że każdy ma jakieś zielone pojęcie... Przecież w NDAP ludzi z archiwalnym wykształceniem i doświadczeniem jest jak na lekarstwo... a mimo to urząd działa i odpowiada za zarządzanie zasobami archiwalnymi w Polsce.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 09, 2017, »
Cytuj
Rozumiem że cała reszta archiwistów oprócz wybranych jednostek (które posiadają monopol na wiedzę) nie ma o niczym zielonego pojęcia i dlatego nie powinno się po nich sięgać?
Właściwie nie wiem co odpisać. Naprawdę zdumienie moje sięgnęło zenitu!
Czyli doświadczenie i wiedza nic nie znaczą? Przestajemy to szanować?
A skąd niby mamy wiedzieć czy dany archiwista ma zielone pojęcie czy też go nie ma skoro nie istnieje w publicznej odsłonie w postaci wystąpień, artykułów, referatów, szkoleń, propozycji niestandardowych rozwiązań, etc.?  Jak inaczej mamy go wybrać do pracy dla całej sieci archiwalnej? Co teraz jest podstawą wyboru?
A czy coś takiego było napisane w moim poście, co deprecjonowałoby zwykłego szarego archiwistę?
Zaczynam odnosić wrażenie, że zadając niewygodne pytania na tym forum narażam się na atak w każdej odsłonie. Nawet w tym przypadku, w którym zdawałoby się nie ma większych wątpliwości... Przynajmniej dla mnie. Smutno mi. :(

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 09, 2017, »
Zastanawiam się, w jakim kierunku zmierza ta dyskusja i nijak logiki tu nie widzę.
Ogólnie chyba chodzi o to, że Ewap i urzędas zastanawiają się nad składem osobowym rozmaitych zespołów i komisji, które działają przy NDAP.
Przypominam, że owe zespoły i komisje powołuje Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.
Może po prostu trzeba go zapytać o kryteria powoływania składów osobowych?

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 09, 2017, »
Zastanawiam się, w jakim kierunku zmierza ta dyskusja i nijak logiki tu nie widzę.

Uprzejmie proszę o powstrzymanie się od bezpodstawnych osądów... Logika w tym jest. Skoro tworzy się zespoły i komisje by debatowały nad problemami dotyczącymi wszystkich i które mają proponować, a nawet narzucać bez zdania racji (czyli bez żadnego odniesienia się do zgłaszanych) uwag, to warto by były to osoby które mają doświadczenie, dorobek i rozeznanie. Nie wiem czy mają (pewnie urzędas też nie wie), więc pytam ja, pyta urzędas, może forumowicze coś wiedzą. Z tego co się orientuję, to w CKAOD są osoby, o których niektórzy zapewne pierwszy raz słyszą.

Może po prostu trzeba go zapytać o kryteria powoływania składów osobowych?

Bardzo dziękuję za to pytanie/propozycję. Mam nadzieję, że Admin popatrzy łaskawym okiem na ten post, gdy będę odpowiadać, bo zostałam wywołana do odpowiedzi. Z góry dziękuję  :-*
Nie będę załączać dokumentów. Zainteresowani mogą zapytać Naczelnego Dyrektora, czy ma taką korespondencję.
Decyzja o powołaniu CKAOD w nowym składzie została wydana kilka miesięcy po tym jak skończyła się kadencja poprzedniej. W związku z tym przez te kilka miesięcy nie było CKAOD. Stąd zapewne p. Hanny konstatacje o zaległościach w CKAOD. Zawalił Naczelny Dyrektor lub Naczelna Dyrekcja...
Decyzja została podpisana 8 listopada, ale był to chyba dokument tajny, bo choć wchodziła w życie z dniem podpisania to została na stronach NDAP opublikowana dopiero 8 grudnia.
W tym samym dniu (kocham komunikację elektroniczną) wysłałam do Naczelnego Dyrektora prośbę (uprzejmą!!!) o przekazanie informacji na temat szczegółowych kryteriów, którymi się kierował ustalając skład CKAOD.
Na odpowiedź czekałam równo 2 tygodnie, bo ustawa mówi, że wnioski załatwia się w terminie DO 14 dni, ale organ administracji centralnej podległy Ministrowi Kultury inaczej czyta przepisy. Akurat ten wniosek był trudny do rozpatrzenia. Trudno było ustalić skąd ten skład osobowy.
Odpowiedź dostałam, choć trudno to nazwać odpowiedzią (bez oznaczenia organu, bez podpisu, z adresu mejlowego niejakiego Pana Kazimierza Mazana), w dniu 22 grudnia, znak: DOU.0113.14.2016. A odpowiedź brzmi .................... chwila niepewności :)
"Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych przy powoływaniu CKAOD kierował się profesjonalnym osądem"!!!!!!!

No to zbaraniałam. Oczywiście nie uznaję tego za załatwienie mojej prośby. Organ jest bezczynny. Wciąż czekam i rozważam różne kroki. Może Ifarowicze coś podpowiedzą  ;D
Zastanawiam się czyj był ten osąd: Naczelnego, a może dyrektorów archiwów u których pracuje część członków CKAOD, a może samych członków, a może Naczelny o niczym nie wie i to ten Pan co wysłał wiadomość tak napisał ....

Ciekawe jest to, że jednym zdaniem można załatwić prośbę, w której proszono o "szczegółowe kryteria". Widać Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych jest jak Prezydent Mościcki i nie musi się z niczego tłumaczyć przed nikim, no chyba że przed Bogiem i historią....

Dlatego popieram prośbę urzędasa jeżeli ktokolwiek słyszał lub ktokolwiek wie jakie były kryteria, albo zna choć trochę nowych członków CKAOD, to proszę o podzielenie się tą wiedzą....

W końcu Ci ludzie mają decydować o tym jaki zestaw źródeł historycznych pozostawimy następnym pokoleniom....

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 09, 2017, »
W końcu Ci ludzie mają decydować o tym jaki zestaw źródeł historycznych pozostawimy następnym pokoleniom....
Centralna Komisja Archiwalnej Oceny Dokumentacji (CKAOD) jest organem doradczym i opiniodawczym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w sprawach dotyczących kształtowania narodowego zasobu archiwalnego oraz gromadzenia materiałów archiwalnych. O niczym nie decyduje :)
Pozdrawiam

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 10, 2017, »
W końcu Ci ludzie mają decydować o tym jaki zestaw źródeł historycznych pozostawimy następnym pokoleniom....
Centralna Komisja Archiwalnej Oceny Dokumentacji (CKAOD) jest organem doradczym i opiniodawczym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w sprawach dotyczących kształtowania narodowego zasobu archiwalnego oraz gromadzenia materiałów archiwalnych. O niczym nie decyduje :)
Pozdrawiam
Pani Hanno, nie mogę się zgodzić. Skoro doradca burmistrza w orzecznictwie sądów administracyjnych mają wpływ na decyzje i w tym znaczeniu są osobami pełniącymi funkcje publiczne, to tak samo potraktowałbym doradców Naczelnego Dyrektora. Jak dla mnie istnieje znak równości pomiędzy powołaniem kogoś w skład ciała doradczego a zaufaniem do tej osoby i poleganiem na jej zdaniu. Stąd już niedaleko to decydowania.

W kwestii odpowiedzi Naczelnego Dyrektora z przykrością stwierdzam, że jest to bezczynność:
"Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną".

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 10, 2017, »
W końcu Ci ludzie mają decydować o tym jaki zestaw źródeł historycznych pozostawimy następnym pokoleniom....
Centralna Komisja Archiwalnej Oceny Dokumentacji (CKAOD) jest organem doradczym i opiniodawczym Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w sprawach dotyczących kształtowania narodowego zasobu archiwalnego oraz gromadzenia materiałów archiwalnych. O niczym nie decyduje :)
Pozdrawiam

Rozumiem, że to wszystko co może Pani powiedzieć na temat tego co napisałam.... Więc się poprawiam "współdecydować", choć popieram sposób rozumowania "jacka_k". Ciekawe, dlaczego CKM nie opiniuje projektów zarządzeń i nie doradza, tylko sama pisze projekty i je przedkłada do podpisu. Po co więc pracownicy Dep. Archiwistyki. Oni nie potrafią takich projektów przygotować i przekazać do zaopiniowania CKM?