Autor Wątek: CKAOD kadencji 2016-2020  (Przeczytany 15491 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 10, 2017, »
Nie po to loguję się jako urzędas, aby podawać swoje dane. I nie chodzi tu także o personalia, ani o moją skromną osobę.

A szkoda, bo jeżeli ktoś formułuje bardzo konkretne zarzuty, lepiej żeby był znany z imienia i nazwiska. To kwestia zasad i wiarygodności. Tę samą uwagę kieruję do użytkownika Ewap. Wstydzicie się panie/panowie swoich opinii, że ukrywacie się za anonimowymi loginami?

Cała dyskusja jest żenująca. Niestety dotyczy Komisji, której jestem przewodniczącym i czuję się zobowiązany do zajęcia stanowiska. O czym my tak naprawdę rozmawiamy, o personaliach? Czy mamy jakieś obiektywne kryteria na wzór UNZA

Cytuj
Art. 18a. 1. Stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych może zajmować osoba, która:
1) jest obywatelem polskim;
2) korzysta z pełni praw publicznych;
3) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4) posiada kompetencje kierownicze.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać:
1) tytuł zawodowy magistra lub równorzędny i co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych lub archiwach państwowych lub
2) stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów, lub
3) tytuł naukowy w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów.

doboru członków centralnych komisji, które określone zostały w przepisach? Raczej nie, decyzja w tej sprawie jest autonomicznym uprawnieniem Naczelnego Dyrektora, który posiada stosowne kompetencje do jej podjęcia. Dostępem do informacji publicznej będzie więc obejmował informacje o składzie CKM i CKAOD, nie będzie jednak dotyczył kryteriów które zadecydowały o takim a nie innym doborze członków (to są kwestie pozaproceduralne). Wątpliwości mogą być zawsze, możemy się licytować na ilość doktoratów, liczbę wystąpień, referatów itd., ale to niepoważne i małostkowe. Dyskutujmy o konkretnych problemach i rozwiązaniach, krytykujmy efekty pracy, a nie składy osobowe tego lub innego zespołu.

Na koniec chciałem przytoczyć pewien cytat z Alberta Einsteina:

Cytuj
Nauko­wiec jest niczym mi­moza, gdy sam po­pełni błąd, i niczym ryczący lew, gdy od­kry­je błąd zro­biony przez ko­goś innego

Podejrzewam niestety, że taki jest powód ukrywania się za anonimowymi loginami  ;)

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 10, 2017, »

Podejrzewam niestety, że taki jest powód ukrywania się za anonimowymi loginami  ;)

Naprawdę? Jakie to małostkowe... Nie liczy się merytoryczna odpowiedź na zadane pytanie, tylko małostkowe insynuacje. A skąd wynika obowiązek logowania się pod imieniem i nazwiskiem. Zdecydowana większość IFARowiczów używa pseudonimy.
Poza tym lepiej się rozmawia i dyskutuje gdy się człowiek nie sugeruje tym jak kto się nazywa i skąd pochodzi. To jest wartość dodana Internetu. A skoro nikt nikogo nie obraża, "nie sieje mowy nienawiści", to jakie ma znaczenie jak siebie opisuje.
Proponuję zawnioskować do Admina by zablokował możliwość zakładania kont pod pseudonimami i zobowiązał wszystkich do ujawnienia imienia i nazwiska...

A może Pan Przewodniczący da dobry przykład i wskaże swój dorobek a może i innych uczestników Komisji?

Zresztą jak sprawdzić co robi CKAOD i nad czym pracuje, skoro nie ma żadnych informacji na temat tej komisji na stronach NDAP, ani planu pracy, ani zaproszeń na posiedzenia, ani protokołów...

Naprawdę Naczelny Dyrektor nie zamierza czy nie potrafi wytłumaczyć dlaczego powołuje tę osobę do organu doradczego? O jakiej autonomii tu mówimy? To jest organ administracji rządowej, a nie prywatna firma... Jest finansowany ze środków publicznych... Ma współdecydować o najważniejszych sprawach... Chyba potrafi wyjaśnić, kto i dlaczego jest w jego organie doradczym?

A co będzie jak powoła do CKAOD ludzi którzy w ogóle nie mają nic wspólnego z archiwistyką? Czy też wtedy mamy czekać na efekty prac?

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 10, 2017, »
Nie po to loguję się jako urzędas, aby podawać swoje dane. I nie chodzi tu także o personalia, ani o moją skromną osobę.

A szkoda, bo jeżeli ktoś formułuje bardzo konkretne zarzuty, lepiej żeby był znany z imienia i nazwiska. To kwestia zasad i wiarygodności. Tę samą uwagę kieruję do użytkownika Ewap. Wstydzicie się panie/panowie swoich opinii, że ukrywacie się za anonimowymi loginami?

Cała dyskusja jest żenująca. Niestety dotyczy Komisji, której jestem przewodniczącym i czuję się zobowiązany do zajęcia stanowiska. O czym my tak naprawdę rozmawiamy, o personaliach? Czy mamy jakieś obiektywne kryteria na wzór UNZA

Cytuj
Art. 18a. 1. Stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych może zajmować osoba, która:
1) jest obywatelem polskim;
2) korzysta z pełni praw publicznych;
3) nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4) posiada kompetencje kierownicze.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, powinna ponadto posiadać:
1) tytuł zawodowy magistra lub równorzędny i co najmniej 5-letni okres zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych w Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych lub archiwach państwowych lub
2) stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów, lub
3) tytuł naukowy w zakresie nauk związanych z działalnością archiwów.

doboru członków centralnych komisji, które określone zostały w przepisach? Raczej nie, decyzja w tej sprawie jest autonomicznym uprawnieniem Naczelnego Dyrektora, który posiada stosowne kompetencje do jej podjęcia. Dostępem do informacji publicznej będzie więc obejmował informacje o składzie CKM i CKAOD, nie będzie jednak dotyczył kryteriów które zadecydowały o takim a nie innym doborze członków (to są kwestie pozaproceduralne). Wątpliwości mogą być zawsze, możemy się licytować na ilość doktoratów, liczbę wystąpień, referatów itd., ale to niepoważne i małostkowe. Dyskutujmy o konkretnych problemach i rozwiązaniach, krytykujmy efekty pracy, a nie składy osobowe tego lub innego zespołu.

Na koniec chciałem przytoczyć pewien cytat z Alberta Einsteina:

Cytuj
Nauko­wiec jest niczym mi­moza, gdy sam po­pełni błąd, i niczym ryczący lew, gdy od­kry­je błąd zro­biony przez ko­goś innego

Podejrzewam niestety, że taki jest powód ukrywania się za anonimowymi loginami  ;)
Odróżniłbym kwestię krytyki, na którą osoby pełniące funkcje publiczne muszą być przygotowane, od kwestii prawa do informacji o sprawach publicznych, a taką są podstawy działania osób sprawujących funkcje publiczne. Uważam, że każde działanie powinno być uzasadnione.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 10, 2017, »
A szkoda, bo jeżeli ktoś formułuje bardzo konkretne zarzuty,

Dlaczego zarzuty? Gdzie one zostały sformułowane? Zadawano pytania...

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 10, 2017, »
Naprawdę? Jakie to małostkowe... Nie liczy się merytoryczna odpowiedź na zadane pytanie, tylko małostkowe insynuacje.

Małostkowe? Ja się po prostu zastanawiam skąd taki poziom emocji u forumowiczów. Sam rodzaj narracji jest mi znany, zastanawiam się tylko skąd?  ;)


A skąd wynika obowiązek logowania się pod imieniem i nazwiskiem. Zdecydowana większość IFARowiczów używa pseudonimy.
Poza tym lepiej się rozmawia i dyskutuje gdy się człowiek nie sugeruje tym jak kto się nazywa i skąd pochodzi. To jest wartość dodana Internetu. A skoro nikt nikogo nie obraża, "nie sieje mowy nienawiści", to jakie ma znaczenie jak siebie opisuje.
Proponuję zawnioskować do Admina by zablokował możliwość zakładania kont pod pseudonimami i zobowiązał wszystkich do ujawnienia imienia i nazwiska...

Naprawdę w tym, co napisałem jest sugestia o obowiązkowym logowaniu się pod imieniem i nazwiskiem?  ;) Chodzi o odwagę cywilną osób, które decydują się na bardzo ostrą krytykę.

A może Pan Przewodniczący da dobry przykład i wskaże swój dorobek a może i innych uczestników Komisji?

Absurdalne. Nie zamierzam licytować się na dorobek. Tego typu żądanie jest nieprzyzwoite (tym bardziej od osoby anonimowej), nie pracuję w archiwach od wczoraj. Dostałem propozycję członkostwa w CKAOD i przewodniczenia Komisją. Traktuje to jako kredyt zaufania, jakim obdarzył mnie Naczelny Dyrektor. Podjąłem się zadania, chociaż wiem, że jest ono bardzo trudne. To kwestia odpowiedzialności.

Zresztą jak sprawdzić co robi CKAOD i nad czym pracuje, skoro nie ma żadnych informacji na temat tej komisji na stronach NDAP, ani planu pracy, ani zaproszeń na posiedzenia, ani protokołów...

Ciekawe. Zgodnie z Zarządzenie Nr 9 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie powołania oraz zakresu i trybu działania Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji CKAOD ma 6 miesięcy, licząc od dnia powołania jej składu, na przyjęcie programu działania. Podjęcie prac nad programem nie było łatwe, ponieważ nie mieliśmy sprawozdania końcowego z prac Komisji poprzedniej kadencji, ani sprawozdań z ostatnich dwóch lat.

A co będzie jak powoła do CKAOD ludzi którzy w ogóle nie mają nic wspólnego z archiwistyką? Czy też wtedy mamy czekać na efekty prac?

Trudno odnosić się to tego typu pytań. Nie wiem, czy to kompletny brak zaufania do Naczelnego Dyrektora, czy zwykły brak dobrej woli.

Dlaczego zarzuty? Gdzie one zostały sformułowane? Zadawano pytania...

Świetny zabieg erystyczny;) Schopenhauer by się nie powstydził. Rozumiem że, nie było żadnych zarzutów, kończymy dyskusje i zabieramy się do pracy  ;)

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 10, 2017, »
Odróżniłbym kwestię krytyki, na którą osoby pełniące funkcje publiczne muszą być przygotowane, od kwestii prawa do informacji o sprawach publicznych, a taką są podstawy działania osób sprawujących funkcje publiczne. Uważam, że każde działanie powinno być uzasadnione.

Lubie takie kazusy. Zadajmy sobie pytanie, jaka jest definicja osoby sprawującej funkcję publiczne. Odpowiedź znajdziemy w art. 115 § 19 Kodeksu karnego

Cytuj
Osobą pełniącą funkcję publiczną jest funkcjonariusz publiczny, członek organu samorządowego, osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba, której uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub wiążącą Rzeczpospolitą Polską umowę międzynarodową.

Zastanawiam się, czy członkostwo w organie doradczym Naczelnego Dyrektora, jakim jest Centralna Komisja Archiwalnej Oceny Dokumentacji, jest tożsame z wykonywaniem funkcji osoby publicznej. Zawsze mi się wydawało, że status taki posiadają tylko osoby z prawem do władczego określania sytuacji adresatów działań administracji publicznej.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 10, 2017, »
Naprawdę? Jakie to małostkowe... Nie liczy się merytoryczna odpowiedź na zadane pytanie, tylko małostkowe insynuacje.

Małostkowe? Ja się po prostu zastanawiam skąd taki poziom emocji u forumowiczów. Sam rodzaj narracji jest mi znany, zastanawiam się tylko skąd?  ;)


Ale jakie emocje? Jaki rodzaj narracji? Co Pan insynuuje? Zadane zostały pytania, postawione problemy. W zamian coochise w dn. 8.02. stawia zarzuty. Pan oskarża o małostkowość. Czy na pewno emocje są po stronie tych co pytają? To takie wygodne zarzucić komuś emocje, gdy się samemu je ma  :D


A skąd wynika obowiązek logowania się pod imieniem i nazwiskiem. Zdecydowana większość IFARowiczów używa pseudonimy.
Poza tym lepiej się rozmawia i dyskutuje gdy się człowiek nie sugeruje tym jak kto się nazywa i skąd pochodzi. To jest wartość dodana Internetu. A skoro nikt nikogo nie obraża, "nie sieje mowy nienawiści", to jakie ma znaczenie jak siebie opisuje.
Proponuję zawnioskować do Admina by zablokował możliwość zakładania kont pod pseudonimami i zobowiązał wszystkich do ujawnienia imienia i nazwiska...

Naprawdę w tym, co napisałem jest sugestia o obowiązkowym logowaniu się pod imieniem i nazwiskiem?  ;) Chodzi o odwagę cywilną osób, które decydują się na bardzo ostrą krytykę.


Zabawne.. czyli większość uczestników forum nie ma odwagi cywilnej? A o jakiej "ostrek krytyce" mówimy? Zadano pytania, czyżby każde pytanie było odbierane jako krytyka? Oj zastanawiam się skąd to znam  ;)


Zresztą jak sprawdzić co robi CKAOD i nad czym pracuje, skoro nie ma żadnych informacji na temat tej komisji na stronach NDAP, ani planu pracy, ani zaproszeń na posiedzenia, ani protokołów...

Ciekawe. Zgodnie z Zarządzenie Nr 9 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie powołania oraz zakresu i trybu działania Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji CKAOD ma 6 miesięcy, licząc od dnia powołania jej składu, na przyjęcie programu działania. Podjęcie prac nad programem nie było łatwe, ponieważ nie mieliśmy sprawozdania końcowego z prac Komisji poprzedniej kadencji, ani sprawozdań z ostatnich dwóch lat.

A sprawdzał Pan kto wtedy był dyrektorem DKN i kto personalnie odpowiadał za obsługę CKAOD? Zadzwoniłam do poprzedniego przewodniczącego i sekretarza (chyba się zmienił w 2015 czy 2016 r.). Przysięgają że wszystkie dokumenty trafiły do NDAP. T może warto zarządzić skontrum w DKN lub kontrolę wewnętrzną.
No dobrze nad programem można pracować. A co z posiedzeniami? Są tajne?


Świetny zabieg erystyczny;) Schopenhauer by się nie powstydził. Rozumiem że, nie było żadnych zarzutów, kończymy dyskusje i zabieramy się do pracy  ;)
Do pracy zawsze można się zabrać, zwłaszcza w godzinach pracy  ;D Proponuję jednak nie kończyć wątku. Warto jednak ustalić odpowiedzi na pytania.


Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 10, 2017, »

Zresztą jak sprawdzić co robi CKAOD i nad czym pracuje, skoro nie ma żadnych informacji na temat tej komisji na stronach NDAP, ani planu pracy, ani zaproszeń na posiedzenia, ani protokołów...

Ciekawe. Zgodnie z Zarządzenie Nr 9 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie powołania oraz zakresu i trybu działania Centralnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji CKAOD ma 6 miesięcy, licząc od dnia powołania jej składu, na przyjęcie programu działania. Podjęcie prac nad programem nie było łatwe, ponieważ nie mieliśmy sprawozdania końcowego z prac Komisji poprzedniej kadencji, ani sprawozdań z ostatnich dwóch lat.

A sprawdzał Pan kto wtedy był dyrektorem DKN i kto personalnie odpowiadał za obsługę CKAOD? Zadzwoniłam do poprzedniego przewodniczącego i sekretarza (chyba się zmienił w 2015 czy 2016 r.). Przysięgają że wszystkie dokumenty trafiły do NDAP. T może warto zarządzić skontrum w DKN lub kontrolę wewnętrzną.
No dobrze nad programem można pracować. A co z posiedzeniami? Są tajne?

A próbował Pan rozmawiać z poprzednim przewodniczącym, nawiązać z nim kontakt, by ustalić co się działo i czy powstała dokumentacja?
Mnie się udało to dzisiaj bez żadnego problemu... ;D

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 11, 2017, »
Do pracy zawsze można się zabrać, zwłaszcza w godzinach pracy  ;D Proponuję jednak nie kończyć wątku. Warto jednak ustalić odpowiedzi na pytania.

Proszę o cierpliwość. Deklaruje Pani brak emocji, więc liczę na to, że ze spokojem Pani poczeka na informacje o działalności CKAOD-u na stronach NDAP. Jest to tym bardziej istotne, że wciąż czekamy na umieszczenie dokumentów z ostatnich dwóch lat działania Komisji poprzedniej kadencji. Mamy przysięgę, że wszystkie dokumenty z poprzedniej kadencji trafiły do NDAP, więc nie mam obaw o ich publikację. Osobiście też deklarowałem, że będę zabiegał o publikację dokumentów w bieżącej kadencji Komisji.

Offline jacek_k

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 88
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 13, 2017, »
Odróżniłbym kwestię krytyki, na którą osoby pełniące funkcje publiczne muszą być przygotowane, od kwestii prawa do informacji o sprawach publicznych, a taką są podstawy działania osób sprawujących funkcje publiczne. Uważam, że każde działanie powinno być uzasadnione.

Lubie takie kazusy. Zadajmy sobie pytanie, jaka jest definicja osoby sprawującej funkcję publiczne. Odpowiedź znajdziemy w art. 115 § 19 Kodeksu karnego

Cytuj
Osobą pełniącą funkcję publiczną jest funkcjonariusz publiczny, członek organu samorządowego, osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe, a także inna osoba, której uprawnienia i obowiązki w zakresie działalności publicznej są określone lub uznane przez ustawę lub wiążącą Rzeczpospolitą Polską umowę międzynarodową.

Zastanawiam się, czy członkostwo w organie doradczym Naczelnego Dyrektora, jakim jest Centralna Komisja Archiwalnej Oceny Dokumentacji, jest tożsame z wykonywaniem funkcji osoby publicznej. Zawsze mi się wydawało, że status taki posiadają tylko osoby z prawem do władczego określania sytuacji adresatów działań administracji publicznej.
Też uważam, że to ciekawy i nadal domagający się wyraźnego rozstrzygnięcia przez orzecznictwo casus. Nie ma wątpliwości, że art. 115 kk to coś węższego niż art. 5 ust. 2 udip. Nie lubię też uproszczenia, na podstawie którego, jak ktoś ma prawo wydawania decyzji administracyjnych to pełni funkcje publiczne, a jak nie to nie pełni. Jakby administracja rządziła nami tylko za pomocą decyzji administracyjnych? Prawo do informacji mówi o "osobach pełniących funkcje publiczne lub mających związek z pełnieniem tych funkcji" i tutaj przychylił bym się do poglądu orzecznictwa, że jest to każda osoba, która ma wpływ na kształtowanie spraw publicznych w rozumieniu art. 1 ust. 1 udip. Jak napisałem w jednym ze wcześniejszych postów, ciała doradcze wpływ posiadają, bo gdyby nie posiadały, to byłyby figurantami.

Offline urzędas

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 79
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 13, 2017, »
No i niestety znowu zamiast merytorycznej dyskusji odpowiedzieć muszę, zwłaszcza na post Pana Marcina. 
Panie Marcinie!
Zupełnie nie rozumiem zarzutów pod moim adresem. Jeszcze raz podkreślam, forum daje możliwość wypowiadania się zarówno pod imieniem i nazwiskiem, jak i anonimowo pod nickiem. Mój wybór jest jasny - wypowiadam się anonimowo - mam do tego prawo i nie na miejscu jest zarzucanie mi braku odwagi i braku zasad. Gdyby brak mi było odwagi - nie było by moich postów; a właśnie zasady, którym hołduję, nie pozwalają mi się wypowiadać pod imieniem i nazwiskiem - bo stawiam za nimi stety/niestety instytucję, w której pracuję. Oddzielam więc bardzo mocną linią to co służbowe, wynikające z mojego stanowiska i instytucji, od moich prywatnych poglądów. Panu też to radzę. Wypowiada się Pan zarówno jako Marcin Kapała ale także jako Przewodniczący CKAOD - i w tym wypadku lepiej by było więcej merytorycznych wypowiedzi, a mniej słownej przepychanki.
Został Pan przewodniczącym CKAOD, jak Pan napisał, Naczelny Dyrektor zaufał Panu, przez Panem teraz praca dla całej sieci ap. Życzę powodzenia i owocnej pracy! Ale proszę się nie dziwić, że wzbudza Pan ciekawość środowiska archiwalnego. To nawet dobrze, że się to środowisko interesuje, kto zacz. Znaczy się zastanawiamy się, tak jak i przy poprzednich nominacjach, w którą stronę to teraz pójdzie. Dwie ostatnie szefowe CKAOD reprezentowały środowisko krakowskie - krytykowane za konserwatyzm i pozostawiające jako materiały archiwalne wiele nowych rodzajów dokumentów. Też niejednokrotnie krytykowane. Ciekawi mnie jak teraz będzie.
W poprzednich CKAOD byli w zasadniczej większości reprezentanci dużych archiwów: AAN, APW, ANK, AP w Katowicach, Szczecinie. W nowej odsłonie mamy małe archiwa m.in. AP Leszno, które Pan reprezentuje.  Czy to dobrze czy źle, nie wiem. Czas pokaże. Ale nie ulega wątpliwości, że inaczej jak było.
Dlatego zastanawiam się pewnie nie tylko ja, dlaczego właśnie Ci ludzie? Jakie mają poglądy? Jaka wiedza i jakie pomysły pójdą za tymi nominacjami?
Pisze Pan, że nie zamierza się licytować na dorobek. A ja pytam co w tym złego? Dlaczego nie? Pracuje Pan już kilkanaście lat w nadzorze, jest Pan współautorem Przewodnika po zasobie w swoim archiwum, szkoli Pan na kursach archiwalnych (tyle podpowiedział internet) - to już coś o Panu mówi - i to mówi dobrze. Nie rozumiem dlaczego chce się Pan z taką pasją odciąć od swojej pracy i swojego dorobku. Ta praca Pana określa.  I to... kurcze blade!!! pozytywnie. O co chodzi? Wstydzi się Pan swojej wiedzy i doświadczenia?
Panie Marcinie! Jako Przewodniczący CKAOD ma Pan czystą kartę. Zaczyna Pan pracować dla wszystkich ap doradzając ND. A my w archiwach przyglądamy się temu bacznie. Jak trzeba będzie pochwalić - pochwalimy, ale jak nam się nie spodoba będziemy recenzować, pytać, wątpić. To nasze prawo. Krytykować też mamy prawo! I ja z pewnością będę pytać. Dwutorowo: służbowo - pod imieniem i nazwiskiem razem ze stanowiskiem i anonimowo jako urzędas.

Offline Marcin Kapała

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 14, 2017, »
Dlatego zastanawiam się pewnie nie tylko ja, dlaczego właśnie Ci ludzie? Jakie mają poglądy? Jaka wiedza i jakie pomysły pójdą za tymi nominacjami?
Pisze Pan, że nie zamierza się licytować na dorobek. A ja pytam co w tym złego? Dlaczego nie? Pracuje Pan już kilkanaście lat w nadzorze, jest Pan współautorem Przewodnika po zasobie w swoim archiwum, szkoli Pan na kursach archiwalnych (tyle podpowiedział internet) - to już coś o Panu mówi - i to mówi dobrze. Nie rozumiem dlaczego chce się Pan z taką pasją odciąć od swojej pracy i swojego dorobku. Ta praca Pana określa.  I to... kurcze blade!!! pozytywnie. O co chodzi? Wstydzi się Pan swojej wiedzy i doświadczenia?
Panie Marcinie! Jako Przewodniczący CKAOD ma Pan czystą kartę. Zaczyna Pan pracować dla wszystkich ap doradzając ND. A my w archiwach przyglądamy się temu bacznie. Jak trzeba będzie pochwalić - pochwalimy, ale jak nam się nie spodoba będziemy recenzować, pytać, wątpić. To nasze prawo. Krytykować też mamy prawo! I ja z pewnością będę pytać. Dwutorowo: służbowo - pod imieniem i nazwiskiem razem ze stanowiskiem i anonimowo jako urzędas.

Dziękuję za tę wypowiedź. Chyba wszystkim zależy nam na dobru archiwów, a nie na podgrzewaniu atmosfery. Musimy trochę ostudzić emocje (również moje).

Pisałem, że nie będę licytował się na dorobek, ponieważ miałem odczucie, że tu i teraz mam Państwu udowodnić, że zasługuję na przewodniczenie CKAOD. Rozumiem, że są Państwo zainteresowani poglądami członków Komisji, ja nie potrafię się jednak "chlubić" swoim dorobkiem i miałem poczucie, że żądania tego typu są dla mnie uwłaczające. Moje poglądy można poznać na forum. Z tego też powodu piszę i moderuję pod imieniem i nazwiskiem. Dyrektor Wojciech Woźniak miał swoje powody, żeby powołać mnie i pozostałych członków Komisji. Zobaczymy, czy uda się sprostać postawionemu przed nami zdaniu. Na pewno mamy chęci, wiedzę i doświadczenie. Jeżeli się nie sprawdzimy będzie można powiedzieć, cytując Leszka Millera, "wróciło stare, bo nowe się nie sprawdziło". Nie traktuje tej nominacji, jako zaszczytu samego w sobie, to przede wszystkim odpowiedzialność.

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 19, 2017, »
Dwa słowa jeszcze w tym temacie...
Nikt nie robił wycieczek osobistych. Próbowałam się dowiedzieć, jakimi kryteriami kierował się Naczelny powołując członków CKAOD. Pytanie więc dotyczyło tego, co bierze On pod uwagę. A że skład zadziwił, to i pytanie się pojawiło, no cóż, mamy prawo pytać... Ale nie dotyczyło ono wyjaśnienia dlaczego te a nie inne osoby, tylko jakie kryteria - podkreślam to jeszcze raz.
Potem niepotrzebnie zeszło to na dyskusję z Panem Marcinem i jego osobisty odbiór tego pytania...

Czy naprawdę uważacie jednak, że Naczelny (a raczej jakiś pracownik NDAP) powinien tak odpowiadać, jak odpowiedział mi? Przecież mamy prawo poznać kryteria którymi się kieruje wybierając ludzi do prac w najważniejszych gremiach doradczych... nie mówiąc już o stanowiskach kierowniczych w departamentach NDAP... czy na stanowiskach dyrektorskich w archiwach (zwłaszcza, że ostatnio nie ma już w ogóle konkursów, które nie były obowiązkowe, ale przecież zwyczajowe)....
Dlatego sugestie, które pojawiają się w niektórych postach, by pisać do NDAP z pytaniami, odbieram - tym razem ja  ;) - jako niestosowne. Przecież i tak odpowie jak poprzednio... czyli nie się nie dowiemy...

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 06, 2017, »
Do pracy zawsze można się zabrać, zwłaszcza w godzinach pracy  ;D Proponuję jednak nie kończyć wątku. Warto jednak ustalić odpowiedzi na pytania.

Proszę o cierpliwość. Deklaruje Pani brak emocji, więc liczę na to, że ze spokojem Pani poczeka na informacje o działalności CKAOD-u na stronach NDAP. Jest to tym bardziej istotne, że wciąż czekamy na umieszczenie dokumentów z ostatnich dwóch lat działania Komisji poprzedniej kadencji. Mamy przysięgę, że wszystkie dokumenty z poprzedniej kadencji trafiły do NDAP, więc nie mam obaw o ich publikację. Osobiście też deklarowałem, że będę zabiegał o publikację dokumentów w bieżącej kadencji Komisji.

Wciąż nie ma żadnych informacji na stronach NDAP: ani uzupełnień dokumentów dla poprzedniej kadencji ani informacji o CKAOD nowej kadencji... Mija już prawie miesiąc od tego postu p. Marcina, a prawie cztery miesiące od powołania nowej CKAOD...
Znamy więc tylko skład (ale na podstawie decyzji w innej zakładce). Nie wiadomo, czy komisja obraduje czy nie, a jeżeli obraduje to nad czym?
Czy są w NDAP jakieś różne standardy w publikowaniu informacji o pracach komisji? Poprzednio "cienko" było z CKM, a obecnie "cienko" z CKAOD?
Trochę mi już zabrakło cierpliwości, o którą prosił p. Marcin... Przecież to nie jest trudne ani czasochłonne. Ważne - to nie jest uwaga do CKAOD, ale raczej do Dep. Kształtowania (DKN), bo to on obsługuje CKAOD. No i w szczególności to zarzut wobec sekretarza CKAOD, która jest też pracownikiem DKN.

Ewidentnie wszystko zależy od ludzi i ich zaangażowania oraz siły przebicia... jak zawsze...

Ps. Generalnie strona NDAP zamarła... Ostatnie akty prawne (i tak wybór) są ze stycznia.... Ostatnie aktualności z lutego... Czyżby nic się nie działo?

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: CKAOD kadencji 2016-2020
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 14, 2017, »
Kompletny brak rzetelności w zamieszczaniu informacji. Pod sprawozdaniem nowej CKAOD za 2016 r. zlinkowano sprawozdanie CKAOD za 2012 r.
https://www.archiwa.gov.pl/pl/o-nas/cia%C5%82a-kolegialne/centralna-komisja-archiwalnej-oceny-dokumentacji

https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/centralna_komisja/sprawozdanie_z_prac_CKAOD_w_2012_.pdf

Zabawne są też te zaproszenia na posiedzenia które już się odbyły  ;) Trzymam kciuki by się je udało zamieszczać z wyprzedzeniem...

Z zaproszenia na posiedzenie styczniowe wynika, że głównym problemem dyskutowanym w ramach projektu ADE - są składy. A to ciekawe? A mnie się wydawało, że powinny być metadane dokumentów i spraw oraz funkcjonalności nowego systemu...

Nadal mnie ciekawi dlaczego o ADE nie dyskutuje CKM lub wspólnie CKM i CKAOD... tylko samo CKAOD. Natomiast CKM zajmuje się tym co należy do CKAOD (brakowanie z zasobu własnego).