Internetowe Forum Archiwalne > Help desk

Pytanie dotyczące postępowania z dużymi plikami w EZD

(1/2) > >>

Grzesiek:
Mam pytanie do osób pracujących w systemie EZD zwłaszcza w tzn. podlaskim:

Jakie pliki uznajecie za zbyt duże, żeby je umieszczać w systemie? Tutaj mogą być różne ograniczenia np. związane z bazą danych. Chodzi mi jednak o takie zwykłe codzienne postępowanie. W instrukcjach kancelarycjnych dla systemów EZD są zapisy dotyczące postępowania np. z plikami na nośnikach, które nie są odwzorowane w EZD, w takiej sytuacji w systmeie jest zapis o miejscu skłądownia nośnika w składzie nośników itd. Zasadę znam ;) Pytanie jak określić tę wielkość, od której takich plików nie opłaca się pakować do systemu i jak to regulujecie....

z góry dziekuję za sugestie.

Paweł z ...:

--- Cytuj ---Pytanie jak określić tę wielkość, od której takich plików nie opłaca się pakować do systemu i jak to regulujecie....
--- Koniec cytatu ---
Chyba raczej jest tendencja by wszystko pakować do EZD, bo to się bardziej opłaca :) Jak nie zapakujesz to musisz to przechowywać na osobnym nośniku lub w innym miejscu serwera, po 5 latach przegrywać na drugi nośnik itp.
Wielkość rzecz względna o jakich wielkościach myślisz?

Grzesiek:
Pliki o wielkości 60-80 MB - korzystamy z dużej ilości akt przesyłanych przez inne jednostki - akta są zeskanowane w dość wysokiej rozdzielczości (jak na dokumenty do zapoznania się rzecz jasne bo nie są to kopie do archiwizacji) i dość obszerne stąd wielkości plików....
Wiem, że można by popracować nad ich optymalizacją i chciałbym w tym kierunku iść ale to nie do końca zależy ode mnie. Ponadto jeśli to będzie tak wyglądało, że wszystkie pliki trafią do mnie celem optymalizacji (a jest takie niebezpieczeństwo ;)) to ja dziękuję ;).

Paweł z ...:

--- Cytuj ---Pliki o wielkości 60-80 MB
--- Koniec cytatu ---
a myślałem, ze chodzi o jakieś filmy liczone w GB.  8) Ja bym się zastanawiał gdyby chodziło o coś większego. Pytanie gdzie leży problem. W pojemności Waszych serwerów? Jeśli tak to niech informatycy oszacują ile mogą przeznaczyć na pliki z EZD. A może obawiasz się, że sprawy w EZD nie będą się otwierały?
Jeżeli dopiero zaczynacie z EZD to ja bym się wstrzymał z decyzjami np. na pół roku i po tym czasie zbadał ile jest takich plików i czy to rzeczywiście jest problem, żeby sobie zaprzątać tym głowę.
Ja nie przypominam sobie bym słyszał o takim problemie w którymś z urzędów.

Marcin Buczek:
W przypadku dużych plików cyfrowych mamy coś takiego jak SIND P/N (Skład Informatycznych Nośników Danych Pełny/Niepełny) zawsze tam można umieścić płytki z tego typu plikami a urzędnik zawsze może sobie zamówić ze składu płytkę do wglądu. Dla przykładu swego czasu nasz dyrektor został koordynatorem z ramienia NDAP roku Jana Długosza przez co większość AP zaczęło przysyłać do nas skany w formacie TIFF materiałów związanych z osobą lub powiązanych wydarzeń. Często płytki DVD z GB skanów więc skorzystaliśmy z tej możliwości i umieściliśmy je w SIND N. W pierwotnej procedurze użytkowania systemu EZD PUW zapisaliśmy że pliki do 15 MB są wgrywane do systemu reszta ląduje w SIND N, było to podyktowane tym że im większy plik tym większe obciążenie dla systemu. Zresztą każdy z nas pewnie miał do czynienia z dużymi plikami np pdf i ich obsługa przez przeglądarki często potrafią np je zawieszać drenując RAM komputera. Z czasem jednak pojawił się problem wniosków na brakowanie bardzo dużych np sądowych i tutaj już poległem gdyż Nadzór tak rozochocił się wersjami elektronicznymi że w końcu wymógł skanowanie ich w całości za pomocą skanera przelotowego zakupionego na potrzeby digitalizacji. Oczywiście staramy się by robić to w niskiej rozdzielczości by te pliki pdf były jak najmniejsze. I nie chodzi tu o powierzchnie do przechowywania gdyż od 1 stycznia 2014 roku do dnia dzisiejszego całość przechowywanych dokumentów w formie cyfrowej na macierzy obsługującej EZD PUW wynosi 50 GB, a jesteśmy AP które posiada jak dotychczas największe system EZD PUW w sieci archiwalnej. Wszystko zależy od pracowników którzy muszą się liczyć z tym że duże pliki to mniej stabilny i wolniejszy system. Po za tym problem trzeci duże pliki nie dają się przesyłać zintegrowanym ePUAP-em z poziomu EZD PUW. Przez ePUAP  w ramach e-pisma możemy przesłać plik do 2,5 MB co więc z większymi. Rozwiązaliśmy to przesyłając w ramach e-pisma jedynie pisma przewodniego z hasłem do zaszyfrowanego pliku który idzie tradycyjnie pocztą e-mail. Liczymy że w przyszłości nie będzie limitów i będziemy wysyłać duże pliki przez ePUAP w całości.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej